roeit de bondscoach waardering sport 131 Brons voor vermoeide Schreuder Het leek een jubeljaar te worden, 2010. Een jaar waarin Bert van Marwijk en Oranje geschiedenis gingen schrijven. Maar de heilige missie op het WK in Zuid-Afrika duurde drie minuten te lang. De bondscoach heeft zijn bitterste nederlaag een plaats gegeven, maar in zijn hoofd maalt het nog steeds. Simpele zege voor koploper FC Zwolle Rus overtuigend naar laatste vier zaterdag 18 december 2010 BERT VAN MARWIJK niet onuitputtelijk. „In balbezit wa ren we niet goed genoeg, het was wat verkrampt. Achteraf hoorde ik dat een aantal spelers te maken had met een extreme spanning. Een enorme druk, die ze nog nooit gekend hadden. Dat snap ik ook wel. Het was de WK-finale, het hoogste podium dat je kunt be reiken. Veel spelers waren niet zichzelf. De Spanjaarden vertelden later dat ze vooraf erg bang voor ons waren. En dat ze in de tweede helft het gevoel hadden eraan te gaan, terwijl wij helemaal niet goed waren. Misschien heeft een aantal van onze spelers na de kwartfinale tegen Brazilië wel het gevoel gekregen dat dat al een heel knappe prestatie was. Heel mense lijk, maar dat kan ook voor berus ting zorgen. Op veel van die zaken heb je geen invloed." T a, zegt hij, boven alles voelt hij I waardering. Vice-wereldkampi- oen, in de grootste mondiale sport. Beste nationale elftal in het jaar 2010: vijftien keer winst, één gelijkspel, één nederlaag. Ge kroond tot coach van het jaar in Nederland, als baas van de ploeg van het jaar. De kritiek op het spel van Oranje, bij vlagen bijtend, heeft hij al lang achter zich gela ten. Nederland zou volgens bepaal de stromingen een kille en dode lijk effectieve machine zijn ge weest, die de klassieke Hollandse school verloochende. Als een prin ses die de mascara heeft afgepoetst om de troon te kunnen bestijgen. Van Marwijk kan er niets mee. „Volgens rapporten van de Fifa is Spanje het beste land van de 21e eeuw, met een ongelofelijk goede generatie voetballers, waar wij net tegenaan 'hikken'. Wij vormden het team dat het best in elkaar stak, onderling het best afgestemd was en samen met Spanje het meest aanvallend gespeeld heeft. Dat er mensen anders naar kijken, daar heb ik me wel eens aan ge stoord. Maar dat ben ik helemaal kwijt. Ik denk dat je anders moet kijken naar de aantrekkelijkheid van de sport. Als je dertig jaar gele den een tennispartij zag tussen Borg en McEnroe, dan zag je een mooie slicebal, die dan nog te ha len was. Tegenwoordig gaat het zo snel dat dat moment er niet meer is. In het voetbal is het hetzelfde. Het veld is nog net zo groot als honderd jaar geleden. Alleen: men sen worden groter, sterker, sneller, beter georganiseerd, tactisch beter. Uiteindelijk worden de ruimtes kleiner. Er zijn weinig teams die in die hele kleine ruimte soms nog heel mooie dingen kunnen laten zien." Zijn emoties hield hij, zoals altijd, goed verborgen. Zelfs op D-Day. De kapitein van het schip zag zijn matrozen huilen toen de Spaanse armada had toegeslagen, maar zelf gaf hij niet toe aan de tranen. Wat niets zegt over zijn diepste gevoe lens, die intens moeten zijn ge weest. Van Marwijk stortte zich immers vol overgave op het pro ject Oranje, zoals hij dat ook deed bij al zijn andere werkgevers. Het doel was altijd heilig, maar de weg ernaartoe zeker ook. Het is geweldig om met mensen te werken en te proberen samen iets te presteren. Mijn mooiste momen ten beleef ik als ik zie dat een groep spelers beloond wordt. Dat je daar samen aan gewerkt hebt en ik vanaf de zijkant kan toekijken. Dat kan de finale van de Uefa Cup zijn, of een wedstrijd tegen Brazi lië. Maar dat kan ook bij de ama teurs van RKVCL (de club in Maas tricht waar hij vier jaar trainer was). Ik weet nog dat we daar een heel moeilijk seizoen hadden. Ik had mijn spits tot het einde van de competitie geschorst, omdat hij te laat was bij een bespreking. Frans heette hij, grote jongen, een bokser. We moesten twee beslis singswedstrijden spelen om in de eerste klasse te blijven. We won nen met 2-1, nadat de eerste in 0-0 was geëindigd. De supporters barstten in huilen uit. In stoet naar de kantine, een prachtige oude boerderij met de bestuurska mer boven, om te feesten. Toen ik wegging kreeg ik een afscheidsre ceptie. Frans kwam als eerste naar me toe om me te bedanken. Hij had een prachtige tijd gehad, zei hij. Daar kan ik van genieten." Het verhaal van Frans wil hij graag op lezingen vertellen, om maar te illustreren hoe complex het trai nersvak is. De boodschap: een coach moet consequent en Bert van Marwijk en aanvoerder Giovanni van Bronckhorst zijn euforisch na de gewonnen halve finale tegen Uru guay (3-2), op het WK in Zuid-Afrika. foto Koen van Weel straight zijn, maar ook aanvoelen wanneer hij moet afwijken. „De weg gaat rechtdoor, met af en toe een kronkel. De kronkel bepaalt vaak de kwaliteit en ook de creati viteit van de leidinggevende." Hij moest die filosofie in het jaar van het WK geregeld naar de prak tijk vertalen, wellicht vaker dan hem lief was. De lipleesaffaire rond Robin van Persie en het onge noegen van Rafael van der Vaart over zijn repeterende wissel wist hij met een stevig gesprek glad te strijken. De zoveelste woeste tack le van Nigel de Jong, de man van de beruchte karatetrap, dwong hem tot een uiterste sanctie: een verbanning uit Oranje. Hoewel het imago van de spijkerharde midden velder een geweldige deuk kreeg, weigert zijn coach hem definitief af te serveren. Ik heb nergens spijt van en zou vrijwel alles hetzelfde doen. Al leen vind ik wel dat Nigel dit jaar erg veel over zich heen gekre gen heeft. Terwijl ik weet dat hij zulke dingen niet expres doet. Hij heeft ongelofelijk veel pech gehad met sommige situaties. Hij doet dat niet met opzet, maar heeft heel veel over zich heen gekregen. Dat heeft ie niet verdiend." Zijn pitbull mag in 2011 terugkeren, als de vice-wereldkampioen al weer ver op weg is naar het volgende doel: het EK 2012. Van Marwijk, die na het WK fysiek en mentaal zo uitgeput was dat hij zich nauwe lijks kon motiveren voor een nieu we kwalificatiecyclus,-heeft de ho gesnelheidstrein van Oranje al weer ferm op het spoor van die nieuwe missie gezet. Maar station Johannesburg, hoe ver weg ook, zal nooit echt uit het zicht verdwij nen bij de man die zich binnen twee jaar opwerkte tot best preste rende Oranje- coach uit de histo rie. Ja, Bert van Marwijk had daar ook zomaar als wereldkampioen kunnen staan, na dat tropenjaar, bij dat monumentale gebouw in New York. Imagine. Stel je voor. „Het besef, dat je toch een unieke prestatie hebt geleverd, komt later. Tweede van de wereld is natuur lijk ook uniek. Dat zal niet zo snel meer gebeuren." Barry van der Hooft en Roel Wiche MAASTRICHT Weer of geen weer, FC Zwolle gaat gewoon door met winnen. De kop loper van de Jupiler League zege vierde gisteravond in Maastricht voor de veertiende keer deze com petitie. Tegen MW werd het 2-0. Met 43 punten heeft de ploeg in middels een gat van elf punten ge slagen met nummer twee FC Vo- lendam. De achtervolger speelde wel een wedstrijd minder. MW-FC Zwolle was de enige wed strijd in de Jupiler League die kon doorgaan. ROTTERDAM Toernooifavoriete Arantxa Rus heeft gisteren zonder problemen de halve finales bereikt van de Re aal Tennis Masters. De nummer één van de plaatsingslijst was in de kwartfinales duidelijk te sterk voor haar 14-jarige opponente Indy de Vroome: 6-1 6-2. De Vroome, die met een wildcard werd toegelaten tot het evenement in Rotterdam, verraste donderdag nog Angelique van der Meet. De regerend Euro pees kampioene onder de 14 jaar was tegen Rus echter kansloos. DUBAI - Er was iets. Het straalde van zwemster Hinkelien Schreu der af. Maar ze wilde het er niet echt over hebben. Ze zei vooral heel vaak dat ze erg blij was met het brons dat ze gisteravond tij dens het WK kortebaan in Dubai veroverde op de 100 meter wissel slag. Waarschijnlijk was dat ook werkelijk zo, was de derde plaats het maximaal haalbare geweest. „Dit is gewoon een hartstikke mooie medaille, een van de mooi ste die ik heb", klonk het, terwijl ze haar plak vastpakte en die even heel intens bekeek. Schreuder wees gisteren na de race (59,53)» gewonnen door de Ameri kaanse Ariana Kukors (58,95), op een voorbereiding die moeilijk was geweest, mompelde iets over begeleiding, maar slikte de rest in. Ja, ze was voor goud gekomen, ui teraard. „Je komt altijd voor goud. Maar dit is fysiek en mentaal best een zware race geweest. Ik ben zo ontzettend blij dat ik toch een me daille heb behaald." Een medaille ging aan Inge Dekker voorbij. Ze greep op de 50 vlinder naast het eremetaal. Dekker eindig de als vijfde en was ook ietsje lang zamer dan in de halve finale. Jonkie Sharon van Rouwendaal werd ook vijfde, op de 200 rug, maar voor haar was dat een prach tig resultaat. De pupil van Jacco Verhaeren verbeterde opnieuw het Nederlands record. Moniek Nij- huis plaatste zich op de 100 meter schoolslag als achtste voor de fina le van vandaag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 33