nland 9 Tientallen vluchtelingen verdronken Bouwvakker schiet vier mensen dood Bejaarde kan het smokkelen niet laten EU wil verbod op KoSOVaarse premier Hasim Thaci Moody's: Spanje ongevraagd 11.11 111 1 11 wellicht minder meelezen e-maiis blijkt bendeleider en orgaanhandelaar kredietwaardig donderdag 16 december 2010 CERONA - Een 57-jarige gewapende Spaanse bouwvakker, die zich naar verluidt geregeld als sheriff verkleedde en met neppistool en neppenning de straat opging, heeft gisteren in Spanje vier men sen doodgeschoten. Dat meldden Spaanse media en de politie. De dader schoot eerst zijn voorma lige werkgevers, een bouwonderne mer en diens zoon, dood in het noordoosten van Spanje in het bergdorpje Olot. Daarna ging de man met zijn auto naar een bank. Daar doodde hij de filiaalleider en een vrouwelijke me dewerker. Hij gaf zich korte tijd la ter over en is aangehouden, aldus de politie. De man zou onlangs ontslagen zijn en problemen met pinnen hebben ervaren. Een politiewagen arriveerde net bij de bank toen een buurman de agenten alarmeer de omdat er schoten klonken. De agenten konden de dader, die net met zijn wapen naar buiten kwam, snel inrekenen. WENEN - Een 77-jarige Oostenrijker kan het drugssmokkelen niet la ten. Bij zijn 23e veroordeling be loofde hij de rechter nog dat hij nu echt zou ophouden. Maar nu heeft de 'drugsopa' weer de hand boeien om gekregen. De politie beschuldigt hem ervan dat hij vijftig keer drugs heeft ver voerd van Amsterdam naar We nen. Bij zijn laatste reis is hij be trapt met een kilo cocaïne. De bejaarde leverde de drugs af bij dealers. Maar hij had in Wenen ook zelf drugs verstopt in huizen, die hij had gehuurd onder de naam van componist Johan Strauss. Bij het onderzoek heeft de politie elf mensen vastgezet. Ze zouden vele kilo's cocaïne en hasj hebben verhandeld. de rotskust van Christmas Island (foto boven) en slaat daar even later op te redden wat er te redden valt. foto AP/ABC SYDNEY - Een houten boot met tientallen asielzoekers is woensdag voor de kust van het Australische Christmas Island gezonken, nadat het vaartuig tegen de gekartelde rotsen van het eiland te pletter was geslagen. Zeker 27 mensen vonden de dood, deelde de doua ne mee. 42 mensen zouden het drama overleefd hebben. Volgens de Australische artsenorganisatie Flying Docters zijn er zeker dertig gewonden. Onder de doden zijn vrouwen, kinderen en baby's. Eilandbewoners moesten vanaf de kliffen hulpeloos toezien hoe de boot brak en tientallen mensen in de enorme golven terechtkwamen die tegen de rotsen sloegen. Vol gens vicepremier Wayne Swan werden met de boot mensen ge smokkeld. Een aantal van hen kon gered worden. Het is nog niet be kend waar ze vandaan kwamen. Een eilandbewoner zei dat de mo tor het begaf en dat de boot aan het ruwe water en de rotsen was overgeleverd. Volgens ooggetuige Simon Prince zaten er zeker vijftig mensen in de zes tot negen meter lange boot. Anderen spreken van tachtig opva renden. „Toen de boot de kliffen raakte, was er een ziekmakend gek raak te horen. Alle mensen aan boord haastten zich naar de land zijde van de boot, het ergste wat ze konden doen, maar ik denk niet dat iemand kon zwemmen", aldus Prince. „Het was vreselijk. Mensen werden geplet. Lichamen, dode kinderen, het was echt ver schrikkelijk." De eilandbewoners gooiden vijftig tot zestig reddingsvesten in het wa ter, maar de meeste bereikten hun doel niet. Degenen die wel een red dingsvest te pakken kregen, had den er weinig aan, want de drie meter hoge golven bleven de vluchtelingen richting de rotsen duwen. Een schip van de Australische ma- Lokale bevolking 1.402 80% Chinees of Maleis infographic CRWI bron ANP rine werd ingezet om overleven den op te pikken, maar voor velen was dat te laat. Uiteindelijk wer den 41 mensen uit het water ge red. Eén persoon bereikte de wal op eigen kracht. Christmas Island is een afgelegen eiland dat onder Australische grondgebied valt. Het eiland ligt dichter bij Indonesië dan bij Au stralië en het gebeurt geregeld dat vluchtelingen het eiland proberen te bereiken. Veelal komen ze van uit Afghanistan, Irak, Iran en Sri Lanka, op zoek naar een beter le ven. Ze gaan eerst naar Indonesië en maken dan de oversteek naar het eiland. De Indonesische boot was niet op gemerkt door Australische pa trouillevaartuigen die normaal ge sproken meteen achter verdachte boten aangaan. Mogelijk voer het 's nachts om detectie te vermij den, maar dat bleek ook een ernsti ge hindernis te zijn voor een red dingsoperatie. zie onze website:buitenland Verhalen van ooggetuigen en beelden van de tragedie. Boot asielzoekers zinkt Christmas INDONESIË Island Gelegen 1.650 km van Perth, 380 km zuidelijk van Java STRAATSBURG - Het Europees Parle ment wil het ongevraagd meelezen van e-mails verbieden. De" parle mentariërs in Straatsburg vinden dat consumenten beter moeten worden beschermd tegen onge wenste reclame. E-mails en chatsessies worden mee gelezen door bedrijven om reclame te maken. Ook worden mensen be taald om bij nieuwe sociale media, of op productvergelijkingssites zo genaamd als particulieren produc ten aan te prijzen, stelde SP-Euro- parlementariër Dennis de Jong gis teren. „Nieuwe tijden en nieuwe technieken vragen om nieuwe maatregelen. Vroeger deed je een brief op de bus en wist je zeker dat die niet door de PTT werd gele zen." Het Europarlement wil dat de Europese Commissie met voor stellen komt om aan ongevraagd meelezen een einde te maken. door Carel Goseling PRISTINA - Maandag liet hij zich nog bejubelen als grote winnaar van de parlementsverkiezing in Kosovo: Hasim Thaci (42), leider van de Democratische Partij van Kosovo en sinds 2008 premier. Glimlachend van oor tot oor, uit bundig het overwinningsteken makend, voorspelde Thaci zijn landgenoten een prachtige toe komst. Inmiddels staat de politicus echter te boek als leider van een criminele bende die in de jaren 1998-2000 niet alleen de wapen en drugshandel in de regio be heerste, maar ook honderden men sen liet verdwijnen in geheime ge vangenissen in Noord-Albanië. Daar werden ze gemarteld en ver moord. In provisorische klinieken werden vervolgens hun waardevol le organen verwijderd en op de in ternationale markt verkocht. Vandaag presenteert de Zwitserse politicus en oud-officier van justi tie Dick Marty de gruwelijke feiten die hij gedurende een twee jaar du rend onderzoek voor de Raad van Europa boven water haalde. Marty ging aan de slag nadat de voormali ge aanklaagster bij het Joegosla- vië-tribunaal Carla del Ponte in haar memoires gewag maakte van de orgaanhandel. Informatie daar over was al in 1999 beschikbaar, doch daar mocht niets mee ge daan worden, aldus Del Ponte. Volgens Marty was Thaci in de oor log commandant van de Drenica groep, een onderdeel van het Kos ovaarse bevrijdingsleger UCK. Deze groep ontvoerde mensen in Kosovo, Serviërs en Kosovaren die de UCK niet van harte steunden, en bracht ze naar een zestal gevan genissen in Albanië. In illegale kli nieken werden organen verwij derd. In sommige gevallen waren de gevangenen bewust vermoord. De organen gingen de hele wereld over. Marty noemt Thaci 27 keer in zijn stuk. Marty stelt dat de internationale gemeenschap (VN, EU, Navo) wist van Thaci's praktijken. Zijn relatie met de drugshandel wordt in min stens vijf rapporten van buiten landse geheime diensten ge noemd, achterhaalde de Zwitser. In 2000 werd echter besloten niet op te treden om de stabiliteit in de regio niet in gevaar te brengen. De Kosovaarse regering onder lei ding van Thaci heeft Marty's be richt afgedaan als laster en beledi ging. Het blokkeert een formeel onderzoek. De Europese Unie heeft Marty gevraagd om zijn be schuldigingen met bewijzen te on derbouwen. MADRID - Kredietbeoordelaar Moo dy's dreigt de kredietwaardigheid van Spanje te verlagen, omdat de Spaanse regering in 2011 waar schijnlijk veel geld zal moeten le nen om zwakke banken overeind te houden, veel meer dan gedacht. Moody's verwacht echter niet dat Spanje bij het noodfonds van de Europese Unie zal moeten aan kloppen. Investeerders vrezen dat Spanje en Portugal wel noodhulp nodig zullen hebben, zoals Grie kenland en Ierland voor hen. Spanje wordt als risico be schouwd, omdat het land er al twee jaar niet in slaagt uit een re cessie te komen, het hoogste werk loosheidscijfer in de eurozone heeft én een torenhoog begrotings tekort. De regering ontkent hulp nodig te hebben en zegt dat her vormingen en zware bezuinigin gen zullen volstaan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 9