Herstel zet door de WildeZeeuut.nl - november - voornemen zichtbaar rendement stand van zaken column Een fiscaal gunstige jaarwisseling 03 Chris Rutten Voorzitter KvK Zuidivest- Nederland: cijfer 7 'Door verbeterde bedrijfsresultaten zul len bedrijven weer personeel werven. Na een onverwachte daling in het derde kwartaal zien we in het vierde kwartaal weer een stijgende lijn van het onderne- mersvertrouwen stijgen. Volgens de Conjunctuurenquête Neder land (COEN) stijgt het vertrou wen in Zuidwest-Nederland van -0,7 naar +9,1. De regio blijft daarmee wel iets achter bij de lan delijke score (+11,3). Vooral in Zeeland zijn de ondernemers wat terughoudend. Hier stijgt het vertrouwen maar licht van +2,6 naar +3,7. In West-Brabant gaat het om een stijging van -2,0 naar +9,6. Het lagere vertrouwen in Zee land kan mede verklaard worden door een seizoenseffect. De vertrou- wensindex gaat uit van een kwar- taal-op-kwartaal ontwikkeling en in Zeeland ligt voor veel bedrijven de omzetpiek in het derde kwartaal (toe ristische seizoen). Het vierde kwartaal is voor deze ondernemers al snel min der. Met name de (internationale) omzet ontwikkeling zorgt voor een opwaart se trend. Bijna één op de drie onder nemers in Zuidwest-Nederland ver wacht in het 4de kwartaal een toena me van de omzet, 20%. gaat uit van een daling. Landelijk zijn er iets meer groeibedrijven (34%) en minder krimpbedrijven (14%). De groothan del en vervoerssector presteren boven gemiddeld, de bouw verkeert nog al- Alleen in de bouw stagneert het nog. tijd in zwaar weer. Voor het vierde kwartaal verwacht 43% van de bouw bedrijven een omzetdaling. In het 3de kwartaal was dat zelfs 49%. De bouwsector, maar ook gerelateerde branches (bijv. de makelaardij, archi tecten, notarissen, meubelzaken, bouwmaterialenindustrie), heeft voor al last van de aanhoudende proble men op de huizenmarkt. Verwachtingen 2011 Ondernemers zijn redelijk optimis tisch over 2011. Zo denkt 40% van de ondernemers in Zuidwest-Neder land volgend jaar een hogere omzet te realiseren. Dit is in lijn met de lan delijke cijfers. Volgens de Kamer van Koophandel geven de gestegen ver wachtingen geen reden tot juichen'. De vele onzekerheden, zoals de finan ciële crisis in Europa, de verwachte bezuinigingsgolf van de overheid, de wankele euro en stijgende grondstof- prijzen kunnen een krachtig hei-stel dwarsbomen. Daarnaast is er nauwe lijks herstel zichtbaar in de bouwsec tor. De verwachtingen van de onder nemers lijken optimistischer dan de ra mingen van het Centraal Planbureau (CPB). Plet CPB verwacht voor 2010 een landelijke groei van 1,73% en 1,5% voor 2011. De groeivertraging is vooral een gevolg van de forse over heidsbezuinigingen (als gevolg van de internationale financiële situatie) die Westkolkstraat 36 ■Terneuzen 0115 689 888 Creatieve Communicatie een rem zullen vormen op de groei van de wereldhandel. Van de ondernemers in Zuidwest-Ne derland denkt 40% volgend jaar meer te exporteren. Door de internationale oriëntatie van de regio (met name van de industrie) is de export extra be langrijk voor de regionale economie. Ruim een vijfde van de ondernemers venvacht in 2011 hogere investerings uitgaven dan dit jaar, 14% gaat uit van een daling. Veel ondernemers bliven terughoudend. Werkgelegenhe id Door betere bedrijfsprestaties zal vol- gend jaar ook de vraag naar arbeid toenemen. Een vijfde van de bedrij ven rekent in 2011 op een toename van personeel, 13% voorziet een da ling. Deze-cijfers zijn beter dan in 2010 toen de krimpbedrijven de over hand hadden. Het ligt in de lijn dei- verwachtingen dat volgend jaar de werkgelegenheid in Zuidwest-Neder land -licht zal groeien en de werkloos heid verder daalt. In 2010 daalde de werkgelegenheid in West-Brabant met één procent (bron: SES West-Brabant) en in Zeeland met 0,3% (bron: RIBIZ). In beide regio's heeft de regionale arbeidsmarkt zich veerkrachtig getoond. Vooral in de bouwsector en de industrie daalde de werkgelegenheid, in de zorg zijn veel extra banen gecreëerd. Sinds maart 2010 laat het aantal niet-werlcende werkzoekenden (inge schreven bij UWV Werkbedrijf) in Zuidwest-Nederland een dalende lijn zien. Ook in oktober 2010 is de werk loosheid verder gedaald. Over een heel jaar gezien (oktober 2009 - okto ber 2010) is het aantal nww-ers in Zuidwest-Nederland met ruim 1.200 personen afgenomen (-4,7%). De da ling is groter dan het landelijke gemid delde (-2,3%). Dit verschil komt voor al voor rekening van Zeeland. Hier daalde de werkloosheid met 7,5% te gen -3,4% in West-Brabant. Het werkloosheidspercentage (aandeel op beroepsbevolking) ligt in Zuid west-Nederland nog altijd onder het landelijke cijfer (5,3% versus 6,0%). Bergen op Zoom (7,7%) heeft het hoogste werkloosheidspercentage bin nen Zuidwest-Nederland. Breda (6,8%) en Terneuzen (6,5%) volgen op enige afstand. Het laagste percenta ge kent Schouwen-Duiveland met slechts 2,4%. mr. Anja Zandee-Dingemanse is fiscalist en als partner verbonden aan DRV Accountants en Belastingadviseurs, vestiging DRV Middelburg, a.zandee@drv.nl Het jaar 2010 is al weer bijna..voorbij. Op een aantal punten wijzigt de fiscale wet geving volgend jaar. Het kan lonen om daar nog dit jaar op in te spelen. Wij doen u enkele suggesties voor een fiscaal gunstige jaarwisseling. Schenken aan kinderen In 2010 mag u uw kinderen tot 5.000 belastingvrij schenken. Is uw kind tussen de 18 en 35 jaar dan mag eenmalig een bedrag van 24.000 belastingvrij ge schonken worden. Schenkt u in 2010 aan uw kind voor een eigen woning of een studie, dan bedraagt het vrijgestelde bedrag zelfs 50.000. Ook als u al eerder gebruik hebt gemaakt van de eenmalig verhoogde vrijstelling, kunt u in 2010 nog een verzoek doen voor een aanvullende verhoogde vrijstelling van 26.000, mits deze aanvullende schenking is bedoeld voor de aanschaf van of onderhoud aan de eigen woning van het kind of voor de aflossing van de eigenwoningschuld. Besparing vermogensrendementsheffing In 2010 wordt uw inkomen uit sparen en beleggen (box 3) berekend op basis van het gemiddelde van uw vermogen per 1 januari 2010 en 31 december 2010. Maar met ingang van 2011 blijft maar één peildatum bestaan, en wel 1 januari. Voor 2011 hoeft u uw bezittingen en schulden dan alleen nog op de peildatum 1 januari 2011 vastte stellen. Latere wijzigingen in uw vermogen beïnvloeden de belastingheffing in box 3 over dat jaar niet meer. Maatregelen die u neemt om op 31 december 2010 de grondslag in box 3 zo laag mogelijk te houden, schelen dus anderhalfjaar heffing in box 3. Nieuwe regels fiscaal partnerschap Fiscale partners kunnen bepaalde inkomsten en aftrekposten onderling verdelen en in het algemeen kunnen zij de heffingskortingen beter benutten. De regels voor het fiscaal partnerschap wijzigen per 1 januari 2011Voor de inkomstenbelasting leidt dat tot een forse aanpassing van het partnerbegrip. Uitgangspunt van de nieuwe regeling is dat gehuwden en geregistreerd partners altijd fiscaal partner zijn, ongeacht of zij samenwonen. Ongehuwd samenwonenden die ingeschreven staan op hetzelfde woonadres zijn verplicht fiscaal partners als zij een notarieel samen levingscontract hebben, of in een woning wonen die gezamenlijk eigendom is, of samen een kind hebben, of partnerpensioen geregeld hebben. Kaartjes voor concert of toneelvoorstelling Podiumkunsten en leveringen van kunst- en verzamelvoorwerpen vallen per 1 januari 2011 onder het normale btw-tarief van 19%. Wanneer u in 2010 kaartjes koopt voor concerten of toneelvoorstellingen die in 2011 zullen plaatsvinden, geldt nog het 6% btw-tarief. Werkkostenregeling of niet? Vanaf 1 januari 2011 kunnen werkgevers de werkkostenregeling toepassen: een nieuwe fiscale behandeling van vergoedingen en verstrekkingen aan personeel. Samengevat jioudt de regeling in dat u 1,4% van de loonsom van uw bedrijf onbelast aan vergoedingen mag geven. U mag dit totale bedrag zelf onder de werknemers verdelen. Gedurende driejaar (2011,2012 en 2013) geldt een over gangsregeling en mag u kiezen of u het huidige stelsel gebruikt of overgaat op de werkkostenregeling. Door de grote verschillen kan de werkkostenregeling flink duurder of juist goedkoper uitpakken. Bereken daarom wat in uw huidige situatie de beste keuze is. Herinvesteren Heeft uw onderneming of BV een herinvesteringsreserve gevormd doordat een bedrijfsmiddel de afgelopen driejaren voor meer dan de boekwaarde is verkocht? Op deze wijze stelt u belastingheffing over de boekwinst uit, waardoor uw liquidi teitspositie verbetert. Zorg ervoor dat u de herinvesteringsreserve tijdig benut voor nieuwe investeringen. Doet u dit niet binnen drie jaar, dan valt de reserve verplicht vrij ten gunste van de fiscale winst. Fijne feestdagen! Wij wensen u fijne feestdagen, een goed uiteinde en een fantastisch begin van het nieuwe jaar! DRV ACCOUNTANTS EN BELASTINGADVISEURS DRV Accountants en Belastingadviseurs is met een team van 475 medewerkers en 11 vestigingen in Zuid-Holland, Zeeland en West-Brabant een inspiratiebron voor nuchtere ondernemers.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 115