ma terug en kijken vooruit barometer het jaar kwamen er zoveel geluiden naar boven van ondernemers, met na me in het MKB, die het gewoonweg heel slecht hebben. Hun omzet is de afgelopen jaren alleen maar gedaald en het vermogen is helemaal ver dampt. Vervolgens sla je de kranten open of lees je op het internet over liet ene faillissement na het andere in de regio. Nog steeds zijn er, ook in de regio, veel ondernemers die zich af vragen hoe het nu verder moet en dat ze het eigenlijk niet meer weten. De tailhandel, zakelijke dienstverlening, transportsector, bouw, toerisme, alle maal branches die het ook in 2010 weer zwaar hadden en die in de regio in ruime mate vertegenwoordigd zijn. En natuurlijk zijn er ook onder nemers die het, tegen de stroom in, erg goed doen. Maar dat zijn er lang niet zoveel. De economie is zich al licht aan het herstellen, maar of het herstel blijvend is, dat is maar de vraag. Consumenten beschikken over een goed gevulde portemonnee maar ze geven het vooralsnog niet uit en dat zal toch moeten gaan gebeuren om de economie verder in de lift te krijgen. De bezuinigingsdrift van de overheid werkt hier ook niet positie! aan mee. Een sector die veel zorgen baart is de bouwsector. De krimp houdt hier aan. De hele bouwkolom heeft te maken met lege portefeuilles.. Die zijn zeker in het 1 e half jaar van 2011 nog niet gevuld. Het gevolg is dat er ontslagen zullen vallen. Toch zullen bedrijven vooruit moeten den ken en trachten hun vakmensen bin nen boord te houden zodat ze bij het aantrekken van de markt daar direct op in kunnen spelen. De investerin gen in de regio mekken weer aan, dat is uiteraard een goed teken. Onderne mers zullen zich echter wel naar bui ten moeten keren, luisteren naar hun (potentiële)klanten en de kansen tege moet lopen. Alleen dan kunnen ze meeprofiteren van een economisch herstel. Positief blij ven denken! West-Brabant kan i 'bovengemiddeld' scoren Het leek er aanvankelijk op dat we in 2010 de economische crisis gingen overwinnen. In enkele sectoren, zoals transport en logistiek, is de stemming inderdaad beter. Maar de sombere be richten in het laatste kwartaal druk ken ons toch weer met de neus op de feiten. Er zijn veel onzekerheden. Na tionaal bijvoorbeeld, waar de over heid zich verder terugtrekt. En inter nationaal, met onder meer de mone taire problematiek in Europa. Die on- zekerheden maken dat bedrijven pas op de plaats maken en een afwachten de houding aannemen. Bovendien wordt het bedrijfsleven en ook de consument ook nu nog de rekening gepresenteerd van de financiële crisis, omdat banken in hun kredietverle ning er nog altijd de rem op houden. West-Brabant doet zijn voordeel met de kansen die zich dankzij de open, in ternationale economie voordoen. Zo is de verwachting dat we, als gevolg van de toenemende schaalvergroting in het bedrijfsleven, ook volgend jaar weer vestigingen van nieuwe distribu tiecentra en Beneluxkantoren mogen verwelkomen..Maar onze regio heeft bovenal heel veel eigen kansen. De uitgangspositie om die kansen de ko mende jaren te gaan verzilveren, be stempel ik als bovengemiddeld. West-Brabant heeft de mogelijkheid om in een aantal sectoren te excelle ren. Daarvoor hebben we met elkaar de basis gelegd. We hebben onze lo gistieke toppositie behouden. Die kunnen we nu verder uitbouwen door ook op het hogere niveau van de logistieke regie onze rol te nemen. De inschatting van de sector is dat het bieden van die toegevoegde waarde ons de komende tien jaar al gauw en kele miljarden aan omzetvermeerd+ering oplevert. Eco nomische winst is ook te verwachten van een andere West-Brabantse troef: BioBascd Economy. De samenwer king tussen de chemische sector en de agrofood bedrijven in onze regio re sulteert in innovaties en nieuwe be drijvigheid. Met als resultaat 2.500 nieuwe arbeidsplaatsen in het komen de decennium. Als laatste noem ik de maintenance sector. West-Brabant heeft vele onderhoudsbedrijven en de kennis en de ruimte om als voortrek ker te fungeren op het gebied van de hoogwaardige onderhoudsindustrie. Topkwaliteit bieden op het gebied van onderhoud betekent het behoud van de procesindustrie. Maar ook kun nen we nieuwe orders, nieuwe inves teringen en dus werkgelegenheid bin nenhalen. Het is een concreet perspec tief dat ik kan schetsen voor West-Brabant. Joris Jansen: Zakelijke markt trekt weer aan Het jaar 2010 begon voor ons zeer zwak. Dat was schrikken, zou de eco nomische malaise nu echt gaan toe slaan? Gelukkig bleek deze magere start te wijten aan het barre winter- weer.De kou heeft grote invloed op ons restaurant. Het gros van de gasten moet toch een eind rijden. Met het verdwijnen van de kou zagen we ge lijk een sterk stijgende lijn in het aan tal bezoekers. De gevolgen van de crisis voor de Ne derlandse gastronomie komen tot ui ting in de onlangs uitgekomen restau rantgidsen. In de daarin te lezen terug blikken door topchefs valt duidelijk te lezen dat het hoge segment( met uit zondering van de "3-sterrenrestau- rants) het heel moeilijk heeft gehad het afgelopen jaar. Sterrenrestaurants die hun deuren moesten sluiten on danks dat er keihard en met passie werd gewerkt. Triest. De particuliere consument wordt kri tischer maar wil steeds minder beta len". Organisaties zoals DiningCity spe len daar handig op in, kijk maar naar de inmiddels populaire Restaurant- week. De combinatie prijs-kwaliteit en budget is de nieuwe drijfveer. Daar moetje als horecabedrijf op in spelen. Wij zijn tevreden over het afgelopen jaar. Onze inspanning werd beloond door een groot aantal trouwe gasten zowel zakelijk als particulier). Door positieve mondeling reclame en goe de vermeldingen in de vooraanstaan de restaurantgidsen kwamen er steeds meer nieuwe gasten bij. De bevol- kingskrimp in Zeeuws-Vlaanderen, en net daaraan inherent dalend aantal voorzieningen in de kernen, baart ons zorgen. Blijf je als bedrijf investeren en floreren in een krimpregio Waar halen we in de toekomst onze mede werkers vandaan? Jonge enthousiaste mensen trekken immers weg De toe komstverwachtingen voor onze streek zijn verontrustend. Positiefis dat we aan België grenzen lang leve de Bourgondische Belg) en dat de zakelijke markt weer aantrekt. We hebben een goede mix tussen za kelijke en particuliere gasten. Boven dien is hier lang niet zo veel concur rentie als in de dichtbevolkte regio's. Gastronomie is populairder dan ooit. Chris van Loon: Jaar van een voorzichtig herstel Het afgelopen jaar kenmerkte zich als een jaar waarin verschillende bedrijfs takken herstelden van de wereldwijde economische crisis. De mate waarin herstel zichtbaar was verschilde duide lijk. In dienstverlenende sectoren was het herstel beperkt terwijl het in de in dustriële sectoren sneller zichtbaar werd. Zuidwest Nederland vormde daarop geen uitzondering. Door de stimule ringsmaatregelen van het kabinet is de bestcedkracht van de consumenten ook het afgelopen jaar nauwelijks ver minderd. Dit maakte dat het consu ment gerelateerde midden- en klein bedrijf het steeds redelijk is blijven doen. Bij business to business gerela teerde bedrijven ging het aanmerke lijk minder soepel. Veel. ZZP-ers hebben een buitenge woon slecht jaar achter de rag. De bouwsector is nog lang niet op het ni veau van voor de crisis. Brabant heeft verhoudingsgewijs echter goed gepres teerd. Voor een belangrijk deel is dit economisch herstel echter op de pof gerealiseerd. Nederland heeft miljar den meer uitgegeven dan het ver diend heeft. De komende jaren zal die kraan, als het aan dit kabinet ligt, vrij abrupt, dichtgedraaid worden en wordt er een begin gemaakt met het terugbetalen van de opgelopen schuld. Het zal dan moeten blijken of de bedrijven al voldoende zijn her steld om deze komende lastenverzwa ringen te kunnen absorberen. Het afgelopen jaar is de problematiek van de woning-luchtbel in West Bra bant zeer manifest geworden. Waar schuwden de woningcorporaties al tij den geleden voor een dreigend over- 'schot op de woningmarkt, voor veel gemeentes is de verlokking van hoge opbrengsten van het grondbedrijf zo zeer onderdeel geworden van de vas te budgettering, dat een ombuiging van ambitieuze bouwplannen voor nieuwe woningen onbespreekbaar bleek. Bergen op Zoom moet daar voor nu een hoge tol betalen. Zonder oog te hebben voor de werkelijke wo ningbehoefte is het Oude Havenpro ject doorgedrukt dat nu resulteert een in miljoenenverlies voor de stad Ber gen op Zoom. Ook in andere plaatsen speelt een soortgelijke problematiek.. Overigens hebben ook de meeste Woningcorpo raties zich verkeken op de ontwikke lingen. Semi commerciële Vastgoed projecten bleken minder winstgevend dan gedacht. Bij woon-zorg combina ties werd door te lage huren de zorg sector indirect gesubsidieerd. Toen de ministers Bos en Vogelaar ook nog uit de corporatiekassen gingen mee- graaien was te toon wel gezet. Niet voor niets lijden de meeste woning corporaties het afgelopen jaar miljoe- nenverliezen. De nieuwe Europese richtlijn die een lagere inkomensgrens introduceert voor sociale woning bouw dan wij nu in Nederland hante ren werkt desastreus uit naar de toe komst. Het realiseren van Sociale wo ningen is straks nauwelijks nog te fi nancieren. Het is dan ook onbegrijpe lijk dat Nederland deze richtlijn heeft goedgekeurd. In de financiële sector is het drama compleet. D dit jaar stro men naar schatting rond de 1200 werknemers, veelal 50+ ers, gedwon gen uit de sector. •nmensen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 125