Staten hoog op en van rangliesten 27 Nationaal Landschap on de kiem gesmoord W Mossels landelijk onder aandacht Christenunie Is boos over flyer van Culftiurwerf Vlaamse twijfel over alternatieven Zeeuwse fietsspecialist straks Tweewielerwinkel van het jaar? Stem nu mee op PietVoskamp.nl of PZC.nl Piet Voskamp zaterdag 18 december 2010 door Luc Oggel YERSEKE - 'Dinsdag of zaterdag, Zeeuwse mosselen kunnen altijd'. Deze slogan en andere zijn sinds kort te lezen op zestien plekken langs snelwegen in heel Neder land. Ook op radiozenders QMu- sic, Radio 538, Skyradio en ioo%NL komen deze maand regel matig spotjes voorbij om de Zeeuwse mossel te promoten. De campagne gaat uit van kwekers en handelaren. Het doel is om men sen op een andere manier kennis te laten maken met de schelpdie ren. Ook in de winter zijn ze op al lerlei manieren te gebruiken. MIDDELBURG - De Statenfractie van de Christenunie is boos over een flyer van de Cultuurwerf Vlissin- gen. Daarin wordt bezoekers opge roepen om half januari de exposi tie Kom effe botsen! te bezoeken en daar met een botsauto 'kwalijke politieke figuren voor je bumper te nemen'. Daarmee kunnen men sen protesteren tegen de geplande Rijksbezuiniging op cultuur. Om dat de provincie de Cultuurwerf subsidieert, staat het logo van de provincie ook op de flyer. Gedepu teerde Harry van Waveren weiger de inhoudelijk op de zaak in te gaan. „Wij gaan geen scheidsrech ter spelen", gaf hij aan. een laatste protest tegen de komst foto Lex de Meester Marten Wiersma dat gesprekken over grondverwerving goed verlo pen. Landeigenaren vielen bijna van hun stoel toen ze dat hoorden. „Hij staat gewoon te liegen", mop perden ze. „Maar goed, we verba zen ons nergens meer over." Guus Langeraert, voorman van Vrienden van Waterdunen Nee!, wist het na afloop ook even niet meer. „Wat we nu gaan doen? Tja, wat kunnen we nog...? Als dit niet genoeg was, houdt het op." Tevens elke zondag geopend! van 13.00 - 18.00 uur Pot Interieur. Nieuwendijk 89. Axel. Zeeuws-Vlaanderen. T: 0115-552010 door Edith Ramakers MIDDELBURG - Op iets wat mooi is, moeten we zuinig zijn, was de be geleidende tekst zo'n vijf jaar gele den bij de oprichting van het Na tionaal Landschap. Twintig gebie den in Nederland kregen die ereti tel en voor Zeeland waren dat Wal cheren, de Zak van Zuid-Beveland en West-Zeeuws-Vlaanderen: drie streken met een unieke combina tie van agrarisch gebied, natuur en cultuurhistorie. Het kabinet stopt de financiering. „We zijn boos, het project is in de kiem gesmoord", zegt Arjan Boon van Natuurmonu menten. Terrein- en natuurbeheer ders, maar ook particulieren, dorpsraden, ondernemers en de provincie hadden een gemeen schappelijke visie. „We werkten sa men om het landschap mooi te maken. Voor ons was de Zwaakse Waal een topper. Het is toeganke lijker en aantrekkelijker geworden voor bezoekers." Marten Hemmin- ga van Landschapsbeheer Zeeland (SLZ) is ook zwaar teleurgesteld. „Door de toekenning van Natio naal Landschap hebben bijvoor beeld de Walcherse watergangen hun natuurlijke loop teruggekre gen en is het typische heggenland- schap aangepakt. Maar we zijn nog lang niet klaar." Voor de restauratie en inrichting van het landhuis de Kruisdijk- schans, tussen Sluis en Aarden burg, en de omgeving kan SLZ geen beroep meer doen op het Na tionaal Landschap. Het is een ruï ne. De Kruisdijkschans is een waar devol overblijfsel uit de achttiende eeuw en maakt deel uit van een verdedigingslinie, de Staats-Spaan- se linie. „We moeten andere we gen vinden om het pand in oude glorie te herstellen. Of dat lukt, is nog maar de vraag." Ook het her stel van de vestingwallen bij Philli- pine, in combinatie met de aanleg van fiets- en wandelpaden en struinnatuur komen in de verdruk king. Hemminga: „De renovatie van tal van kleine cultuurhisto rische elementen staat onder druk, maar ook de opknapbeurt van een typisch veldschuurtje in 't Zwin." m ms& nie tevee hae biebeune, mee spreekbeurten bie, ik dienke, AN- BO's en vrouwenclubs. Mee enige moeite noem ik as twiden ook iemand uut Zuud Be veland; Jan Kees de Jager. Ie past op de 'beuze' van ons land en ie is dus een zwaergewicht minister. Dat kao je zie ook! En ik moe zeie da'k het eigenlijk best leuk vinde da iemand uut Zuud Beveland ook an ons, Walchernaeren, moe kom- me vertelle da me zuniger moete weze! Ie ao 't een stuitje gelee aolmè over 'de broekrieme antrek- ke' en, ie keek erbie of'n dat zelf ook dee. Noe ebb'ik gemerrekt da'k de leste tied m'n rieme een haetje losser moe doe inplekke van meer anringele. Ik kan m'n ei- hen verhisse, mè ik dienke zömè dat onze 'kasbeheerder' nie drek een haetje van z'n rieme an kan trekke zonder d'n êlen dag mee pien in z'n buuk te lopen. Mè ver der ebb'ik best vee vertrouwen in de man die 'Goed Zeêuws goed rond' in de praktijk briengt Het kan natuurlijk nie misse, da de derde kandidaat uut Zoetelan- de komt. Ie ei ons durp op de kaor- te gezet van Nederland, mè ie is toch in d'eeste plekke een Zeêuw. In z'n tuun waoit een Zeêuwse vlagge en je kan nog gewoon op je fietsje tot an de voordeure rieë mee een busse vö een goed doel. En. ze geve nog ook...! Dat za bie Wilders nie lukke..! Allef Neder land zat achter z'n an en ik zat ge woon bie z'n in de wachtkaemer bie de dokter te praoten. En ie zei wat 'n docht!! Het is een trouwen ond, a doe z'n baosje wè es een bit je raor! En ie dienkt wè: 'Ik worste- le en ontkomme!' En van de zeu- mer fietst'n wi deu de ITedwige- polder.J De keuze is noe an jul- der. Mè as je een ander de beste Zeêuw vindt, laet het me wete: anreni@zeelandnet.nl ANTWERPEN - Vlaanderen gunt Ne derland de tijd om alternatieven te zoeken voor de ontpoldering van de Hedwigepolder, maar de Vlaam se minister-president Kris Peeters kan zich niet goed voorstellen wat dat nog kan opleveren. „Na alle on derzoeken van de commissies Mal- jers en Nijpels en andere ben ik daar benieuwd naar", zei hij giste ren bij de afsluiting van de derde verdieping van de Westerschelde. Peeters liet er geen twijfel over be staan dat Vlaanderen Nederland zal houden aan de afspraken die over het herstel van de natuur in de Westerschelde zijn gemaakt. „De natuurorganisaties mogen er op rekenen dat ook dit onderdeel van de verdragen zullen worden nagekomen. Draag dat maar over aan staatssecretaris Bleker." De verdieping van het Nederland se deel van de Westerschelde is in iets meer dan tien maanden uitge voerd. Nu bij laatste zes in landelijke verkiezing!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 41