Lang genoeg gedoogd Bressiaander baalt van vierde plek Groot Dictee Jonge vrouw beroofd bij geldautomaat Kruiningen 22 NOODHULP, WEDEROPBOUW ZOA [r]echt voor de vluchteling THERMPHOS Stellingen rond fosforfabriek worden betrokken Waterschap Scheldestromen gelooft in 'redden Hedwigepolder' Omroep Zeeland mét nieuw kastje via de satelliet Kerstmaaltijd voor eenzame Zeeuwse ouderen in Goes donderdag 16 december 2010 sggagB ^gs^ li i 1 y y wil maar ook Dankzij uw steun kon ZOA noodhulp bieden op Haïti en in Pakistan. Maar wij zijn ook landen als Afghanistan, Congo en Sudan niet vergeten. ZOA blijft ook na de noodhulpfase TROUW aan vluchtelingen en ontheemden. We helpen hen met onderwijs, water, hygiëne en voedsel, totdat zij zelf weer verder kunnen. DOE Bouw mee aan een hoop volle toekomst voor uw naaste. Stort uw gift op giro 550 o.v.v. '8158'. Hartelijk dank! GIRO 550 APELDOORN door René Hoonhorst Karla Peijs geeft uitleg over het provinciaal beleid voorThermphos. der controle te krijgen. Het bedrijf experimenteert nog steeds met ver schillende grondstoffen en wisse lende oventemperaturen. Omwonenden vinden dat er lang genoeg is geëxperimenteerd en ge doogd, bleek nog maar eens. „Er komt zoveel uit dat Sloegebied; dan weer van de ene, dan weer van de andere fabriek", zei een in woner van Borsele. „Ik vind het een wonder dat we nog leven." TERNEUZEN - Waterschap Schelde stromen heeft hoge verwachtin gen van het onderzoek naar bui tendijks natuurherstel als alterna tief voor ontpoldering van de Hedwigepolder. „Dan kunnen we de Hedwigepolder redden", zei De- nis Steijart, gisteren bij de presen tatie van het nieuwe dagelijkse be stuur voor het waterschap. „Er is een positieve grondhouding over ons plan." In het plan zijn buiten dijks schorren- en slikkengebieden opgenomen. „Ons alternatief heeft nooit een fatsoenlijke kans gehad", zei Steijart die sprak van een frisse wind uit Den Haag met staatssecre taris Bleker aan het roer. Het dagelijks bestuur bestaat uit: Guiljam van der Schelde (SGP, wa terkeringen), Denis Steijart (CDA, financiën), Sophie van 't Westein de (WD, wegen), Willem Ginjaar (bedrijven, waterketen/kwaliteit) en Luc Mangnus (ongebouwd, wa tersystemen). KRUININGEN - Een 20-jarige vrouw uit de gemeente Reimerswaal is dinsdagmiddag beroofd van haar geld. De vrouw wilde rond 17.45 uur op de Markt in Kruiningen in haar au to stappen toen ze werd aangeroe pen door een haar onbekende man die bij de Rabobank stond. De vrouw dacht dat hij iets wilde vragen of hulp nodig had en liep naar hem toe. In plaats daarvan werd ze stevig vastgepakt en eiste de man dat ze geld ging pinnen voor hem. Het slachtoffer voelde zich hierdoor zo bedreigd dat ze hieraan gevolg gaf. Nadat de dader zijn geld had gekregen, rende hij weg in de richting van het park bij het gemeentehuis. door Nadia Berkelder Op het moment dat - voorzitter Thieu van Mierlo van de Zeeuwse Milieufe deratie zei dat hij de provincie gaat dwingen om handhavend op te treden bij Thermphos, pakte commissaris van de koningin Karla Peijs de mi crofoon van hem af. „Maar de pro vincie gaat handhaven." De stellingen werden betrokken, gisteravond voor en tijdens de in formatiebijeenkomst die de provin cie hield over Thermphos. Nog een week heeft de fabriek om orde op zaken te stellen en de uitstoot van dioxine terug te brengen. „Voor kerst gaan de knoppen om", zei woordvoerder Maurice Piek. „Dan moet het in orde zijn." Het bedrijf stuurde 's middags een persbericht rond met het resultaat van een meting: 0,22 nanogram di oxine per kubieke meter rookgas, gemeten op 7 december; lager dan de waarde van 0,4 die de provin cie vanaf 1 januari wil toestaan. Het bericht volgde op de bekend making van een serie metingen van de provincie Zeeland, die veel ongunstiger uitvielen voor het be drijf. „Wij hebben een eigen me ting laten doen", aldus Piek. Volgens Thermphos zijn de hoge re waarden van de afgelopen we ken - op 19 november werd 3 nano gram gemeten - te wijten aan po gingen om het productieproces on- OOST-SOUBURG - Televisiekijkers met een schotelantenne moeten komend voorjaar een nieuwe ont vanger kopen als ze naar Omroep Zeeland willen blijven kijken. Het signaal van Omroep Zeeland wordt door de satelliet volgend jaar uitsluitend nog in een ander formaat (mpeg-4) doorgegeven. Het betreft enkele duizenden huis houdens. Voor mensen met kabel ontvangst verandert er niets. Omroep Zeeland heeft voor de wij ziging gekozen omdat doorgifte in het oude formaat te duur was. Het nieuwe formaat neemt minder bandbreedte in op de satelliet en is daarom goedkoper. Vanwege de kosten heeft een aantal andere re gionale omroepen besloten hele maal niet meer via de satelliet uit te zenden. Vooral bewoners in het buitengebied worden daar de du pe van. Zo'n nieuwe satellietontvanger kost ongeveer honderd euro. Om roep Zeeland maakt in het voor jaar bekend wanneer de omschake ling precies plaatsvindt en wat mensen daarvoor moeten doen. BRESKENS - Vierde van de zestig deelnemers, onder wie dertig be kende Nederlanders en Vlamin gen. Een prestatie waarvoor Rein Leentfaar zich niet hoeft te scha- nïen. Dat deed de Breskense taal- en spellingsfanaat aanvankelijk ook niet. Maar toen hij thuis het Groot Dictee der Nederlandse Taal nog eens nakeek, zag hij dat 'minstens acht' van de veertien gemaakte fouten 'onnodig' waren. „Het leek wel of ik een black-out had gehad. Omdat de top drie respectievelijk negen, twaalf en dertien fouten maakte, baalde ik toch wel even. Zo dicht bij de overwinning verzuchtte Leentfaar gisteren, de dag dat het Groot Dictee op televi sie werd uitgezonden. De black-out ('zelfs jullie fotograaf schrijft Sovjet-Unie goed') is des te jammerder, omdat er geen herkan singen komen. Alleen bekende Ne derlanders en Vlamingen mogen vaker meedoen aan het dictee, on bekende taalvirtuozen krijgen hoogstens één kans op eeuwige roem. Leentfaar realiseert zich overigens dat de drie voor hem geëindigde deelnemers waarschijnlijk ook in hun ogen stomme fouten maak ten. Hij 'koestert de ervaring' beter te hebben gepresteerd dan beken de Nederlanders als Frits Bol- Rein Leentfaar foto Peter Nicolai kestein en Bart Chabot. Want Leentfaar beleefde afgelopen zater dag - toen het dictee werd afgeno men in het gebouw van de Eerste Kamer - een geweldige dag. Hij miste dan wel het gouden pen netje van de winnaar, maar ook als vierde ging hij met een lading prijzen naar huis. Een Dikke Van Dale (die had hij natuurlijk al); twintig gedichtenbundels van dag blad De Morgen; twintig kunstboe ken van De Volkskrant en de Can- vascollectie, een boek met 250 ver maarde Belgische kunstwerken. De Nederlander Pieter van Diepen (61) uit Leiden won dit jaar. Op de tweede plaats eindigde Martijn van Opbergen (39) uit Nijmegen. De Vlaamse Birgit Kuppens (26) werd derde. GOES - De samenwerkende oude- renorganisaties houden maandag 20 december een kerstdiner voor eenzame ouderen. Dat is een jaar lijks evenement waar landelijk in totaal zestienhonderd ouderen voor aanschuiven. Het initiatief is in 2002 in het le ven geroepen en wordt in Zeeland gehouden bij Van der Valk in Goes. Ouderen die in aanmerking komen voor dit kerstdiner zijn ge vonden via Klaverblad Zeeland, de stichtingen Welzijn Ouderen en het Leger des Heils. Het diner is niet alleen bedoeld om eenzame ouderen een smake lijk diner te bezorgen; ze kunnen ook contacten leggen met andere ouderen uit hun buurt. De organisatie is in handen van vrijwilligers en ook Van der Valk sponsort het evenement, evenals het Nationaal Ouderenfonds. Slip ,A

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 42