iland 19 De 'diplomatieke gigant' die EU Pakt. nooit minister zou worden ïf®'J" Obama's zorgwet in zwaar weer mensen aan Zweden in beroep tegen borg Assange kpn kpa.eom/LpKon.e kpa winkel 0800 0105 1941-2010 woensdag 15 december 2010 zie onze website:huitenland De rellen in Rome zijn niet mals, bekijk de beelden online De VS konden topdiplo maat Richard Holbrooke overal heen sturen: de Bal kan, de VN, Afghanistan. De carrière van de alleskun- ner besloeg bijna vijftig jaar. door Hanneke Keultjes "T" ohn F. Kennedy, Lyndon B. I Johnson, Jimmy Carter, Bill 1 Clinton, Barack Obama; sinds begin jaren zestig is er geen De mocratische president geweest die niet van zijn diensten als 'pro bleemoplosser' gebruik heeft ge maakt. Richard Holbrooke (69) was, in de woorden van president Obama, 'een diplomatieke gigant'. Gisteren maakte het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Za ken zijn overlijden bekend. Holbrooke wordt verantwoorde lijk gehouden voor de totstandko ming van diplomatieke banden met China en de hechte relaties met een verenigd Duitsland. Hij vergaarde wereldwijd echter de meeste faam toen hij in 1995 de strijdende partijen in Bosnië zo wist te bewerken, dat ze de Day- ton-akkoorden tekenden. Daar mee maakte hij een einde aan de oorlog in Bosnië. Velen vonden dat hij voor zijn inspanningen de Nobelprijs voor de Vrede verdiend had, maar hij kreeg hem niet. De carrière van Holbrooke begint in 1962, als hij in dienst treedt bij het ministerie van Buitenlandse Zaken. Als onervaren jonkie van 22 wordt hij na een korte taalcur sus door president Kennedy naar Vietnam gestuurd. Hij zou er in drie jaar tijd waardevolle lessen le ren voor de rest van zijn carrière. Onder president Carter wordt hij de jongste staatssecretaris van Bui tenlandse Zaken ooit. In de jaren dat het Witte Huis gedomineerd wordt door Republikeinen, staat hij aan het hoofd van het toonaan gevende blad Foreign Policy. In de jaren tachtig verruilt Hol brooke zijn werkgebied van 'de we reld' naar Wall Street. Als investe ringsbankier bij Lehman Brothers verdient hij miljoenen dollars, tot dat Bill Clinton een beroep op hem doet als adviseur tijdens zijn presidentscampagne. Clinton be loont Holbrooke daarvoor door hem te benoemen tot ambassa RICHMOND - De ambitieuze zorg wet van de Amerikaanse president Barack Obama komt terecht in een jarenlange juridische strijd. Het Hooggerechtshof moet gaan bepalen of Amerikanen gedwon gen kunnen worden om een zorg verzekering af te sluiten. Een rechter in de stad Richmond oordeelde maandag dat de ver plichte zorgverzekering ongrond wettig is. Volgens hem heeft het congres met de wet zijn bevoegd heid overschreden en kunnen Amerikanen niet gedwongen wor den om een contract te sluiten. Twee andere rechters oordeelden de voorbije twee maanden juist het tegenovergestelde. De wet be paalt dat elke Amerikaan vanaf 2014 een verzekering moet heb ben, op straffe van een boete. De krant New York Times meldde gisteren dat in het Hooggerechts hof, dat nu de doorslag moet ge ven, ongeveer evenveel voor- als te genstanders zijn. De krant citeerde daarvoor ingewijden. De verplichte zorgverzekering was topprioriteit voor Obama. De wet moet miljoenen onverzekerde Amerikanen toegang geven tot ge zondheidszorg en de enorme kos ten van de zorg terugdringen. deur in Duitsland. Een jaar later wordt hij benoemd tot speciaal ge zant voor de Balkan om in 1999 ambassadeur te worden bij de VN. Na zijn inauguratie in 2009 wijst president Obama Holbrooke aan als afgevaardigde voor Afghanistan en Pakistan. In bijna twee jaar tijd weet hij veel te bereiken, maar moet hij ook tegenslagen verwer ken. Hij botst met de toenmalige Amerikaanse bevelhebber in Af ghanistan, generaal Stanley Mc- Chrystal, en raakt gefrustreerd door de weinig meewerkzame houding van de Afghaanse presi dent Hamid Karzai. Holbrooke is in zijn element als globetrotter en diplomaat, maar hij hoopt ooit minister van Buiten landse Zaken te worden. In 1997 krijgt hij zijn eerste kans. De keus van Clinton valt echter op Madelei ne Albright. In 2008 grijpt Hol brooke weer mis, als niet de door hem gesteunde Hillary Clinton president wordt, maar Obama. Die kiest op zijn beurt voor Clinton in plaats van voor Holbrooke. Afgelopen vrijdag, tijdens een ge sprek met Clinton op het ministe rie van Buitenlandse Zaken, wordt Holbrooke onwel. In het zieken huis constateren artsen een scheur in zijn aorta. Er volgen twee zwa re, urenlange operaties om de be schadiging te repareren. Maandaga vond, aan de vooravond van het nieuw uit te stippelen Afghanistan- beleid waarin hij een grote rol zou gaan spelen, overleed hij aan com plicaties ervan. Richard Holbrooke heeft zijn grote ambitie niet kun nen waarmaken. TM cmd© 2010 Apptè lnc. All rights reserved. sluit je aan STRAATSBURG - De Europese Unie gaat mensenhandel strenger aan pakken. Daders krijgen hogere straffen, slachtoffers meer hulp en een beterè bescherming. Dat heeft het Europees Parlement gisteren in Straatsburg besloten. De nieuwe regels gelden voor on der meer de seksindustrie, maar ook voor dwangarbeid of uitbui ting in bijvoorbeeld bouw, land bouw of huishoudelijke dienstver lening. In de hele unie komt een minimumgevangenisstraf van vijf jaar en in bepaalde omstandighe den van zeker tien jaar (zoals bij kinderuitbuiting). Het parlement verwierp gisteren een ander voorstel om één enkele procedure in te voeren voor het aanvragen van een verblijfs- en werkvergunning. Volgens de sociaaldemocraten wor den sommige groepen uitgesloten, zoals werknemers die binnen een bedrijf internationaal worden over geplaatst. De liberalen stemden te gen omdat elk land nog uitzonde ringen kan maken bij de procedu re. „Dergelijke extra obstakels drui sen juist in tegen de poging de aan vragen te stroomlijnen en te ver snellen", aldus D66-Europarlemen- tariër Sophie in 't Veld. LONDEN - Zweden heeft gisteren beroep aangetekend tegen de borg tocht van WikiLeaks-voorman Julian Assange. De beroepszaak moet binnen 48 uur worden be handeld. In afwachting daarvan blijft Assange vastzitten. Eerder op de dag had een recht bank in Londen besloten Assange (39) op borgtocht vrij te laten. Om te voorkomen dat de Australiër zou vluchten, moest hij dan wel zijn paspoort inleveren, een enkel band dragen en zich elke avond melden bij een politiebureau. Een groep internationaal bekende figuren, onder wie filmmaker Mi chael Moore, heeft 200.000 pond vergaard om de borgsom van As sange te betalen. Assange werd op 7 december in Londen gearresteerd op verzoek van Zweden, waar hij wordt ver dacht van aanranding en verkrach ting. Zweden wacht nu op zijn uit levering. Assange's advocaat vreest dat zijn cliënt uiteindelijk in de Verenigde Staten terechtkomt. Het ministerie van Justitie daar onderzoekt al of hij beschuldigd kan worden van een misdrijf WikiLeaks heeft de afgelopen maanden honderdduizenden ge heime Amerikaanse documenten naar buiten gebracht, waaronder militaire verslagen en diplomatie ke stukken. Door de zaak is de Amerikaanse regering ernstig in verlegenheid gebracht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 9