Bedrijfsovernames bieden kansen Hele goede Kerstdagen en een Gelukkig 2011 I overname We laten de "dynamiek van de zee" even voor wat het is. Ondanks de economische cri sis zijn bedrijfsovernames aan de orde van de dag. Dagelijks wisselen er nog bedrijven van ei genaar of worden nieuwe eigena ren gezocht. Echter; gebeurt dit wel in voldoende mate? Vinden al die eigenaren van bedrijven een nieuwe eigenaar omdat ze toch een keer willen stoppen. Het is aan potentiële nieuwe onderne mers om voor zichzelf te begin nen via een nieuwe onderneming of wellicht door een bedrijf over te nemen. Dit laatste zou meer aandacht kunnen krijgen. door Henk van de Voorde Veel bedrijfsadviseurs zien economi sche kansen bij familiebedrijven die een opvolger zoeken of die dat, ten onrechte, nog niet doen. In Neder land verkeren per jaar zo'n 15.000 a 20.000 bedrijven in de fase dat ze een opvolger nodig hebben omdat anders het bedrijf zal ophouden te bestaan. „Er kan veel waarde verloren gaan als bedrijven moeten sluiten bij gebrek aan opvolging. En die kans is groot, want door de huidige vergrijzing is er juist nu grote vraag naar opvolgers. Opvolgers vinden binnen de familie wordt steeds moeilijker. Tegenwoor dig zijn de gezinnen minder kroostrijk dan vroeger, terwijl de kin deren bovendien door een hogere op leiding en de krappe arbeidsmarkt veel meer mogelijkheden hebben dan het bedrijf van pa of ma over te ne men", aldus Bram van Stel, partner bij Prior Fusie en Overnames. Kapi taaisvernietiging Onderzoek heeft uitgewezen dat be gin jaren negentig nog 35 procent van de familiebedrijven binnen de fa milie overgedragen, begin 2000 nog maar 22 procent. „Familiebedrijven genereren een grote economische waarde voor onze economie, hebben vaak lange termijn oriëntatie en leve ren daardoor stabiliteit voor de econo mie. Bovendien ondernemen ze vaak maatschappelijk verantwoord. Bij slui ting van een familiebedrijf gaan ge middeld vijf banen verloren. De op richting van een nieuw bedrijf levert gemiddeld (maar) twee banen op. Uit onderzoek is gebleken dat in Europa een op de drie familiebedrijven slui ten wanneer de komende tien jaar niet tijdig een opvolger wordt gevon den. Het gaat maar liefst om zo'n 700.000 bedrijven en 2,8 miljoen ba nen", aldus Bram van Stel, partner bij PRIOR Fusie en Overnames. Waar moeten de opvolgers échter worden gezocht? Mensen uit onder nemende families zijn vaak meer be reid om een bedrijf over te nemen dan mensen die geen ondernemers- bloed in de familie hebben. Uit onder zoek blijkt ook dat hoger opgeleiden meer geneigd zijn zelf een bedrijf te starten. Daarnaast speelt management- ervaring een rol. Ervaring op dit ge bied kan sneller te gelde worden ge maakt dan bij een start, omdat perso neel dan vaak van meet af aan aange stuurd moet worden. Bovendien lei den slecht voorbereide overnames tot grote economische verliezen. De overheid speelt van oudsher in op het starten van een eigen bedrijf. Via bijvoorbeeld voorlichtingscampagnes en startersdagen wordt deze doel groep opgezocht. „Echter, het aspect dat hierin meer aandacht kan krijgen is het overnemen van een familiebe drijf. De campagne moet zich bij be drijfsovernames richten op een ande re doelgroep dan de starters. Ook werkgeversorganisaties kunnen bij voorbeeld ondersteunend optreden om familiebedrijven met elkaar en met hun potentiële opvolgers in con tact te brengen. „Binnen onze praktijk zien we.vaak een terughoudendheid bij onderne mers. Argumenten als 'het is gezien de huidige economische recessie geen goed moment om te verkopen, mijn accountant geeft aan dat ik nog beter even kan wachten tot ik weer een aan tal financieel goede jaren kan laten zien en er is nog geen koper langs ge komen'. zijn vaak argumenten die de stap beletten om actief op zoek te gaan naar een koper", zegt Van Stel. Een oriënterend gesprek met een on afhankelijke adviseur is veelal een goe de eerste stap. „Wij zijn dagelijks be zig met bedrijfsovernames, fusies, structurering en (her) financiering van ondernemingen. Wij weten wat er speelt in de markt. In een eerste ge sprek kunnen we vaak al direct aange ven wat de kansen zijn voor een on dernemer die wil kopen of verkopen en hoe hij dit het beste aan kan pak ken. Uiteraard bieden wij onze dien sten vaak aan in samenwerking met de huisadviseur, 'de accountant', van de ondernemer." ,i Bram van Stel: „,Door tie vergrijzing is er juist nu grote vraag naar opvolgers.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 132