26 Onteigening in Waterdunen mag van Emoties lopen ook in de zaal Tied van trugkieke Maakt de prijs voor u het verschil? Kies ook voor 3 jaar energie bij DELTA DELTA, voordelig en dichtbij. zaterdag 18 december 2010 NATUURPLAN PvZ en SP tegen voorstel, CDA stemt verdeeld door Martijn de Koning MIDDELBURG - De provincie Zee land zal aan het Rijk vragen of het grondeigenaren in het plangebied voor Waterdunen mag onteige nen. Die procedure is naar ver wachting over ruim een jaar door lopen. Tot die tijd blijft de provin cie in onderhandeling met de eige naren. Daarbij wordt het bod voor de grond met 1 euro verhoogd tot ongeveer 9 euro per vierkante me ter. Dat hebben Provinciale Staten gisteren besloten. De Staten, die in oktober met over grote meerderheid de komst van recreatie- en natuurpark Waterdu nen bij Breskens goedkeurden, moesten gisteren twee besluiten nemen: over een verhoging van het bod aan de grondeigenaren en, belangrijker, over de vraag of de landbezitters onteigend mogen worden als er met hen geen over eenstemming wordt bereikt. Veel fracties hadden het moeilijk met het nemen van zo'n besluit. Voor de Partij voor Zeeland en de SP was onteigenen geen optie. Zij stemden dan ook tegen het voor stel om de onteigeningsprocedure in gang te zetten. Dat gold ook voor vier van de tien CDA-Staten- leden. „Meer dan de helft van de benodigde grond zou onteigend moeten worden. Dat is voor ons onacceptabel", zei Patricia de Mil- liano, CDA-lijsttrekker bij de ko mende Statenverkiezingen. Ze sprak mede namens Bas Feijtel, Annemiek Koppejan en Ben Pauw els, die ook tegenstemden. Na mens de andere zes CDA'ers deel de Ad Lijmbach mee dat 'Waterdu nen niet op alleen de grondverwer ving mag stranden'. De WD en de SGP, die zich in het lange politieke Waterdunen- proces steeds kritisch toonden over onteigening, stemden uitein delijk voor. „In het belang van het project", zei Kees Bierens (WD). „Je moet voor een plan als dit wel onteigenen, anders lukt het ner gens", concludeerde Joan van Burg (SGP). Beide partijen probeerden de pijn lijke beslissing wat te verzachten door met moties en amendemen ten te komen. Een voorstel van de SGP om nieuwe onderhandelaars en eventueel een bemiddelaar op de zaak te zetten, eindigde in een 'gelijkspel'. Daardoor wordt dat on derwerp volgende maand op nieuw behandeld. Omdat het eni ge ontbrekende Statenlid een SP' er was en deze partij vóór de mo tie stemde, lijkt dat voorstel het te gaan halen. De WD vond dat de provincie tij dens onderhandelingen met de grondeigenaren meer vrijheid moest krijgen om zo maatwerk toe te kunnen passen, maar dat vonden de meeste partijen te ver gaan. Alleen de SP kon zich daarin vinden. Oók de moties van de Partij voor Zeeland hadden geen succes. De partij diende een motie van afkeu ring tegen het hele college van Ge deputeerde Staten in vanwege de 'gebrekkige, onzorgvuldige gang van zaken', maar die kreeg van nie mand steun. Het PvZ-voorstel om eerst uit te zoeken of er in het hele proces geen sprake is van staats steun, kon verder alleen de SP be koren. De andere fracties lieten zich wel overtuigen door gedeputeerde Mar ten Wiersma. Die gaf nog maar eens aan dat de provincie wel dege lijk alles in het werk stelt om met boeren overeenstemming te berei ken. Met name de Partij voor Zee land en de WD hebben daar twij fels over. De provincie is in goed overleg met acht van de twaalf grondeigenaren, gaf Wiersma aan. Hij kwam daarbij in botsing met PvZ-voorman Johan Robesin, die stelde dat dit niet waar is. „Ik heb bijna alle eigenaren gebeld, en die vertellen een heel ander verhaal", hield hij de gedeputeerde voor. In het daaropvolgende wellesmietes- spel kreeg Wiersma van de meeste Statenleden het voordeel van de twijfel. Het voorstel om het bod met 1 eu ro te verhogen en zo de onderhan delingen een impuls te geven, haal de het ook. Alleen de SP en de PvZ waren tegen. Een motie van de SGP en de PvdA dat deze verho ging alleen geldt bij vrijwillige ver koop en niet bij onteigening, werd alleen door de PvZ niet gesteund. Overigens kon gedeputeerde Wier sma niet garanderen dat de Euro pese Unie deze stap niet als staats steun zal betitelen. De meeste Sta tenleden durfden dat risico wel te Honderden Waterdunen-Nee-pamfletten wapperden gisteren in de wind op het Middelburgse Abdijplein. Ze waren van het recreatie- en natuurplan en tegen de onteigening van landbezitters in dat gebied. De emoties tijdens de Sta tenvergadering over Wa terdunen waren gisteren niet alleen op de tribune voelbaar. Ook in de Statenzaal zelf bleef niet iedereen zakelijk. Zo kregen Johan Robesin (Partij voor Zeeland) en Leen Harpe (GroenLinks) het, niet voor het eerst, met elkaar aan de stok. Daarbij zou, volgens Harpe, Robesin zelfs zijn middelvinger hebben opgestoken. Het tekende de emotionele sfeer waarin de vergadering af en toe verliep. Een aantal Statenleden leek het oprecht moeilijk te heb ben om tot een beslissing te ko men. Daar kochten de grondeigenaren en tegenstanders van Waterdunen uiteindelijk niets voor. Voor het be gin van de vergadering hadden ze nog 3627 handtekeningen symbo lisch aan Statenvoorzitter Karla Peijs overhandigd. Op het Abdij plein wapperden honderden on dertekende anti-Waterdunenpam- fletten. En nog één keer moesten spandoeken Statenleden ervan overtuigen tegen het voorstel te stemmen. Tijdens de bijeenkomst moesten de anti-Waterduners lijdzaam toe zien hoe de gehoopte steun van WD, SGP en een deel van het CDA er niet kwam. Het leidde tot verbittering, zeker omdat deze frac ties zich deels lieten leiden door de bezwering van'gedeputeerde Bel 0800-5150 en stap in voor 1 januari! DELTA\ 11II the multi-utility company door Frans van der Heijde Het loopt tegen 't einde van 't jaer en dan is 't aoltied een tied van trugkieke en voral van 't maeken van rangliesten van 'de besten van 't jaer'. Dat kan over personen hae en over dingen. Ze kieze de voetballer van 't jaer en de plaete van 't jaer, de vriewilli- ger van 't jaer en de'n auto van 't jaer. Noe ebb'ik, zó tegen 't einde van december, bedocht om de 'Zeêuw van 't jaer' es te he kiezen. En op 't gevaer af da ze mien 'par tijdig' zulle vinde, wil ik toch een voorzetje heve in de vurm van drie genommineerde personen. De rest mohe julder doe. Wie bete re weet, laet het ore en anders kao je kieze uut de drie personen, die 'k andraehe. D'n eesten is natuur lijk onze topper Jan Peter Balken ende, jaerenlang 't gezicht van Ne derland, noe geweze minister-pre sident. Een Zeêuw in arte en nie ren. Ie spreekt z'n moerstaal nog a weunt 'n buten Zeeland. Ie ei tro- pejaeren haod en noe is 'n afge dankt. Gelukkig ei t'n wi werrek kunne vinde, ie stae wi vö de klas se! Ik ope, dat 'n nie boven de Bal kenendenorm uutkomt.... Dat woord schiene ze noe trouwens wi te veranderen in ministernorm. En dat vind'ik zonde. As eerbetoon an deze held uut Zuud Beveland moete ze z'n naeme toch mè bluve gebruke, as 'n temissen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 62