De twaalf feestdagzwendels zwendel 0 Hotel en luchthaven wi-fi Reageer niet op alles wat u in huis krijgt. Consumenten worden geadvi seerd op te letten voor veel gebruikte zwendels voordat ze online gaan om een reisje te boe ken of inkopen te doen voor de komende feestdagen. McAfee maakte begin deze maand de Twaalf feestdag zwendels' be kend, de 12 gevaarlijkste online zwendels waar computergebrui kers de komende weken voor moeten oppassen. door Ron Gregoor AMSTERDAM - "Fraude blijft big business voor cybercriminelen die hun vizier rond de feestdagen hebben ingesteld op de vrijgevigheid van de Sint, de Kerstman en vooral van onli ne consumenten," zegt Dave Marcus, directeur beveiligingsonderzoek voor McAfee Labs. "Nu iedereen online op zoek gaat naar de beste aanbiedin gen voor cadeaus en uitstapjes, is het belangrijk om de meest gebruikelijke zwendels te kunnen herkennen, om li te beschermen tegen diefstal tijdens de drukke weken die ons staan te wachten." De iPad-aanbieding zwendel Apple-prodücten staan hoog op de meeste verlanglijstjes, oplichters zijn druk bezig nepaanbiedingen te ver spreiden voor gratis iPads. McAfee Labs ontdekte dat consumenten wor den gevraagd om andere producten aan te schaffen en hun creditcardgege vens te verstrekken om de gratis iPad te krijgen. Uiteraard ontvangen slacht offers de iPad of andere items nooit, maar kunnen ze wel aangifte doen in verband mét een gestolen creditcard nummer. Daarnaast is» er ook een social-media variant, gebruikers worden gevraagd om mee te doen aan een quiz waar mee ze een gratis iPad kunnen win nen. Vervolgens moeten ze hun mo biele telefoonnummer verstrekken om de uitslag te horen. In werkelijk heid abonneren ze zich hiermee op een mobiele telefoonzwendel. De 'Help! Ik ben beroofd' zwendel Deze reiszwendel stuurt valse alannbe- richteiT naar familie en vrienden, met het verzoek om geld over te maken zodat het zogenaamde slachtoffer thuis kan komen. McAfee Labs heeft een toename van deze fraude geregis treerd en voorspelt een verdere stij ging tijdens de drukke periode rond de feestdagen. Nep cadeaubonnen Cyberboeven maken gebruik van so ciale media om valse cadeaubonnen/ kaarten aan te prijzen, met het doel in formatie en geld te stelen van consu menten. Gegevens worden vervol gens verkocht aan marketeers of ge bruikt voor identiteitsdiefstal. Een recente Facebook-zwendel bood een 'gratis Best Buy cadeaukaart' aan voor de eerste 20.000 mensen die zich inschreven via een Best Buy fan- pagina. Het betrof hier echter een kloon, waar mensen persoonlijke ge gevens moesten verstrekken en om in aanmerking te komen voor de cadeau- kaart. Aanbiedingen voor vakantiebaantjes Omdat mensen op zoek zijn naar extra cash om cadeaus te kunnen ko pen, bieden Twitter-zwendels gevaar lijke links naar goed betaalde thuis- werkbanen. Om te kunnen sollicite ren naar zo'n nepbaan zult u wel uw persoonlijke .gegevens moeten ver strekken, zoals uw e-mailadres, huisa dres en sofinummer. 'Smishing' Cybercriminelen doen nu ook aan 'smishing', oftewel phishing via SMS-berichten. Deze teksten lijken afkomstig van uw bank of een online winkel, en vertellen u dat er iets mis is met uw account. Ze vragen u een nummer te bellen om uw accountge- gevens te verifiëren. In werkelijkheid zijn dit pogingen om waardevolle per soonlijke gegevens te onttrekken aan doelwitten. Cyberboeven weten dat mensen rond de feestdagen kwetsbaar der zijn voor een dergelijke zwendel, omdat ze vaker online winkelen en hun banksaldo vaker raadplegen. O Verdachte vakantiewoningen Consumenten zijn in deze drukke pe riode vaak online op zoek naar betaal bare vakantiewoningen. Cybercrimi nelen gooien daarom valse vakantie woningen in de aanbieding, waarin ze vragen om een aanbetaling via cre ditcard of overboeking. Blijf opletten voor recessiezwendels Cybercriminelen richten hun pijlen op kwetsbare consumenten via reces sie-gerelateerde zwendels zoals kre dietaanbiedingen met vooruitbetaling van kosten. McAfee Labs heeft een aanzienlijk aantal spamberichten ge zien waarbij reclame wordt gemaakt voor leningen en creditcards met soe pele voorwaarden en lage rentetarie ven. De ontvanger dient echter wel vooraf administratiekosten te betalen, die uiteraard rechtstreeks en zonder te genprestatie in de zakken van de frau deur verdwijnen. Q Met de hatelijke groeten E-kaarten zijn een gemakkelijke en milieuvriendelijke manier om vrien den en familie uw beste wensen over te brengen. Cybercriminelen gebrui ken echter nepversies met links naar computervirussen en andere malware, die u juist weinig goeds wensen. Vol gens McAfee Labs kunnen getroffen computers obscene afbeeldingen of pop-up reclame gaan vertonen, of zelfs kaarten gaan sturen naar contact personen zodat het lijkt of ze van u af komstig zijn. Goedkoop is duurkoop Shoppers moeten oppassen voor pro ducten die ver onder de prijs worden aangeboden. Cyberzwendelaars ge bruiken veilingsites en valse websites voor aanbiedingen die erg betrouw baar lijken, met als enige doel uw geld en gegevens te stelen. 1^1 Goede doelen zwendels De feestdagen zijn traditioneel gezien de beste tijd voor goede doelen zwen dels. Het is ten slotte een tijd van vrij gevigheid, en McAfee Labs voorspelt dat daar ook dit jaar weer volop van geprofiteerd gaat worden. Bekende trucs zijn onder andere telefoonge sprekken en spam e-mails waarin u wordt gevraagd geld te doneren voor oorlogsslachtoffers, zielige kinderen en rampenfondsen. 0 Gevaarlijke kerstdownloads Screensavers, kerstliedjes en animaties rond het kerstthema vormen voor fraudeurs een gemakkelijke manier om vimssen en andere computerbe dreigingen te verspreiden. Dit geldt zeker wanneer de links afkomstig zijn uit een e-mail of chatbericht dat van een bekende afkomstig lijkt te zijn. Veel mensen willen er even tussenuit tijdens de feestdagen, en maken dan gebmik van gratis wi-fi op plaatsen zo als hotels en luchthavens. Dit is een perfecte gelegenheid voor dieven, die dergelijke rietwerken hacken op zoek naar mogelijkheden om iets van u te stelen. I SPAM, altijd gevaarlijk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 135