Op naar de uit 15 donderdag 16 december 2010 Theaterrecensent Willem Nijssen blikt vooruit op wat de podia de komende weken te bieden hebben. „Er zijn van die dagen dat ik het vreemd vind om voor cultuur de deur uit te moeten gaan. Want, ja, cultuur is overal. En als je er dan toch de deur voor uit stapt, dan zou het eigenlijk om een 'hoogmis' moeten gaan. Voor welke 'erediensten' zou ik mij in de komende weken willen losrukken van het knapperende haard vuur uit mijn verbeelding?" Op dinsdag 21 december zou ik mij verheffen om naar 'Karakter' te gaan. In de Stadsschouwburg van Middelburg. Na de film nu de toneelbewerking. En ja, die film was een meerwaarde. Een andere, of een scherpere, spanningsboog dan de roman. Andere accenten dan in mijn lees-interpretatie. Levendiger en meer ingevulde personages dan mijn verbeel ding vermocht. En dat zal de toneelversie ongetwijfeld ook weer bewerkstelligen. Op toneel zal de focus op de dramatische handeling nog explicieter moeten zijn. En dat met die cast: Joost Prinsen, Marie Louise Stheins, George van Houts, Waldemar Torenstra, Jules Croiset. De Nachtzusters Op andere dagen (na Nieuwjaar in dit geval) hang ik dan weer de bottom-up- theorie aan. Soms vind ik dat die'hoogmis', die ene topvoorstelling er alleen maar kan zijn dankzij een lager echelon. De minder bekende artiesten (amateurs óók) in de minder bekende theaters. En vind ik dat die ook onze aandacht verdienen. Daarom kom ik op 8 januari nog één keer overeind voor De Nachtzusters, een komisch vrouwelijk duo dat 5 jaar lang voor de VPRO-radio live de vrijdagnacht inluidde. Te zien in Loubistok Maar liever hoop ik dat ik die dag (zondag 19 december) in een Dan trek ik naar Rilland (12 uur) of Zaamslag (20 uur) voor het kerstconcert van Loubistok, een ensemble van vijf getalenteerde dames uit Lviv, de culturele hoofdstad van West-Oekraïne. Ik heb een beetje schrik voor de traditionele klederdracht (dat is zo snel oubollig), maar ben wel heel nieuwsgierig naar de Oekraïense melodieën en instrumenten. The Tenors Nog niet helemaal overtuigd ben ik over wat zich een week later (op donderdag 30 december) aandient in Middelburg: The Tenors. Twaalf vocale helden (dat alleen al), met de mooiste en muziek uit de twintigste en eenentwintig ste eeuw. Ik denk dat dat klankpalet (nog aangevuld door Elizabeth Atkinson) wel interessant kan zijn. Regina Albrink Ook op de (toneel)podia die ik frequen teer, klinkt binnenkort veel kerstmuziek. In bezadigde stemming zou ik zondag 19 december afreizen naar De Wegwijzer in Nieuw- en Sint Joosland, waar Regina Albrink dan speelt. Zij verzorgt jaarlijks op Tweede Kerstdag een pianorecital in het Concertgebouw in Amsterdam. En al even jaarlijks komt ze dat ook in De Wegwijzer presenteren. Op het programma Beethoven (sonate nr. 2), Mendelssohn (Rondo Capriccioso), Chopin (Nocturnes en Ballade nr. 4) en natuurlijk Liszt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 73