'Blijvers zorgen niet voor overlast' II vandaa uitgelicht Te veel mensen in een woning donderdag 16 december 2010 Veel Polen, vooral degenen die tijdelijk in Nederland verblijven, wonen in slech te omstandigheden. Met te veel mensen op een te kleine oppervlakte. Maar kla gen is er niet bij. Lees meer op zie: Uitgelicht op onze website Polen, Roemenen en Bul garen blijven massaal naar Nederland komen om een nieuw bestaan op te bouwen. Dat zorgt voor overlast maar ook voor oude stadswijken die weer leefbaar worden. door Jacqueline Steenwijk en jan ter Harmsel Met een stralende glim lach komt de 34-jari- ge Pool Rafaël Toma ka thuis na een lange dag werken. Het is al acht uur 's avonds. Zijn twee kinderen liggen op bed. Marzena, zijn 28-jarige vrouw, voegt zich na eveneens een lange dag werken bij haar man. Het gezin heeft zijn draai gevon den in Nederland. „We voelen ons hier goed." Rafaël Tomaka kwam tien jaar ge leden voor het eerst naar Neder land. Op zoek naar een nieuw be staan. Een jaar later kon zijn vrouw overkomen. Inmiddels heeft hij een eigen bedrijf in de bouw, zij in de schoonmaak branche. Ze hebben Nederlandse vrienden, werken hard en hebben zelfs een pappadag ingevoerd. De doorgaans negatieve beeldvor ming rond de Poolse gemeen schap stoort het echtpaar. „Niet ie dereen veroorzaakt problemen. Wij zijn ook harde werkers", zegt Tomaka. Ook weët hij wel dat sommige Po len met overmatig drankgebruik voor overlast zorgen. „Maar zo raar is dat niet. Sommigen hebben drie dagen werk en vier niet. Als je een paar dagen vrij bent, ga je drin ken." Rafaël Tomaka, zijn vrouw Marze na en hun twee kinderen zijn vier van de inmiddels 115.000 zogehe ten MOE-landers, mensen uit Mid den- en Oost-Europa, die zich in Nederland hebben gevestigd. Vol gens ramingen van het Neder lands Interdisciplinair Demografi sche Instituut (Nidi) loopt dat aan tal de komende jaren fors op van 245.000 in 2015 naar zelfs mogelijk bijna 750.000 MOE-landers in 2050. Daarnaast worden er per jaar meer dan 100.000 werkvergun ningen afgegeven voor werkne mers die hier werken maar in Mid den- of Oost-Europa hun woon adres hebben. Socioloog Godfried Engbersen, die al jaren onderzoek doet naar ar beidsmigratie van onder meer Po len, schat de groep die zich in Ne derland vestigt op ongeveer een kwart van het totale aantal werk nemers uit Midden- en Oost-Euro pa. Deze blijvers zullen geen grote problemen veroorzaken, denkt hij. „De Poolse werknemers van nu zijn niet te vergelijken met de Turkse en Marokkaanse gastarbei ders die in de jaren zestig en zeven tig naar Nederland kwamen. Die hadden een andere godsdienst, kwamen niet uit de Europese Unie. De Polen wel. Zij hebben eenzelfde geëmancipeerde cultuur als Nederlanders." Problemen komen vooral van werknemers die tijdelijk en op goed geluk naar Nederland ko men. Onlangs luidde wethouder Mamix Norder van Den Haag de noodklok. Ongeveer zeshonderd Oost-Europese burgers zwerven door zijn stad. Ze maken overdag gebruik van de dagopvang voor daklozen, maar 's avonds moeten ze de straat weer op. Norder spreekt van een 'tsunami van Polen' die zijn stad binnen stroomt. Er is niets tegen te doen. Sinds 2007 mogen Polen zonder enige restrictie naar Nederland ko men om te wonen en te werken. Dat is hun recht als inwoner van de EU. Met angst en beven wordt nu gekeken naar het vervallen van de visumplicht voor mensen uit Albanië en Bosnië. Daardoor wordt het voor hen veel makkelij ker naar de EU te reizen. De Rot- terdamse wethouder Hamit Kara- kus (PvdA) pleitte onlangs voor een nieuwe Oost-Europatop, sa men met andere steden irr de Be nelux. De meeste overlast ontstaat rond woningen waar meerdere Oost-Eu ropese werknemers in snel wisse lende samenstellingen wonen. Dat blijkt uit onderzoek van Research en Beleid in juni van dit jaar voor het voormalige ministerie van Wo nen, Wijken en Integratie. Het on derzoek had plaats in Aalsmeer, Rotterdam en Eindhoven. Het gaat om woningen waar al snel*" acht of meer Polen samen wonen, vaak voor korte duur. Geluidsoverlast, afval rond het huis, verwaarloosde tuinen en slecht aanzicht van de woningen: het wordt de buurt te veel. „Aan vankelijk probeer je nog contact te maken, maar na vijfjaar telkens wisselende bewoners ben je het wel moe", zegt een buurtbewon-gi in dat onderzoek. Steeds meer Polen regelen zelf huisvesting, terwijl ook uitzendbu reaus het niet altijd even nauw ne men met de regels. Opvallend: Po len die in gezinsverband naar ons land komen, geven sommige pro bleemwijken juist een duwtje in de rug, aldus de Vereniging van Nederlandse Gemeenten vorige week. Ze maken de oude stadwij- ker weer leefbaarder. Ze zijn rela tief hoog opgeleid en volgen trouw inburgeringscursussen. Ker ken en kroegen leven op, onder éji komst van katholieke Polen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 11