80 Aanbod van een andere energieleverancier? Tempo van vergrijzing gaat verdubbelen Vlees en bloed' Kinderloze ouderen Immigratie Hofstadgroep was toch terroristisch Uitkering kunstenaars afgeschaft per 2012 Acht jaar cel voor scooterdrama Smokkelaar moet 10,6 miljoen terugbetalen Wij helpen u met een goede vergelijking DELTA, voordelig en dichtbij. zaterdag 18 december 2010 Een op de tien Nederlanders zal rond 2050 ouder zijn dan 80. 'Ik probeer bij de kille cijfers altijd een wereld van vlees en bloed te bedenken; in die wereld van vlees en bloed, komt de onthaasting vanzelf.' jan Latten, hoogleraar sociale demografie en onderzoeker bij het CBS den, dat kost ieders geld. En dus moet iedereen langer werken om dat te verdienen." Dat zou in de discussies over de verhoging van de pensioenleeftijd moeten worden uitgedragen, vindt Latten. „Tegenover die lange re periode van werken, staat ten slotte ook dat we meer tijd over houden. Iemand die is geboren in i960 heeft na zijn 65ste nog zo'n 24 jaar, net zolang als zijn jeugdfa se. Je moet de mensen die proteste ren uitleggen dat we een langere le vensavond hebben, volledig be taald en verzorgd. Als de bood schap breder wordt neergezet, be grijpen mensen het heus wel." DEN HAAG - Nederland vergrijst de komende jaren in verdubbeld tem po. Tot 2015 komen er een half mil joen 65-plussers bij. In 2040 zal het aantal ouderen zelfs zijn opge lopen tot 4,6 miljoen tegen 2,6 mil joen nu, blijkt uit de bevolkings prognose voor de lange termijn die het Centraal Bureau voor de Statistiek gisteren presenteerde. De versnelling komt doordat de grote babyboomgeneratie, geboren na de Tweede Wereldoorlog, de ko mende jaren 65 jaar worden. In de periode 2011-2015 komen er een half miljoen 65-plussers bij. In de afgelopen periode van vijf jaar was de groei een kwart miljoen mensen. Tussen 2016 en 2040 ko men er nog eens anderhalf mil joen 65-plussers bij. In 2040 zullen er 4,6 miljoen ouderen zijn, tegen 2,6 miljoen nu. Daarna zet een da ling in. 'Het komt er in Nederland heel anders uit te zien' Een van de problemen die het CBS voorziet in de toekomst is die van de kinderloze ouderen. Van de mensen die zijn geboren tussen 1960-1964 is een kwart kinderloos. Als die generatie tus sen 2040-2050 een hoge lèeftijd bereikt, leggen deze ouderen vol gens hoogleraar sociale demogra fie Jan Latten een zwaar beslag op de zorg. „Ze hebben geen kinderen. En dus ook geen kleinkinderen; dat versterkt het probleem. De hulp vraag komt dan volledig neer op de medeburgers; anders verpiete ren deze mensen straks in tehui zen. Dat wordt echt een vraag van solidariteit: wie gaat het doen?" Omdat ook de levensverwachting stijgt, zijn de gevolgen voor de sa menleving volgens onderzoeker Jan Latten van het CBS enorm. „Het komt er heel anders uit te zien", zei hij in een toelichting. De zorgbehoeften nemen toe, de be roepsbevolking krimpt en er zijn meer arbeidsmigranten nodig. Het CBS verwacht dat Nederlan ders langer zullen leven. Mannen die geboren zijn in 1946 zullen ge middeld nog 19 jaar leven na hun vijfenzestigste. Dat is drie jaar lan ger dan mannen uit 1930. De le vensverwachting voor vrouwen uit die naoorlogse generatie neemt met twee jaar toe tot 87 jaar. Rond 2050 is het aandeel tachtigplussers - nu 4 procent - opgelopen tot 10 procent van de bevolking. De omvang van de Nederlandse bevolking blijft voorlopig toene men en piekt naar verwachting rond 2040 op 17,8 miljoen inwo ners. Nu zijn dat er 16,7 miljoen. „Er wordt al wel gesproken over krimp, maar dat is vooral een re gionaal fenomeen", aldus Latten. Vanaf 2040 voorziet het CBS wel een beperkte afname tot 17,7 mil joen inwoners in 2060. In totaal telt Nederland in 2040, volgens de berekeningen van het CBS, 17,8 miljoen inwoners, te gen 16,7 miljoen inwoners nu. De immigratie levert een belang rijke bijdrage aan die bevolkings groei. Op dit moment wonen 3,4 mil joen allochtonen in Nederland. Dat zal oplopen tot 5,4 miljoen in 2060. Zes op de tien nieuwe al lochtonen zal worden geboren in Nederland. Doordat het aantal autochtone Nederlanders minder stijgt, zal 30 procent van de Nederlanders in 2060 allochtoon zijn. Op dit moment komt 21 procent van de bevolking uit het buiten land. mmimmmmmmmmmmmss msasms s AMSTERDAM De Hofstadgroep was een organisa tie die het plegen van terroris tische misdrijven tot oogmerk heeft gehad. Dat heeft het gerechts hof in Amsterdam gisteren be paald. Het hof kwam tot een ander oordeel dan het hof in Den Haag, dat eerder de zeven verdachten vrij sprak. Het Amsterdamse hof legde gisteren straffen op die varieerden van vijftien maanden tot dertien jaar cel. DEN HAAG Het kabinet wil de speciale uitke ring voor kunstenaars, Wet werk en inkomen kunstenaars (WWIK), per 1 januari 2012 afschaffen. Zij worden bij een beroep op een uit kering 'geacht om net als anderen actief naar werk te zoeken, even tueel buiten de kunsten'. De WWIK biedt kunstenaars nu maxi maal vier jaar een aanvulling op hun inkomen. De afschaffing moet 10 miljoen euro opleveren. 2600 mensen maken er gebruik van. ARNHEM De rechtbank in Arnhem heeft gis teren acht jaar cel en tien jaar rij ontzegging opgelegd aan de 20-jari- ge man uit Beuningen, voor het doodrijden van een 50-jarige man op 15 januari in Nijmegen. De jonge man vluchtte met een gestolen mo torscooter, toen hij met een vriend hotel Belvoir wilde overvallen en de politie tegenkwam. Tijdens de dollemansrit reed hij door rood en vervolgens tegen de 50-jarige aan. ARNHEM Een 36-jarige man die tussen 1999 en 2004 ongekende hoeveelheden xtc-pillen naar de VS en Australië smokkelde, moet 10,6 miljoen euro illegaal gemaakte winst terugbeta len. Dat heeft het gerechtshof in Arnhem gisteren bepaald. Eerder veroordeelde de rechtbank de man tot het terugbetalen van 4,14 mil joen euro, maar daartegen ging de aanklager in hoger beroep. Het Openbaar Ministerie vorderde 14 miljoen euro. Bel gratis 0800-5150 DELTA 1111 (he multi-utility company 4,6 miljoen (=27% van de totale bevolking) 2,62 miljoen (=15% van de totale bevolking) infographic CRWI bron CBS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 5