West- Brabant: 'We zijn nu één geheel' samenwerking Vanuit Breda sta je eerder op de Maasvlakte dan vanaf de Coolsingel in Rotterdam. En dat mogen de West-Brabanders zich wel eens wat beter beseffen, vindt burgemeester Peter van der Vel den van de gemeente Breda. Door de gunstige ligging van West-Brabant en het feit dat de negentien gemeenten hun nek durven uitsteken krijgt Zuidwest Nederland een steeds sterkere, ei gen identiteit. Van der Velden: "Zes jaar geleden stonden we nog niet zo ver!" door Dorien van Dijk BREDA - Burgemeester Van der Vel den spreekt liever over Zuidwest Ne derland dan over West-Brabant. "Als we het hebben over de economische regio, is dit de meest correcte bena ming", vindt Van der Velden. "On dernemers kijken verder dan de stads grenzen wanneer zij een vestigingslo catie zoeken voor hun bedrijf Veel lo gistieke ondernemingen die goederen vanuit de Rotterdamse haven moeten transporteren, kijken naar Zuidwest Nederland als vestigingsplaats. "Wij liggen op het snijvlak van de noord/zuid-as en de horizontale ver binding van Rotterdam met het ach terland", schetst de burgemeester, die tegelijkertijd benadrukt dat deze regio veel meer in haar mars heeft dan het stapelen van dozen op industrieterrei nen. "Wij proberen snel en met mini male bureaucratie ondernemers te faci- literen. Daarnaast is het ook belang rijk dat iedereen die in onze regio woont en werkt daar een goed gevoel bij heeft. Daarom is genieten en ont spanning belangrijk en moeten we vol overtuiging als BrabantStad mee dingen naar de titel Europese Culture le Hoofdstad in 2018." Naast cultuur en ontspanning moet ook aan voorwaarden als goede ge zondheidsvoorzieningen en huisves ting worden voldaan. De beroepsbe volking in West-Brabant telt 330.000 mensen en die heeft de regio hard no dig. Een groot deel van hen echter werkt in de Randstad. Van der Vel den: "Als je bedenkt dat de eerste ka de? van de Maasvlakte in 2013 opgele verd worden en dat uiteindelijk van uit de Rotterdamse haven vier- tot ze venhonderd miljoen tonnage per jaar aan goederen wordt verwerkt, heb je niet veel fantasie nodig om te beden ken welke weerslag dit gaat hebben op Zuidwest Nederland. Onze uitda ging ligt erin bij deze groei de kwali teit en duurzaamheid te waarborgen. In 2015 hebben wij meer arbeidsplaat beschikbaar dan we zullen kun invullen. Tegelijkertijd lopen industrieterreinen in de regio vol is met 192 internationale bedrijven de favoriete vestigingsplaats Peter van der Velden in gesprek tijdens een terugkomstbijeenkomst van een Chinareis. van buitenlandse bedrijven. Je moet natuurlijk ook niet vergeten dat wij in 2008 en 2009 tot logistieke hotspot zijn uitgeroepen." Creatief en vernieuwend Logistiek en maintenance, dat zijn de gebieden waar de West-Brabantse re gio zich op focust. Dinalog met de vestiging.van de stichting Dutch Insti tute World Class Maintenance (DIW- MC) is een aansprekend voorbeeld van hoe op een creatieve en vernieu wende manier invulling wordt gege ven aan de onderhoudsindustrie. Ook de biobased economy (Moerdijk) speelt daarin een belangrijke rol. Op de te ontwikkelen biobased campus in Bergen op Zoom zouden nieuwe producten op basis van nieuwe tech nologieën worden ontwikkeld. Deze nieuwe productiemethoden - waarbij groene grondstoffen de rol van fossie le brandstoffen overnemen - zijn on losmakelijk verbonden met het nieu we economisch tijdperk. "Het past in deze ontwikkeling dat gemeenten hun eigen identiteit verbinden tot gro tere samen werkingsverbanden Ook bij de gebiedsgerichte economi Van der Velden: 'Het tij keert'. sche agenda van Nederland, Pieken in de Delta, presenteert Zuidwest Ne derland zich als één economische enti teit. De ontwikkeling van de Groene Campus in Bergen op Zoom, de bio based economy in Moerdijk en Dina log in Breda zijn allemaal katalysato ren. Ook hier komt het belang van de samenwerking vari de vier O's van ondernemingen, onderwijs, onder zoek en overheid telkens terug. Tege lijkertijd heeft de regio het geluk dat het tussen twee wereldhavens in ligt. Dit zorgt voor een geweldige dyna miek. "Ook in tijden van economische cri sis", aldus Van der Velden. "In juli waren er zesduizend werklozen, maar het tij keert. We zien niet enkel meer aan de ondernemingen die zich hier willen vestigen dat de economie aan trekt. Breda trekt een toenemend aan toeristen. Dit heeft natuurlijk ook te maken met het feit dat de stad tot en met 2011 de titel Beste Binnenstad van Nederland mag dragen. Het Chas- sé is het derde grootste theater van Nederland. Wij zijn niet meer het stuk van Brabant dat ten westen van 'Eindhoven Brainport" ligt. Wij heb ben als Zuidwest Nederland de afgelo pen zes jaar keihard aan onze identi teit gewerkt. We werken nadrukke lijk samen met Zeeland. Rotterdam zoekt ons op om samen te werken en mee te denken. Hetzelfde geldt voor de Drechtsteden. Economie gaat over rationaliteiten die geen rekening hou den met provinciegrenzen. Natuur lijk weet ik ook wel dat Breda op een aantal punten een ander profiel heeft dan de bovengenoemde regio's. De culturele verschillen ken ik ook, maar we hebben wel een grote sociaal-eco Foto's: Acid Meijer nomische gemeenschappelijke deler. We hebben grote stappen voorwaarts gemaakt, in ons zelfbewustzijn moet zich alleen nog het feit nestelen dat de provincie Brabant de tweede grote economische regio van Nederland Zorgpunten De zorgpunten in de toekomst blij ven de toegankelijkheid en de alterna tieve vervoersstromen. De Moerdijk- brug blijft een probleem en ook de lobby voor de verbreding van de A27 naar Utrecht en de gewenste spoor verbinding tussen Breda en Utrecht moet volgens de burgemeester serieus genomen worden. "Wij moeten de voorwaarden schep pen, zodat ondernemers hun ding kunnen doen. De rol van de overheid is faciliteren en vooruitzien. Dus ook al inspelen op de krimp en vergrijzing die er gaat aankomen. Niet direct in Breda zelf, maar wel in omliggende gemeenten", aldus Van der Velden. "In 2011 willen we Zuidwest Neder land als economisch belangrijke regio nadrukkelijker op de kaart zetten. Maintenance is hier sterk vertegen woordigt en wordt steeds belangrij ker. Het begrip is niet voor niets voor het eerst opgenomen in het regeerak koord! Daarnaast willen we de samen werking tussen West-Brabant en Zee land verder verankeren en de relatie met Rotterdam en de Drechtsteden uitbouwen. Ook willen we ondanks de crisis stappen maken met Dinalog, de Groene Campus en het DIWCM. Samenwerking is het sterke punt van onze regio. Wij zijn één geheel ge worden en dat zullen we laten mer ken."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 127