Geen Action in Breskens door regels 'Ook sterretjes kunnen Linedance i8l.:e- CDA wil beleid tegen toename verpaupering Inzicht Winkelketen mag niet in oude Plus-pand almanak „De werking van een handgranaat is bij wijze van spreken betrouwbaarder dan die van een strijker. Strijkers zijn levensgevaarlijk en daarom in Nederland ook verboden." donderdag 16 december 2010 door Martijn de Koning BRESKENS - Winkelketen Action wil graag een vestiging in Breskens openen, maar loopt op tegen be perkende bepalingen in het be stemmingsplan. Dat de eigenaar van de oude Plus-supermarkt dat pand niet meer als geheel mag ver huren, is voor Action een on overkomelijk bezwaar. Action, waar laaggeprijsde artike len van allerlei soort verkocht wor den, heeft nu vestigingen in Sluis en Terneuzen. De keten zoekt ook naar een plek in Hulst en Bres kens. Action liet het oog vallen op het oude pand van supermarkt Edah, later Plus, in de Mercurius- straat. Die verhuisde dik twee jaar geleden naar het Spuiplein. De Sluise gemeenteraad bepaalde ver volgens in het bestemmingsplan Centrum Breskens dat winkels bui ten het Spuiplein en de Grote Ka de voortaan niet groter mogen zijn dan 450 vierkante meter. Gro tere winkels horen bij elkaar in het centrum, was de opvatting van de raad. In het oude supermarktge bouw mogen dus wel meerdere, kleine winkels komen, maar niet één grote. De eigenaar van het pand, Adri Vroon, stapte nog naar de Raad van State, maar die gaf de gemeente vorig jaar gelijk. Ronald Slijkhuis, bij Action verant woordelijk voor het zoeken naar nieuwe locaties, is erg verbaasd over de ontstane situatie. „De ge meente zou toch blij moeten zijn dat een winkel als Action zich in Breskens wil vestigen? Zeker in een groot pand dat al twee jaar leeg staat." Ook inwoners hebben er behoefte aan, denkt Slijkhuis. „In onze winkel in Sluis hebben we postcode-onderzoek gedaan. Het blijkt dat we veel klanten uit Breskens hebben. Die zouden vast erg blij zijn met een Action in hun eigen woonplaats." Een Action van 450 vierkante me ter is te klein, zegt Slijkhuis. En aan het Spuiplein of de Grote Ka de is geen plaats. „Dus het is daar of nergens." Een woordvoerster van de gemeen te Sluis geeft aan dit de ontstane si tuatie nu eenmaal een gevolg is van een bewust gemaakte keuze. „We wilden voorkomen dat zich in het pand opnieuw een super markt zou vestigen. Twee in Bres kens is genoeg. En dit is de enige manier om dat te regelen. We staan daar nog steeds achter." door Eugèroe Verstraeteo TERNEUZEN - De gemeente Terneu zen moet een 'verpauperbeleid' op stellen dat het mogelijk maakt krachtig op te treden tegen men sen die hun eigendom laten ver slonzen. Daarvoor pleit CDA- raadslid Ronald Lippens, die daar voor vanavond in de raadsvergade ring een motie indient. Hoewel wethouder Frank van Hul- le pas nog heeft gezegd dat de ge meente strenger gaat optreden te gen verpaupering is het CDA er niet helemaal gerust op. Immers, in de gemeentelijke structuurvisie wordt juist vermeld dat er geen be leid komt om verpaupering tegen te gaan. Lippens: „Toch kennen meerdere Boos verscheen die jonge Middelburg se deze week op haar werk. Boos op zichzelf. Ze was het sleuteltje van de dienstfets kwijtgeraakt en tot over maat van ramp bleek het reservesleu teltje niet te passen. Sinds ze ooit heeft geprobeerd een wiel van haar auto te verwisselen met behulp van een schroeven draaier, geniet haar technisch inzicht onder haar bedrijfsgenoten enige faam. Een collega besloot daarom voor alle zekerheid even met het re- servesleuteltje naar de onfortuinlijke fiets te gaan. Het paste in het slot als een Tour de France-winnaar in de gele trui. Boos verliet de jonge Middelburgse aan het eind van de dag haar werk. Boos op zichzelf. LEVENSGEVAARLIJK door Harold de Puysseleijr "T e koppie er bij houden en I nooit gekke dingen doen. Dat I zijn volgens Rudolf Dekker I van het Zeeuws-Vlaamse F voorlichtingsbureau Preventie 4U de voornaamste spelregels in de omgang met vuurwerk. De voorbije maanden heeft hij zijn voorlichtingsles over vuur werk al op tal van scholen in de re gio gegeven, zoals ook gisteren op basisschool De Nobelhorst in Hulst. „Het is net als met strooizout", ge bruikt Dekker een beeldspraak om duidelijk te maken wat zijn werk inhoudt. „Zorg je dat er vooraf al zout op de weg ligt, dan voorkom je brokken bij gladheid. Dat geldt ook voor vuurwerk. Bijtijds waar schuwen voorkomt ellende." Tijdens de vuurwerkles schroomt de preventiewerker niet om de kin deren te confronteren met het schokkende beeld van vuurwerk slachtoffer Terah van Eijck, die de rechterhand van zijn arm gerukt zag worden toen een zelfgemaakt stuk vuurwerk met kruit in een tennisbal ontplofte. 'Ik dacht ook altijd zoiets overkomt mij nooit', zegt hij in het filmpje. Dekker legt de kinderen verder uit, dat goedgekeurd vuurwerk te herkennen is aan het keurmerk (CE) dat er op staat en vertelt ook dat illegaal vuurwerk fout is. In die categorie vallen ook de ge wilde maar oh zo linke strijkers. „Heel vaak vergeten fabrikanten daar het zogenaamde vertraagkar- ton in te stoppen. Dan is een strij ker levensgevaarlijk. Een handgra naat is bij wijze van spreken be trouwbaarder dan een strijker. Daarom is de strijker verboden in Nederland. Niet aan beginnen dus", besluit hij zijn uitleg over de werking en de gevaren van dit soort vuurwerk. Het verwerpelijke om vuurwerk naar mens of dier toe te gooien is een aspect dat bijzonder leeft in groep 8 op de Nobelhorstschool, want als Dekker daar over vertelt, schieten de vingers onop houdelijk de lucht in. Bijna alle leerlingen laten weten dat ze het hartgrondig eens zijn met de vuurwerkvoorlichter; zoiets doe je nooit. Ook neemt hij de fabel weg, dat een sterretje een onschuldig stuk vuurwerk is. „De top van een ster retje is bijna 1000 graden heet. Koud vuur bestaat niet. Dat is een denkfout omdat je de hele kleine losse vonkjes die van een sterretje afkomen niet voelt aan je handen. Maar het is gewoon vuur. Heet ijs bestaat niet en koud vuur bestaat niet. Ook sterretjes kunnen brand wonden veroorzaken", aldus Dek ker, die daarbij wijst op het ont staan van de catastrofale cafébrand in Volendam. kernen zogenaamde rotte kiezen, panden die lange tijd leeg staan en verpauperen. Waarbij het woonge not en aanzien van een hele straat achteruit gaat. Hulst heeft het en voert het uit. In Sluis wordt er aan gewerkt." En dus kan Terneuzen niet achterblijven, betoogt Jaap Scheele (CDA). „We kunnen als overheid dit thema niet langer af doen als moeilijk en ingewikkeld. Daarvoor is de problematiek in de kernen te groot door leegstaande panden die langzaam een straat of buurt verpesten." „De juridische mogelijkheden die ons tegenwoordig ter beschikking staan dienen maximaal ingezet te worden", luidt de tekst van de mo tie. „Hiertoe dient het college ver pauperbeleid op te stellen." „Het is mooi om te zien", antwoordt Robin de Nijs op de vraag wat er zo leuk is aan vuurwerk. Vuurwerk afsteken doet hij 'heel soms zelf. Net als bij veel andere kinderen van zijn leeftijd zijn het de ouders die het gevaarlijke werk voor hun rekening nemen. Knallers zijn Robins favoriete vuur werk. Dagmar Lensen (11) uit Hulst vindt vuurwerk mooi om te zien en leuk om af te steken. „Dat gebeurt dan meestal wel door mijn vader of moeder. Sterretjes mag ik wel zelf al afsteken", vertelt de leerlinge uit groep 8 van de No belhorstschool. Knallers zijn Dagmars favoriete vuur werk. Tip? redactie@pzc.nl Met instructrice Ans de Waal voorop repeteren leden van de Free Country Dancers hun passen in zaal Maton in Heikant. foto Mark Neelemans Ruben Bun (11) mag dit jaar voor het eerst zelf vuurwerk afsteken en daarmee bedoelt hij geen sterretjes maar 'het echte werk'. „Vuurwerk is mooi om te zien en het lijkt me ook leuk om zelf af te steken." Ruben heeft geen voorkeur voor een bepaald soort vuurwerk. Hij vindt zowel siervuurwerk als knallers leuk. foto's Peter Nicolai door Harold de Puysseleijr OSSENISSE - De Free Country Dan cers uit Ossenisse bereiden zich de laatste weken voor op twee evene menten om 2010 mee uit te lui den. Allereerst is daar op vrijdag 24 de cember vanaf 18.30 uur voor de eerste keer het Kerstbal met gour met en een optreden van Regy. Een week later, op vrijdag 31 de cember, vindt het Oud 8c Nieuw Bal plaats met een optreden van Silver. Beide feesten zijn in. zaal Maton in Heikant, waar opricht ster, voorzitter én instructrice Ans de Waal wekelijks leden ook nieu we danspassen leert tijdens de re petities. De Free Country Dancers

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 38