interview is er een rapport van de SER versche- i nen waarin de projecten tegen elkaar worden afgewogen. Wij komen daar helemaal niet slecht uit. Maar dat I heeft veel moeite gekost en we zijn er nog lang niet. PEIJS: We hebben het dan over gro- j te investeringen en subsidieregelin- gen. Heel even dreigde het mis te j gaan in Den Haag. We hebben daar flink gelobbyd om Zeeland in dat SER rapport te krijgen. We komen j daar goed uit. En dat helpt, want als i de SER positief adviseert, kunnen we j daarmee aan de slag. WIERSMA: Biobased economy sa- men met West- Brabant. Daar zijn prachtige projecten, ook wij hebben I die hier. Zoals we trouwens toch on- I ze venster heel erg richten op West- I Brabant. Zeeland wordt beter door sa il menwerking, Zeeland staat daar ook R vooropen. De havens in Vlissingen en Terneu- i zen zijn van eminent belang voor de ontwikkeling van Zeeland. De motor die de economie di-aaiende moet hou den, worden ze weieens genoemd. WIERSMA: Het is van heel groot i belang dat Zeeland Seaports nu zelf standig opereert. Het is een zelfstandi ge NV, met veel commerciële slag kracht Dat is heel belangrijk voor de ontwikkeling van het Sloegebied. De nieuwe Verbrugge Containertermi- nal, daar zit dynamiek in. Je ziet het Foto: Mare Neelemans nu al, er melden zich de laatste tijd steeds meer bedrijven voor vestiging in dit gebied. Het trekt weer aan, dat is duidelijk te zien. PEIJS: Terugkomend op de kracht van Zeeland: Als je eens kijkt wat er op cultureel vlak hier gebeurt. Vlissin gen heeft een van de beste filmfesti vals van het land. We hebben hier een zeer groot aantal culturele evene menten, op het gebied van muziek, van beeldende kunst. De theaters in de grote steden hebben een aanbod vergelijkbaar met iedere andere grote stad in ons land. Prachtige musea. Kortom, op cultureel gebied loopt Zeeland zeker niet achter. WIERSMA: Om dan nog maar te zwijgen over het bloeiende vereni gingsleven. Net als alle regio's in ons land heeft ook Zeeland last van de crisis. Wat heeft Zeeland daarvan gemerkt? PEIJS: Natuurlijk hebben ook wij hier last van de crisis. We waren zelfs een van de eerste regio's die daar iets van merkten. Dat komt omdat we veel chemische en daaraan verwante bedrijven hebben. De chemie staat aan het begin van de welvaartcyclus. Daar merkje het dus het eerst. Voor deel is dan weer wel dat chemie ook de voortrekker is als de economie weer aantrekt. En dat merken we nu, Het gaat langzaam beter in de che mie, er komt weer vraag. Bedrijven als Dow merken dat als eerste. WIERSMA: Er is sprake van een voorzichtige kentering. Het gaat in derdaad wat beter. Maar we zijn er nog lang niet. Ik denk dat de crisis pas in de loop van 2012 ten einde loopt. Dat heeft te maken met de bouw. Daar gaat het nog steeds heel slecht. In een interview elders in dit num mer verwacht Peter Swinkels, voorzit ter van de Brabants Zeeuwse Werkge versvereniging BZW, dat de bouw na de bouwvak in 2011 weer aantrekt. Vanwaar dit pessimisme? PEIJS: Tot nu toe is er nog behoor lijk gebouwd. Heel veel met over- heidsteun. Die zes procents BTW- norm bijvoorbeeld heeft de bouw wel goed gedaan. Dat loopt tot vol gend jaar juli. De bouwsector is nu in mineur. Ik denk wel dat het even duurt voor die weer aantrekt. Het ver haal begint allemaal bij de architect. Die moet eerst de opdracht krijgen te gaan tekenen. Dan duurt het nog lang voordat de aannemer aan de slag kan. Daar zit nog een heel traject tussen. En de architecten hebben nu niet veel te doen. Dus reken maar uit wan neer dat is doorgedruppeld tot de aan nemer. die de eerste steen kan gaan leggen. WIERSMA: Toch wordt er wel ge bouwd, vooral ook in de toeristische hoek. En er is belangstelling. De Roompot bijvoorbeeld bouwt in Cad- zand luxe vakantiewoningen. In één weekend worden er 130 woningen verkocht. Dat is een goed teken. Aan de andere kant heeft de schaarste in de woningbouw ook consequenties voor de steden. Het is logisch dat nu niet iedere stad zomaar kan uitbrei den. De grote steden hebben afgespro ken prioriteiten te stellen. Als we vin den dat het Scheldekwartier voorrang verdient, dan doet Middelburg bij voorbeeld een stapje terug. Daar hou den ze zich goed aan. Hoe was het afgelopen jaar voor het toerisme? PEIJS: Het voorjaar was goed. de zo mer minder. Door het goede voorsei zoen is het uiteindelijk toch een be hoorlijk jaar geweest voor de branche. De terugslag heeft louter en alleen te maken met het weer. Als we kijken naar de ontwikkelingen op dit gebied, mogen we ook niet ontevre den zijn. De watersport bijvoorbeeld -groeit nog steeds. De combinatie land-water geeft ons een grote voor sprong op andere provincies die het van water moeten hebben. We 'zijn best een beetje trots op de nieuwe investeringen die worden gedaan in Perkpolder. Dat combineert wonen, recreatie en natuur. Op het voorma lig Veefplein komen op een verhoogd gedeelte (terp) 250 wonin gen, een luxe hotel/restaurant, confe rentiefaciliteiten en een weinesscen trum. Aan de voet van het bastion komt een jachthaven met 350-500 lig plaatsen. Perkpolder is een van de zeer weinige plaatsen waar je kunt zeezeilen zonder door een sluis te moeten. WIERSMA: Samen met West- Bra bant moeten we kijken hoe we de wa- tersportbelangen van beide regio's met elkaar kunnen verbinden. Er zal wat met de schutsluizen aan de Greve- lingen moeten gebeuren, er moet een betere doorstroming komen vanuit de West- Brabantse naar de Zeeuwse wateren en andersom. We moeten met West- Brabant maar eens praten hoe we dat kunnen oplossen. West- Brabant en Zeeland is een heel mooi watersportgebied, van Biesbosch naar Noordzee, geweldig toch? PEIJS: Het toeristisch aanbod veran dert snel. Toeristen gaan niet meer. een hele dag aan het strand liggen, het verwachtingspatroon van de toe rist verandert. Daar speelt de sector goed op in, ze kiest vooral voor kwali teit. Om een voorbeeld te noemen. er komen steeds meer luxe sterrenho tels. Er is veel aandacht voor weiness voorzieningen. West- Zeeuws Vlaan deren ontwikkelt zich geweldig. Juist daar wordt gekozen voor kwaliteit. Toeristen die een alternatief zoeken voor de Belgische kust, Knokke en Blankenberge, kunnen uitstekend re creëren in West- Zeeuws Vlaande ren, vanaf Cadzand tot Breskens zijn er volop ontwikkelingen, die heel veel toeristen zullen trekken. WIERSMA: Maar dat wil niet zeg gen dat de ouderwetse camping in Zeeland helemaal zal verdwijnen. Want ook voor kampeerders, de men sen die de tent prefereren, zal er altijd ruimte zijn. PEIJS: Zeer belangrijk voor de pro vincie is ook de komst van een cruise haven in Vlissingen. De buitenlandse toerist op cruise vakantie heeft Völen- dam wel zo'n beetje gezien. Die wil wel wat meer zien. Zeeland is een prachtig alternatief. Aan ons de taak om die mensen Zeeland'in al haar glo rie te laten zien. Strand, steden, cul tuur, musea, landbouw, innovatieve bedrijven, we hebben alles. WIERSMA: Belangrijk is dus dat wij de provincie verkopen. PEIJS: Zeeland, echt waar. Zo heet onze nieuwe promotie-aanpak. Sa men met het bedrijfsleven, instellin gen en creatieven hebben wij dat ont wikkeld. Centraal staat daarbij het DNA van Zeeland, datgene wat Zee land nu écht is. Niet het gewenste imago, dat werkt niet, zo is uit het verleden gebleken. Maar we moeten laten zien hoe Zeeland écht is, uit gaan van eigen kracht. WIERSMA: Zeeland heeft natuur lijk al een aantal projecten. Uitvindin gen die over de hele wereld bekend zijn. Het fenomeen getijdenenergie bijvoorbeeld. Twee maal per jaar ko men uit heel Europa experts kijken hoe wij van schoon water energie op wekken. In het buitenland vinden ze het buitengewoon interessant wat hier gebeurt. PEIJS: De hele wereld komt hier kij ken naar onze aqua-cultuur. Door al lerlei nieuwe, innovatieve technieken mislukt er nooit meer een aardappel oogst. Dat zijn toch zaken waar we trots op kunnen zijn. Over innovatie ve hoogstandjes hebben wij hier niet te klagen. Wiersmanieuwkomers Peijs: geen Calimerogedrag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 137