6l Kindermisbruik: Iedereen staat op scherp Oude arrestatie is nie Nérgens voordeliger! De van seksueel misbruik verdachte medewerker van een Am sterdams kinderdagverblijf blijkt een verleden te hebben. Een arrestatie in Duitsland werd echter niet onderzocht. Bijna twee derde leners heeft spijt donderdag 16 december 2010 ZEDENZAAK AMSTERDAM "^7" ustitie, politie en gemeente- I bestuur van Nijmegen trok- I ken gisteren alle publicitaire registers open in een zeden- zaak rond voetbalclub SV Ha- W tert. Was het nodig? Waar la- ten we de kinderen? Hele maal niet vreemd dat ouders zich die vraag stellen nu de ene na de andere zedenzaak over ons heen rolt. Misbruik door kerkdienaren, ontucht in kinderdagverblijven, een van handel in kinderporno ver dachte politicus, de buurman die foute filmpjes maakt van zijn eigen kinderen en hun vriendjes: het is nog maar een greep uit het nieuws van de afgelopen weken. En daar kwam gisteren dan nog eens die jeugdtrainer van een Nijmeegse voetbalclub bij, die een aantal jon getjes via de webcam zou hebben verleid zich te ontkleden. De geest is uit de fles, zoveel is duidelijk. De recente hausse aan misbruik- kwesties heeft gezorgd voor algehe le opwinding en onrust. Iedereen staat op scherp: gezagsdragers beleg gen inderhaast persconferenties, media buitelen over elkaar heen in hun berichtgeving en parlementa riërs vragen zich hardop af of die vijfhonderd man dierenpolitie van de PW niet beter kunnen worden ingezet op zedenzaken. Bij alle terechte aandacht voor kin dermisbruik - hoe dan ook is en blijft het een onverteerbare zaak - ligt mogelijk ook een gevaar op de loer. Dat gevaar heet overdrijving. Gisteren werd in Nijmegen zwaar door de autoriteiten ingezet op de ontuchtaffaire bij SV Hatert. De burgemeester, de hoofdofficier van justitie, de politiecommissaris, een psycholoog verschenen voor de ca- door Hans Gulpen mera om de affaire toe te lichten. Daaruit bleek vooral dat er nog veel ongewis is, zowel wat betreft de aard van het veronderstelde mis bruik als het aantal mogelijke slachtoffers. Rechtvaardigt de zaak van een glu rende trainer die - toegegeven - ook nog kinderporno in zijn com puter zou hebben, zoveel bestuur lijk machtsvertoon? De persconfe rentie was ruim van te voren aange kondigd, de media waren gealar meerd, zowat het hele land richtte de blik opeens naar Nijmegen. Vol gens burgemeester Thom de Graaf zijn alle registers opengetrokken omdat recht moet worden gedaan aan de gevoelens die nu eenmaal onder het publiek leven en die kun nen worden samengevat als 'maat schappelijke onrust'. De vraag is echter of die maatschap pelijke onrust door dergelijk zwaar geschut niet eerder wordt aange wakkerd dan tot bedaren gebracht. Tegelijkertijd is het optreden van De Graaf ook wel te begrijpen. Want bij media en publiek ligt maar al te snel het verwijt klaar dat bestuurders niet adequaat genoeg hebben opgetreden. Het is heel lastig om de maat van de dingen goed in de gaten te hou den. De hoofdverdachte in de Am sterdamse zedenzaak werd in 2003 in Heidelberg gearresteerd toen hij stage liep bij een crèche. De Letse organisaties die hem uitzonden, hebben nooit meer gevraagd waarom hij werd aangehouden. RIGA - De Letse hoofdverdachte in de Amsterdamse zedenzaak had in 2003 tijdens een stage in een kin dercrèche in Heidelberg mogelijk al ontmaskerd kunnen worden als pedoseksueel. Twee Letse organisaties, de jonge renvereniging van de Lutherse kerk en een Europese vrijwilligers organisatie, stuurden de man als vrijwilliger naar Duitsland om met jonge kinderen te werken. Zij sloe gen echter geen alarm toen hij in de winter van 2003 door de Duitse politie werd gearresteerd. Zonder verder navraag te doen over achter gronden van de arrestatie werd de stage van de Let in de winter van 2003 beëindigd en gingen beide or ganisaties over tot de orde van de dag. De verdachte werkte destijds als vrijwilliger van een Kinder- tagesstatte in Heidelberg. Tot dus ver is aangenomen dat hij pas in 2008 voor het eerst verdacht werd van pedoseksuele activiteiten. De arrestatie in Duitsland hield moge lijk verband met de vondst van ver boden materiaal op zijn computer. Hij pochte daarover^op een inter- netgespreksgroep. „Ik had een goe de advocaat. TWee weken in de De hal van kinderdagverblijf 't Hofnarretje. cel", schreef hij 25 juni 2003. Zowel de Evangelisch-Lutherse kerk in Letland als de organisatie die na mens de EU uitwisselingen organi seerde, vreest nu dat de man zich toen al op perverse manier inliet met kinderen. „We kennen de re den van arrestatie niet en hebben daarvan nooit een verklaring gekre gen, maar we zijn bang dat het des tijds al een signaal voor grote ver ontrusting was", zegt Evija Rudit- ze, belast met de Europese uitwis selingsprogramma's in Letland. Di politie in Heidelberg zegt desge vraagd na te zullen gaan waaron de verdachte in 2003 is aangehou den. De kindercrèche in Heidel berg kon gisteren geen commen taar geven. De zedenpolitie in Rig, zegt nimmer een melding te heb ben gekregen uit Duitsland. Ondertussen blijkt Ivars Tenters de Let die als meesterbrein word DEN HAAG - Bijna de helft van de Nederlanders met een geldlening ervaart die als een last. Bijna twee derde heeft er spijt van en had lie ver een kleinere geldsom geleend, met lagere maandlasten. Dit blijkt uit onderzoek van het Nationaal Instituut voor Budget voorlichting (Nibud) onder dui zend mensen. Een goede voorbereiding op een le ning is cruciaal, maar de meeste spijtoptanten waren een gemakke lijker prooi voor financiers: hun klanten hadden zich niet of nau welijks verdiept in leenvormen en lieten zich niet goed informeren over de rente, aflossing en contract voorwaarden. Een derde van de ondervraagden wist niet eens wat de rente van de lening is, een kwart had geen zicht op de looptijd van de lening. Eén op de tien leners lost meer af dan verwacht. Het Nibud vindt dat 'bij de voor lichting over lenen meer rekening moet worden gehouden met het feit dat mensen van tevoren vooral bezig zijn met korte termijnvreug de van de aanschaf van een pro duct en weinig oog hebben voor de nadelen van een lening'. tz/ng THAILAND SGIFt p.p. o.b.v. 2 pers. per kamer excl. Calamiteitenfonds/reserveringskosten. Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 6