Een American dream in Zeeland american dream De film over het wonderbaarlijke leven van Facebook-op- richter Mark Zuckerberg is een bioscoophit. Van arm zalige student klom hij in korte tijd op tot multimiljardair en iedereen wil weten hoe hij dat toch heeft geflikt. Een soortge lijke 'American dream' voltrok zich in dezelfde periode een paar duizend kilometer van de VS en wel in het 'nietige' Zee land. Oké, de vijf eigenaren van het Middelburgse bedrijf PCextreme mogen dan een aanmerkelijk minder puissant vermogen dan Zuckerberg hebben vergaard, door het inter net zijn ze op zeer jeugdige leeftijd wel succesvolle zakenlie den geworden. door Dennis Rijsbergen MIDDELBURG - Het verhaal van PCèxtreme begint eigenlijk net zo, ongelooflijk als de Facebook-saga. Middelburger Lennert den Teuling is nog maar amper zeventien jaar als hij besluit dat hij kan doen wat ande ren ook doen: webruimte aanbie den. En, zo denkt de Zeeuw, hij kan het veel goedkoper dan andere aanbieders. PCextreme verovert in 2004 met spectaculair goedkope we- bhosting binnen de kortste keren de Zeeuwse markt. Internet stopt niet bij de Zeeuwse grens en al snel slaat het succes over naar de rest van Ne derland. Anno 201.0 is het Middel- burgse bedrijf één van de meest toonaangevende hostingproviders van het land. PCextreme biedt daar naast domeinregistratie en server ruimte aan en diensten als online backup, zakelijk e-mail en spamfil- terdiensten. Vorig jaar stond PCex treme op de negende plek op de lijst van de vijftig snelst groeiende ICT-bedrijven in de Benelux. "We hadden toen een omzetgroei van meer dan 1800 procent", zegt een van de jonge eigenaren, Johan Tan- ge. Ook dit jaar is het bedrijf weer te vinden op die Deloitte Fast 50 lijst en wel op de veertigste stek met een omzetgroei van 606 procent. Er is verder geen Zeeuws bedrijf in die ranking terug te vinden. In de lijst van 500 snelst groeiende ICT-bedrij- ven in Europa, Afrika en het Mid- dén-Oosten heeft PCextreme een prachtige 82e plaats bemachtigd. Schoolmaten Lennert den Teuling, Johan Tange, Wido den Hollander, Thomas de LoofF en Tim Jurcka: vijf jonge gas ten, de jongste 23, de oudste 26 jaar. Een wonderlijke groep van schoolmaten, vrienden en zelfs een voormalige klant. Hoe kregen ze het voor elkaar om in zes jaar tijd een bedrijf met meer dan 30.000 klanten op te bouwen? Een bedrijf met vestigingen in Middelburg en Amsterdam en zo'n twintig mede werkers in dienst. Een bedrijf dat voor duizenden particulieren de webhosting doet, maar ook voor grote multinationals werkt. "We zijn gestart door in één keer de scherpste aan bieder te zijn", verklaart Jo han Tange het succes. "Een eigen website in de lucht voor maar. één eu ro per maand. Dat kon den we doen door slim en efficiënt te werken." Maar dat is volgens Tange niet de gehele ver klaring. "Wat ook een belangrijke rol speelt, is dat we zelf veel ontwikkelen. Onze diensten heb ben we zelf ontwikkeld, maar ook onze eigen servers, software en plat form." Door bijna alles zelf te doen, bespaart PCextreme flink op de kosten. Dure licenties hoeft het bedrijf bijvoor beeld niet te kopen. "Bovendien zijn we niet afhankelijk van andere grote bedrijven." De luxe directiekamer waarvan de enorme glazen pui uitkijkt op een park heeft ook wel iets weg van een uit de kluiten gewassen jongenska mer. Behalve vijf werkplekken voor de directieleden is er ook een zit hoek met een luie loungebank. Op de grond ligt een spelcomputer aan gesloten op een grote plasmatelevi sie. Een kuil in een grote bean bag verraadt dat zo nu en dan lekker languit wordt gechilled. Ergens mid den in de kamer ligt een verdwaalde voetbal en één van de directieleden heeft zijn luxe, elektrische retroscoo- ter in een hoek geparkeerd. Het is een plek waar gewerkt wordt, maar ook ruimte is voor ontspanning en brainstormsessies. Is dat misschien ook een deel van het succes? Die jonge-honden-sfeer. Tange moet even nadenken, maar schudt uitein delijk het hoofd. "Nou, nee. Eigen lijk niet. We zijn heus niet de enige jonge gasten die in de ICT succes hebben. Het is gewoon een redelijk jonge markt? Internet stond pas vijf tien jaar geleden nog in de kinderschoenen. En wij behoren tot een generatie die inter net met de paplepel heeft ingegoten gekregen." Crisisbestendig Het bedrijf van de jonge Zeeuwen is het afgelopen jaar weliswaar min der hard gegroeid, maar is de crisis erg goed doorgekomen. "Nu is de ze branche sowieso wat minder ge voelig voor recessie. Bovendien zijn door de crisis klanten meer gaan rondshoppen op zoek naar de goed koopste. We hebben wel gemerkt dat klanten zijn weggevallen door faillissementen, maar aan de andere kant hebben we ook veel nieuwe klanten binnengehaald", stelt Tan ge. Zeventig procent van het klan tenbestand bestaat uit particulieren, dertig procent is zakelijk klant. "Maar omzettechnisch is die verhou ding juist andersom. Daarom zijn za kelijke klanten ook erg belangrijk voor ons bedrijf', stelt Tange. "Be drijven kunnen fors op hun kosten besparen door niet langer meer een dure server op locatie te plaatsen, maar serverruimte bij ons te huren. Belangrijk daarbij is dat we kunnen meegroeien met de klant", stelt Tan- ge. "Als een bedrijf plotseling extra ruimte nodig heeft, dan kunnen ze bij-ons eenvoudig opschalen." PCex treme hecht er bovendien aan dat de dienstverlening storingvrij is. "Als een server uitvalt, dan neemt een andere het automatisch over. De klant merkt daar niets van." Nieuwe dienst Wat PCextreme ook zo succesvol maakt, is dat de jonge eigenaren niet achterover gaan zitten leunen en tevreden hun zegeningen tellen, stelt Tange. "We staan nooit stil. We zijn altijd bezig met nieuwe din gen." Zo is het Zeeuwse bedrijf be zig met het ontwikkelen van een dienst waarmee het de markt weer wil opschudden. Tange wil niet ver klappen wat die dienst is, maar laat wel doorschemeren dat het weder om een grote stap in de ontwikke ling van het bedrijf is. "Volgend jaar komen we er de markt mee op", lacht hij geheimzinnig. Het succesverhaal van de jonge on derneming lijkt onbegrensd. PCex treme heeft al een vestiging in Am sterdam. Op zich niet zo vreemd, want daar ligt 's werelds grootste knooppunt voor internet. "Ook wij hebben er onze servers staan", zegt Tange. Toch rijst de vraag of Zee land niet te klein is voor een derge lijk succes. Hoort een succesvol ICT-bedrijf zijn hoofdkantoor niet in het meer mondaine Amsterdam te hebben? Tange schudt het hoofd. "Dit is internet. Dan maakt het niet uit waar je zit. Enig minpuntje van Zeeland is dat het hier moeilijker is om aan gekwalificeerd personeel te komen. Maar we blijven met ons hoofdkantoor gewoon in Zeeland. We zijn trots op o'h'ze., Zeeüjvse roots. En hier heb je nog rust*."Per soon lijk heb ik geen zin om elkex,^ dag in de file te staan." XX XX

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 119