2 zeeland Oud-internationals vullen voetbalmuseum Tien miljoen steun voor Zeeuwse aquaprojecten Strooibeleid WKÊÊEBSmmSÊ^ 1 De krant 5 weken voor 15 euro! NATIONAAL VOETBALMUSEUM Na een lange voorgeschiedenis ging een jaar geleden het voetbalmuseum open. De eerste verjaardag wordt gevierd met een nieuwe naam en een expositie over Faas Wilkes. 0 keer 1 keer donderdag 16 december 2010 Het is elk jaar hetzelfde lied. Zodra de eerste sneeuwvlokken naar beneden dwarrelen of de temperatuur in de min dreigt te duiken, vormt Het Strooibeleid een geliefd gespreksonderwerp. Nu er een nieuwe koudegolf op komst lijkt, is Het Strooibeleid we derom hoogst actueel. Strooizout- producent AkzoNobel heeft het strooizout inmiddels gerantsoe neerd en dat betekent dat wegbe- heerders keuzes moeten maken: in straatje A. strooien we wel, in steegje B. strooien we niet. Dat leidt tot veel gemor, vooral onder de bewoners van steegje B. Ze bellen boos naar het gemeente huis, schrijven woedende inge zonden brieven naar de plaatselij ke krant. Ze maken gewag van 'le vensgevaarlijke toestanden' en vormen heuse actiecomités. Vrij wel geen gemeenteraadzaal te vin den, waar Het Strooibeleid de af gelopen weken niet aan de orde werd gesteld. Zo heeft de politie ke partij Pro Duiven (gemeente Duiven) bejaarden in alle ernst ge adviseerd om een cursusje vallen te volgen, omdat de gemeente weigert strooiwagens naar bejaar dencomplexen en verzorgingshui zen te sturen. Diverse gemeenten hebben inwoners opgeroepen om het stoepje van hulpbehoevende buren schoon te vegen en de re ceptionistes van het gemeente huis te Vriezenveen beklagen zich over de scheldpartijen die zij moeten incasseren van opgewon den standjes die hun ongenoegen uiten over het strooibeleid. Het lijkt wel crisis. Gisteren las ik in het Algemeen Dagblad dat er zelfs een 'zoutop- roer' dreigt. Inwoners van Maas sluis, Purmerend en Korendijk zouden ambtenaren hebben geïn timideerd, omdat zij niet meer dan één emmertje strooizout mee kregen. De gemoederen liepen zó hoog op, dat er bijna klappen vie len. Een woordvoerder van Koren dijk, zo berichtte het AD, 'verge leek de sfeer met die van voedsel- uitdelingen in Afrika'. Miljoenen mensen lijden honger. Wij maken ons druk om een beet je zout. Wat leven we toch in een fijn land. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113-31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoooteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed 1 T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 9910 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229,4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode, ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 25,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 71,95 (acceptgiro €74,95) Jaar €274,95 (acceptgiro €277,95) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 71,95 per kwartaal (nam) 0 een doorlopend abonnement met betaling per accept van 74,95 per kwartaal inamj ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P5) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 9910 Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening DePZCgMt/orgrtikïgommet persoonsgegevens. In het colofon treft nadere informatie aan. 1 door Theo Giele In het vergaderkamertje van het directiekantoor hangt de muffe lucht van oude plunje balen. Bovenop een grote sta pel ligt een vaantje van een wedstrijd tussen Manchester Uni ted en de toenmalige Europees kampioen Ajax; gespeeld in 1973 ter ere van United-speler Dennis Law. Er ligt een bonte verzameling spullen op tafel. Een elpee van Us MW-ke, een zware blauwe coach- jas, een oud Ajax-trainingspak en wijnglazen van Oostblok-krisral met het logo van Spartak Praag. „Oud-bondscoach George Knobel was hier deze week en heeft zijn hele verzameling aan het voetbal museum geschonken", verklaart Sven van Rijswijk, directeur van wat sinds gisteren officieel 'Natio naal. Voetbalmuseum, de Voetbal Experience' heet. Experience bleek toch een te moei lijke naam, al was die juist geko zen om geen stoffig imago te krij gen. Want naast veel te zien, zoals oude shirts, zoals een van HFC uit 1895, ballen, bekers en schoenen, is er ook veel te doen in de Middel burgse attractie. „Maar de oudere doelgroep vindt het woord 'expe rience' irritant", vertelt Van Rijs wijk. „Toen we een jaar geleden be gonnen hadden we ook nog niet zo heel veel. Maar het balletje is gaan rollen. Vijftig oud-internatio nals hebben al spullen geschon ken. We komen nu plaats te kort in het museumgedeelte." Dat stemt Matty Verkamman, voet baljournalist en initiatiefnemer van het museum, tevreden. De tij delijke exposities over Johan Cruijff en Faas Wilkes, die hij giste ren zelf opende, geven het mu seum 'meer cachet'. Het aantal van 150.000 bezoekers, dat volgens de directie, het museum heeft be zocht vindt hij onvoorstelbaar veel. „De Zeeuwen en de Zeeuwse voetballers hebben ons goed we ten te vinden", zegt Van Rijswijk. „Het toeristische deel viel wat te gen. Daarentegen was het bezoek vanuit de zakelijke markt enorm. Ik schat dat dat goed was voor 30 procent van het bezoek." Het ca fé-restaurantgedeelte 'De Derde Helft' wordt veelvuldig gebruikt voor bijeenkomsten, vergaderin gen en bedrijfsfeestjes. Van Rijs wijk heeft goede hoop dat ko mend toeristenseizoen een 'zonne- treintje' gaat rijden tussen het cen trum en het ZEP, waarop het voet balmuseum is gevestigd, want het feit dat er nog altijd geen goed openbaar vervoer naar het vrije- tijdspark is, noemt Van Rijswijk 'belachelijk'. reportage op www.pzc.nl/video Guus Hiddink opent in december 2009 de Voetbal Experience. Naast hem de directeuren Sven van Rijswijk (I) en Edgar Angelini. foto Lex de Meester „Ik ben er nog nooit geweest. Wij initiatiefnemers hadden een beet je een ander beeld. Wij wilden er meer een museum van maken. Maar ik begrijp best dat als de com merciële exploitanten komen het dan ook gaat om geld en veel pu bliek. Maar ik heb niet het idee dat het voetbalmuseum geworden is wat ik er van verwachtte. Ik ben ei genlijk een beetje bang om er heen te gaan." Johan Derksen, in november voor de microfoon van Omroep Zeeland „Leuk, echt heel leuk. We zijn hier met school en ik was hier nog niet eerder geweest." „De film vond ik heel cool." „En ik het spookhuis (met beel den van erge overtredingen, red.)" „Dat je zelf commentaar kan ge ven bij voetbalwedstrijden." „De touchscreens in de Hall of Fa- me met alle internationals." Kimberley, Bart, Jarno, Kristy en Mark, leerlingen van de CSW in Vlissingen vertellen bij hun eerste be zoek wat ze het leukste vinden. middelburg - Vier Zeeuwse projec ten ontvangen in totaal een bijdra ge van meer dan 10 miljoen euro uit het Europees Economisch Sti muleringsprogramma voor Zuid-Nederland, OP-Zuid. De bij drage bevestigt volgens de provin cie de koploperspositie van Zee land in Europa op het gebied van aquacultuur en getijde-energie. Ruim de helft van het geld wordt gebruikt voor het bouwen van een proefopstelling bij de Oosterschel- de voor het opwekken van elektri citeit uit de eb en vloedbeweging. De bedoeling is de installatie eind 2012 in gebruik te nemen. Bijna twee miljoen gaat naar de opzet van een Kustlaboratorium in 2012, in combinatie met een coö peratieve broedplaats voor aquacul tuur. Het lab zal bestaan uit een ex perimentele zoutwaterpolder van 50 hectare, waarin de nieuwste in zichten op het gebied van kustvei- ligheid, duurzame aquacultuur, na tuur en landschap worden gecom bineerd. Daarnaast is 1,8 miljoen bestemd voor de aanleg van een getijdenduiker in het natuurgebied Waterdunen. De duiker moet zor gen voor een verbinding met de Westerschelde. De resterende 1,1 miljoen is voor Incubator Zeeland, een kweekvijver voor jonge bedrij ven die elkaar versterken. Expositie Faas Wilkes De verjaardag van het voetbalmu seum werd gevierd met een exposi tie. Bekijk de video op pzc.nl/video Zeeuwse Voetbal Awards Lees alles over het Zeeuwse amateurvoetbal en de Zeeuwse Voetbal Awards op www.zeeuwsevoetbalawards.nl STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 2