nog steeds vuurwerk 3 spectrum Zaterdag 18 december 2010 Willem Ruys in jaartallen Opdracht bouw: 16 augustus 1938 Kiellegging: 25 januari 1939 Tewaterlating: 1 juli 1946 In de vaart genomen: 21 november 1947, eer ste reis naar Java 2 december 1947 In de nacht van 5 op 6 januari 1953: aanva ring in de Rode Zee met ms Oranje van de Stoomvaart Maatschappij Nederland Januari 1964: verkocht aan Italiaanse Lauro Line, oplevering in 1965 Brand tijdens verbouwing, 28 augustus 1965 Op 18 juni 1966 arriveert het schip voor de eerste keer als Achille Lauro in Rotterdam 23 januari 1982 in Tenerife aan de ketting we gens schulden van de rederij; na regeling juli 1984 weer in de vaart Vier leden van het Palestijns Bevrijdings Front kapen de Achille Lauro in de buurt van Port Said, 9 oktober 1985; één passagier ver moord: de joodse Amerikaan Lëon Klinghof- fer. Na twee dagen einde kaping Maart 1993: massale belangstelling als de Achille Lauro Vlissingen passeert Op 30 november 1994 explosie in de machi nekamer voor de kust van Somalië; 2 decem ber zinkt het schip op 07.14 NB - 51.20 OL; vier passagiers overlijden De Achille Lauro, la Grande Nave Blu: artist impression van Flotta Lauro. collectie Jaap van Dam, Maasland was verstopt. Een schip van tientallen meters hoog, hoe verzint zo'n man het.' Een jaar later was het echtpaar Van Kal keren weer van de partij, voor een reis naar Zuid-Afrika. Daar kwamen ze nooit aan. De schrik, de rook, de explo sies, de onwetendheid. Joke van Kalk eren: „We moesten op het achterschip wachten, met drie- tot vierhonderd man. Ik herinner me vooral Engelse da mes, die maar bleven zingen. Ja, een beetje Titanic-achtig." Na een angstig avontuur met 75 man in een sloep, die tijdens het vieren vast kwam te zitten op de scheepswand, konden ze uiteinde- WILLEM RUYS Aan boord van de Willem Ruys Mijn grootvader wacht thuis Indië zwaait hier de vuist Indië vrijde vijand zijn wij Man, kan ons het schelenwe mogen naar huis Op weg met de Willem Ruys Op volle kracht vooruit Kappie, kom uit je kajuit Breng me naar huis, breng me naar huis We varen naar huis, ye ye Nou, tabé, mooi Java, we varen naar huis Een planter hijst aan dek Het water staat in zijn nek Plantage verbeurd en bijna niks in de kJuis Mooi was die tijd, voor dat gespuis was bevrijd, yeye Man, kan ons het schelen, we varen naar huis Op weg mei de Willem Ruys Op volle kracht vooruit Kappie, kom uit je kajuit Breng me naar huis, breng me naar huis We varen naar huis, breng me naar huis Tekst: Jan Rot; arrangement gebaseerd op Sloop John B. Het liedje staat op de cd 'An Jan. Nieuw op 1'. lijk terecht op toegesnelde vrachtsche pen. „We noemen 30 november nog al tijd D-Day." Elk jaar komen ze op die datum met zo'n twintig geredden bij el kaar. Onlangs was de bijeenkomst in Delden, volgend jaar in Arnhem. Jan van Kalkeren: „Ik denk dat de onder gang doorgestoken kaart was. Als ze een paar vuurpijlen hadden afgestoken, was er veel eerder hulp gekomen. En was het schip niet gezonken." Nico Cuns en Frans Luidinga: Willem Ruys en de ondergang als Achille Lauro - Uitgeverij Van Soeren Co, €62,50. Kussengevecht boven het zwembad van de Willem Ruys. P. Griep schilderde de bergingspoging door sleepboot de Solano.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 71