VUUBWERK Brandweer wapent zich tegen 22 VOCU.S61D3.nK De Schouwen-Duivelandse brandweer gaat een noodzaak aanvalsplan voor natuurbranden ontwikkelen. Ook komen er speciale trainingen voor de brandweerlieden. —Sfeervolle keukens GRATIS LED-cap t.w.v. 6,95 GRATIS 'Glory in the Sky' fontein Folk in Brogum BIJ VUURWERKPALEIS ZEELAND www.vuurwerkzeeland.nl zaterdag 18 december 2010 j AANVALSPLAN Wordt het een prachtige moderne of een stijlvolle klassieke? Tegen inlevering van deze advertentie ontvangt u: bij aankoop van min. 25,- aan SkyLine artikelen. ■"■«■■i t.w.v. 12,95 SkvLine bij aankoop van min. 50,- aan SkyLine artikelen. Deze actie loopt naast de gratis vuurwerk-actie zoals vermeld op onze folder geldt alleen indien deze advertentie in de winkel wordt ingeleverd in de voorverkoopperiode of tijdens de verkoopdagen op 29-30-31 december. De noodzaak van een voed- selbank doet schrijnend aan binnen een 'welvarende' sa menleving. Toch lijkt Schou- wen-Duiveland nog steeds niet zonder te kunnen. door Piet Kleemans door Ali Pankow Een schrikbeeld is het. Brand in een kurkdroog naaldbos of een al net zo licht ontvlambaar droog duingebied. De Schouwen-Duivelandse brand weer hoopt dat het nooit gebeurt, maar als het gebeurt willen ze er optimaal op voorbereid zijn. Ze krijgen hulp van natuurbranden- specialist Constantijn Kok van de brandweer Veluwe West. U raab >karcher Waldammeweg 2,4338 PJ Middelburg j Tel: 0118-625055 www.raabkarcher.nl Laat u inspireren in onze showroom en ontvang advies op maat Wethouder Gilles Houtekamer was te optimistisch ge stemd toen hij er eind 2006 van uitging dat de voed- selbank op Schouwen-Duiveland binnen twee jaar overbodig zou zijn. Uitbreiding van het minima beleid zou er voor zorgen dat men sen in deze gemeente geen beroep meer zouden doen op die gratis voedselverstrekking. Houtekamer uitte zijn waardering voor de vrijwilligers achter de voedselbank, maar zette zelf liever in op maatregelen die dit soort pro blemen konden voorkomen. De Voedselbank Schouwen-Duive land is er echter nog steeds, heeft het met de afname van 75 pakket ten per week drukker dan ooit en verwacht in de nabije toekomst zelfs een toename van het aantal 'klanten'. Nu kon de wethouder eind 2006 natuurlijk nog niet bevroeden dat kredietcrisis en economische crisis zo'n hoge tol zouden eisen. Steeds meer mensen blijken in financiële problemen te komen en steeds meer mensen blijken de gêne te overwinnen om bij de voedsel bank aan te kloppen. Blijft nog wel de vraag of het mini mabeleid van de gemeente verder moet worden uitgebreid en toegan kelijker moet worden. Een natuurbrand is, benadrukt specialist Constantijn Kok, bijzon der gevaarlijk en onvoorspelbaar. „Een natuurbrand kan tegen de wind in gaan, daar naar toe gaan waar zuurstof aangezogen wordt." De meeste slachtoffers bij natuur brand vallen als gevolg van verstik kende rook. Desalniettemin ge beurt het volgens Kok nog maar al te vaak dat ramptoeristen op het vuurspektakel afkomen. „Soms zelf gezinnen met kinderen. Echt volstrekt onverantwoord. Ik heb wel meegemaakt dat een gebied waarin bosbrand woedde was afge zet en dat mensen gewoon onder het afzetlint door kropen." Regelmatig surveilleren in natuur gebieden is belangrijk. En hopen dat boswandelaars in het gebied waakzaam zijn en bij onraad tijdig 112 bellen. En proberen mensen er van te doordringen dat je met na me in langdurig droge tijden ui terst voorzichtig moet zijn. Brand weercommandant van Schou wen-Duiveland Dirk-Jan Bestman: „We lopen nog te vaak tegen de drie O's aan: onvoorzichtigheid, onbedachtzaamheid en onwetend heid." Kok: „.Vijfennegentig procent van de natuurbranden ontstaan door menselijk handelen." Daar verstaat Kok brandstichting onder, maar ook onnadenkend handelen. Het- De nieuwe aanwinsten van de brandweer in de Boswachterij Westenschouwen. Links de waterwagen, rechts de geen in de praktijk betekent dat er - bijvoorbeeld - doodleuk kampvu ren worden ontstoken. Als brand gevaar dreigt wordt in de regel een stookverbod afgekondigd. Een rookverbod is in de visie van Kok niet haalbaar en ook niet nodig. „Je moet beginnen bij preventief, het voorkomen van brand. En daarbij kun je bijvoorbeeld kijken naar de samenstelling van de vege tatie. Duindoorn bijvoorbeeld is ui terst brandbaar, meidoorn een stuk minder." Staatsbosbeheer zorgt dat de hoofdpaden berijdbaar blijven en dat de brandweer altijd over goed kaartmateriaal beschikt. Materiaal waarop niet alleen de pa den, maar ook de duinmeertjes en waterleiding-tappunten terug te 3 vinden zijn. Van cruciaal belang volgens brandweercommandant Bestman. Erg belangrijk is ook dat de brandweer er snel bij is en pre- i cies weet waar de brandhaard zich bevindt. Een hulpje daarbij kan /So Er moet één centraal kermisterrein komen op Schouwen-Duiveland eens 39% 1 61% Z1ERIKZEE - In Brogum treden van avond twee folkbands op. Het pro gramma wordt geopend door Champaign Charlie. Het tweede deel wordt verzorgd door het 15-manscollectief JP the Seeger- session Band. Aanvang 21.00 uur. ledereen moet zelf voor strooizout zorgen reageer op www.pzc.nl/schouwen-duiveland Vuurwerkpaleis C. Rotte Vuurwerkpaleis 's-Gravenpolder Torenstraat 33-35 Spoorstraat 7c Meliskerke 's-Gravenpolder

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 36