io oost-europeanen Albanezen en Bosniërs mogen sinds gisteren vrij reizen door de EU. Critici vrezen een invasie van extra im migranten uit Oost- Europa. Toeristen en werkzoekers staan klaar voor ver trek, al wachten ve len nog even af. Oost-Europa top Albanezen donderdag 16 december 2010 Ticket kopen en gaan! door onze correspondent Joost van Egmond In de Albanese hoofdstad Tira na heerst een opgewonden sfeertje. De afschaffing van de visumplicht voor de Europe se Unie is hét gesprek van de dag. Af en toe rijdt er een toeterende auto voorbij en wordt er druk met de Europese vlag gezwaaid. De Al banese premier Sali Berisha noem de het einde van de visumplicht 'het belangrijkste wapenfeit sinds de val van het communisme'. Het is de bekroning van de integra tie van een land dat zich nog geen i twintig jaar geleden hermetisch van de rest van Europa afsloot. Veel Albanezen hebben de dagen afgeteld. Rita staat met haar man voor reis bureau Albatros om een vlucht naar Wenen te boeken, waar haar dochter woont. „Ticket kopen en gaan!", zegt ze druk gebarend. Met het aanvragen van visa was ze gestopt nadat Groot-Brittannië haar drie keer weigerde. „Nu weet ik waar ik aan toe ben. Ik zorg dat ik aan de re gels voldoe en ik ben klaar." Die regels zijn strikt. Wie Fort Eu ropa in wil, heeft in ieder geval een biometrisch paspoort nodig én zo'n 50 euro per dag die ze er willen doorbrengen, naast een reeks andere voorwaarden. Zo moeten degenen die komen nog steeds kunnen aantonen dat zij zichzelf kunnen onderhouden als ze in de EU zijn, dat ze een ziekte kostenverzekering hebben en dat het aannemelijk is dat ze weer te ruggaan, bijvoorbeeld omdat ze een baan hebben. Het verblijf is be perkt tot drie maanden. De overheid heeft Albanezen be dolven onder voorlichting om pro blemen te voorkomen, maar vra- - gen blijven. Niet iedereen voelt de visumrevo lutie daarom als een bevrijding. Vjolla Cullaj gaat haar zoon bezoe ken in Frankrijk en is ronduit ze nuwachtig, niet in de laatste plaats omdat ze nu met 1500 euro cash moet reizen om aan de douane te laten zien. „Een visum krijgen was erg moei lijk, maar als je het eenmaal had, zat je goed", zegt ze. Nu voelt ze zich overdonderd door de kleine lettertjes in de voorwaarden. Voor de zekerheid neemt ze haar oude paspoort met twee verlopen visa voor Frankrijk ook maar mee. An dere reisbureaubezoekers haken in met vragen: „Hoe zit het met die verplichte uitvaartverzekering. Hoe toon ik dat aan?" 'Het is hypocriet. We worden te kijk gezet als profiteurs' Het meisje achter de balie zucht. „Heel veel mensen hebben gebeld voor informatie, maar de meesten boeken nog niet. Ze willen afwach ten wat de ervaringen in de eerste dagen zijn." Toch zijn de boekingen volgens haar wel zo'n 20 procent hoger dan vorig jaar. Afwachten doen ook de armere Albanezen, die vooral hopen met de nieuwe re De Rotterdamse PvdA-wethouder Hamit Karakus wil dertig steden uit de Benelux bijeenroepen om tij dens een top afspraken te maken over de toestroom van Midden- en Oost-Europeanen. In Rotterdam wonen er 19.500. Ze moeten volgens hem samen een lobby starten om Europese subsidie te krijgen voor de oplos sing van problemen rond deze mensen: overlast, slechte huisves ting, uitbuiting door malafide uit zendbureaus. Voor de huisvesting door uitzend bureaus gelden regels, die in de cao zijn vastgelegd: C Mensen mogen alleen gehuisvest worden in een reguliere woning, hotel/pension, wooneenheden in gebouwencomplex, chalets, woon- units of op een recreatieterrein. T De beschikbare woonruimte moet minimaal 10 m2per persoon zijn. Uitzendbureaus moeten een taal cursus verzorgen als een werkne mer langer dan 26 weken werkt. gels aan werk te kunnen komen. Dat is lastig, maar het soepelere re gime biedt natuurlijk mogelijkhe den. „In ieder geval hoef ik geen steekpenningen meer te betalen voor een visum", glimlacht een mechanicien. Hij glipte al meermalen Europa in om een paar maanden zwart te werken. Bij de Italiaanse ambassa de 'kocht' hij een visum voor hon derden euro's aan steekpenningen. „Ik zou het zo weer doen. Van het geld dat ik daar spaarde heb ik mijn huis gebouwd en mijn kinde ren naar school gestuurd. Ik wil al leen afwachten of de controles op illegaal werk strenger worden, want als dat zo is heeft het geen zin." Kroegbaas Beni is die fase voorbij. Hij werkte in Duitsland clandes tien in de bouw, en investeerde zijn spaargeld in een café in Tira na. „Ik wil nu alleen voor vakantie de EU in, daarna ga ik terug naar mijn kroeg." Beni ergert zich aan de ophef in- West-Europa over Albanese illega len. „Het is zo hypocriet. We wor den te kijk gezet als profiteurs, maar we werken hard. Harder dan de Duitsers waar ik mee op de bouwplaats stond." Beni hoopt dat de komst van ge goede Albanese toeristen naar de EU iets kan veranderen aan het slechte imago. „Het is goed als ze daar zien dat we normale mensen zijn." Zijn dochter komt alvast vrijdag naar Nederland. „Ze kan nu einde lijk haar Nederlandse verloofde be zoeken. Den Haag weigerde haar tot nu toe een visum." Veel andere jongeren is die luxe niet gegeven. „Het voelt wat vrijer sinds vandaag", zegt studente Esenka Meleqi, „maar dit betekent niet dat ik nu naar de EU kan rei zen. Het is veel te duur." Medestudent Olki Tujomi vindt de hele ophef een politieke truc: „Wie dit kan betalen, kon ook een visum krijgen. En de illegalen die in de EU willen werken, zijn ook allang daar. Er verandert vandaag niets." v De Europese Commissie besloot onlangs ook grenzen open te stellen voor burgers uit Bosnië en Albanië. West-Europa hoopt zo de democratische en economische ontwikkelingen in deze Oost-Euro- pese landen te stimuleren. Albanië en Bosnië zijn relatief arme landen. Migranten, die hopen op een beter leven, kunnen niet zo maar in Nederland aan het werk. Een Nederlandse werkgever die een Albanees of Bosniër in dienst wil nemen, moet een werkvergun ning aanvragen. De werknemer mag hier dan, onder strikte voor waarden, drie maanden aaneenge sloten werken. Minister Leers van Immigratie denkt dat het met illegale Albane se en Bosnische werknemers wel zal meevallen. Over aantallen durft hij niets te zeggen. Bij problemen of een te grote toestroom kan hij tijdelijk de grenzen sluiten. Er wonen in Nederland 1300 Alba nezen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 10