Eastman Chemical Middelburg focust op groei en innovatie <ËWl J f r5ii r t Eastman Chemical Middelburg B.V. is onderdeel van een we reldwijd opererend Amerikaans concern. De Middelburgse vesti ging produceert halffabrikaten en eindproducten op basis van natuur lijke gomhars en kunstmatige, uit aardolie gewonnen hars. Déze wor den toegepast in tal van producten zoals lijm, luiers, autobanden, verf, kleurstoffen, voedingsmiddelen en parfum. Daarnaast produceert East man zijn eigen waterstof, stikstof en stoom. De Ondernemer sprak met 4 managers over de onderwerpen groei, innovatie, duurzaamheid en werkgelegenheid. GROEI Rien Jonker, Site Manager: 'Wereldwijd sloeg de recessie vorig jaar toe en zoals zoveel bedrijven hebben ook wij daar het nodige van gemerkt. Toch werd een miljoeneninvestering door gevoerd, die dit jaar volledig tot bloei is gekomen. De investering richt zich op de productielijn voor Regalite, een ge- hy drogen eerde harssoort. Regalite wordt onder andere toegepast in hygiënische producten als luiers. Gehydrogeneerde en daardoor hoogwaardiger hars is "waterw- hite". De lijm die hiervan wordt gemaakt is geschikter voor luiers dan niet-gehy- drogeneerde, gele hars. Een witte, bijna onzichtbare lijm ziet er immers frisser uit. In 2011 zal onze totale Regalite produc tiecapaciteit zijn verdubbeld ten opzichte van 2006.' Kunsthars en natuurlijke hars 'Regalite vind je terug in de plakstrips van onder andere luiers, maar het wordt ook gebruikt om de 7 of 8 laagjes waaruit zo'n luier is opgebouwd, aan elkaar te bevesti gen'. Verder maken wij harsproducten uit natuurlijke gomhars, die gewonnen wordt uit pijnbomen. Dit is een hernieuwbare grondstof, afkomstig uit China, Vietnam en Brazilië. Een product als kauwgom bestaat voor zo'n 40 procent uit natuur lijke hars.' Van snoepjeswikkel tot autoband 'Regalite kent nog talloze andere, heel diverse toepassingen. De wikkel van in dividueel verpakte snoepjes is onder meer met Regalite samengesteld. Zo ook de folie voor luxueuzer verpakkingen van bijvoorbeeld parfum. Maar ook auto bandonderdelen zijn dankzij onze harsen energiezuiniger en veiliger. In vrijwel elk denkbaar product kom je onze harsen tegen.' Groei door innovatie 'Ons voornemen steeds te blijven groeien, spitst zich nu onder andere toe op het vin den van innovatieve, duur zame grondstofbronnen zoals biomassa. Daartoe werken we nauw samen met wetenschap pers en kenniscentra in binnen- en buitenland.' INNOVATIE Ko de Hullu, Manager Adhesives Polymers Tech nology: 'Met de 45 mensen van mijn team ben ik verantwoordelijk voor kwaliteitsbeheer, pro ductontwikkeling en proces verbetering. In die laatste twee aspecten zit veel ruimte voor innovatie. Het speuren naar nieuwe productontwikkelin gen en toepassingen is altijd het speerpunt geweest. In mijn hui dige functie ben ik vooral bezig onze mensen te ontwikkelen richting innovatie.' Innovatieve fase 'Eastman Middelburg maakt zo'n 80 verschillende produc ten. Rond de 70 daarvan hebben we zelf ontwikkeld. We staan nu aan het begin van weer een uitgesproken innovatieve fase, die ongetwijfeld zal resulteren in tal van nieuwe producten.' Focus op alternatieve grondstoffen 'Onze grondstoffen zijn onder meer af komstig uit aardolie, die in de toekomst steeds minder beschikbaar zal zijn. Daar om zoeken wij naar alternatieve grond stoffen. Maar ook naar mogelijkheden om het gebruik van de steeds schaarser wor dende aardolie verder te optimaliseren.' Goedkoper en duurzamer 'Een recente ontwikkeling waaraan East man Middelburg heeft meegewerkt, is een energiebesparende methode voor het verlijmen van luieronderdelen. We heb ben een hars ontwikkeld die toepasbaar is bij een lagere temperatuur. Dat scheelt opwarmtijd en dus energie; goed voor de energierekening én het milieu. Boven dien kan een dunnere plastic film worden gebruikt en ook dat scheelt in de kosten. Zo blijven wij, met onze klanten, op zoek naar innovatieve producten die winstge vend zijn én duurzaam.' DUURZAAMHEID Daan Touw, EMEA HSES Manager (duurzaamheid, milieu, veiligheid, ge zondheid, beveiliging): Enkele voorbeelden van toepassingen waarin Eastman harsen gebruikt worden 'Eastman heeft de zorg voor veiligheid en milieu hoog in het vaandel staan, evenals maatschappelijk verantwoord onderne men en het leveren van een bijdrage aan de economische welvaart op die plaatsen waar het bedrijf actief is - niet alleen nu, maar ook op de lange termijn. Elke indi viduele bedrijfslocatie werkt volgens een duurzaamheidstrategie op maat.' Minimale milieubelasting 'Duurzaamheid staat al sinds jaar en dag hoog op onze agenda. Wij willen volko men transparant zijn in onze duurzaam heidstrategie - ten opzichte van onze eigen medewerkers en aandeelhouders, maar ook naar omwonenden en de over heid.' Klankbordgroep 'Eastman Middelburg heeft een klank bordgroep met daarin onder meer ver tegenwoordigers van naburige bedrijven, inwoners van nabijgelegen ^woonwijken en agrariërs rond de Middelburgse plant. Voor een goede verstandhouding is hel der communiceren cruciaal. Wij willen weten wat men van ons vindt en van ons verwacht. Zijn er klachten, dan willen we die horen zodat we de oorzaak kun nen onderzoeken en aanpakken. Onze prestaties continu verbeteren, ook op het gebied van milieu, staat voor ons voorop. Zo streven we er voortdurend naar min der afvalstoffen te produceren. Dat is bo- Extract van dennenbomen Hernieuwbare grondstof Bijproduct van nafta-kraker Toegevoegde waarde voor bijproducten j '1B Hf J vendien gunstig voor onze portemonnee; minder afval is het gevolg van een zuini ger gebruik van grondstoffen. Duurzaam produceren gaat dus prima samen met een scherp economisch beleid.' Duurzaamheidscan 'Binnenkort wordt Eastman Middelburg onderworpen aan een duurzaamheidscan, geïnitieerd door de Masterclass Sustaina ble Development in de provincie Zeeland. Ook belanghebbenden brengen hun stem uit over hun ervaringen met ons bedrijf. In 2005 wonnen we met deze scan, samen met 5 andere Zeeuwse bedrijven, de Res ponsible Care Prijs. We kijken ernaar uit ook deze keer weer met de uitkomsten aan de slag te gaan.' WERKGELEGENHEID Erik de Leeuw, Human Resource Manager: 'Dat Eastman Middelburg volop in de groei is, biedt kansen voor de werkge legenheid; er zijn verschillende vacatu res. We hebben de wind in de zeilen en daardoor zijn de vooruitzichten voor de nabije toekomst positief - voor ons eigen personeel, maar ook voor de tientallen be drijven die wij inhuren voor werkzaam heden. Binnen ons volcontinu bedrijf werken 240 mensen in uiteenlopende functies: operators, technologen die zich bezighouden met productontwikkeling en procesverbetering, logistiek medewer kers, milieutechnici, IT-ers, administratief medewerkers, onderhoudstechniek bevei ligers en zo verder.' Bouwen aan je toekomst 'Eastman Middelburg biedt prima ar beidsvoorwaarden die concurrerend zijn in de markt. Daarnaast geven wij mede werkers die initiatief tonen en zich willen ontwikkelen in hun vak alle ruimte. Wij ondersteunen de uitwerking van goede ideeën en uiteraard bieden wij de nodige scholingsfaciliteiten. Het hebben van een open mind en de wil tot persoonlijke groei wordt bij Eastman zeer gewaar deerd.' Momenteel heeft Eastman Middel burg onder andere plaats voor: 1) Projectleader Procesinnovatie, verantwoordelijk voor asset optima lisatie van de Eastman site in Mid delburg. U doet vcrbetervoorstellen voor optimalisatie van de fabrieken op de site en onderzoekt mogelijk alternatieve aanwendingen van de productie units. Het doel is om in novatie en groei te realiseren en zo hét lange termijn rendement van de site positief te beïnvloeden. 2) Supply Chain Supervisor Plan ning, verantwoordelijk voor het supply planningsproces en voorraad- management, en het aansturen en begeleiden van het betreffende team. 3) Supply Planner, verantwoordelijk voor de continu- iteitvan het supply planningproces richting in- en externe opdrachtge vers, in lijn met het hiertoe uitge- sdppelde beleid. 4) Senior Chemist Plasticizers, verantwoordelijk voor de ontwikke ling van nieuwe dan wel verbeterde producten of toepassingen, gericht op de plasticizers voor pvc- en non- pvc industrie. 5) QC Laboratory Technician, werkzaam in 5-ploegendienst en verantwoordelijk voor fysisch-che mische analyses op aangeleverde monsters (productiemonsters en grondstoffen). De eerste 4 genoemde vacatures verei sen een HBO- universitaire opleiding. De laatste vacature vereist een MBO- opleiding Voor meer informatie: zie www.eastman.com. Herculesweg 35, 4338 PL Middelburg Tel.: (31) 118 - 678 000, Fax: (31) 118 - 638 827 WWW.EASTMAN.COM

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 116