and voorbij 3i Hypermodern zwembad voor WK korte baan staat middenin bouwput Elftal uit Congo in finale WK clubteams Afellay neemt zondag afscheid van zijn fans woensdag 15 december 2010 Mark Tuitert, sportman van 2010 door Eric de jager AMSTERDAM - Bert van Marwijk, het Nederlands voetbalelftal, Mark Tuitert, Nicolien Sauerbreij en Es ther Vergeer hebben dit jaar voor de meest gedenkwaardige sport prestaties gezorgd. De jaarlijkse sportverkiezing van sportkoepel NOCNSF werd daarmee gistera vond in de Amsterdamse RAI ge kleurd door de grootste sporteve nementen van 2010: de Olympi sche Winterspelen in Vancouver en het WK voetballen in Zuid-Afrika. De afgelopen dertig jaar gingen maar vier NOCNSF-prijzen naar het voetbal. Voetballers beginnen traditioneel met een achterstand aan de door olympische sporters gedomineerde verkiezing van NOCNSF. In de wandelgangen van de RAI, zo heet het, kunnen de dikbetaalde voetbalprofs op wei nig sympathie rekenen van atleten uit kleinere sporten, die moeten rondkomen met weinig geld. Van Marwijk voelde zich in 2002 nog geschoffeerd toen hij het als coach van Uefa-Cupwinnaar Feye- noord moest afleggen tegen de vrouwenturnploeg, die zilver had gewonnen op het Europees kam pioenschap. Maar aan de Oranjegekte tijdens de zomer van 2010 kon en wilde niemand voorbij. Bert van Mar wijk werd coach van het jaar, het Nederlands elftal sportploeg van het jaar. „We hebben voor een gro te prestatie gezorgd door in de grootste sport van de wereld twee de te worden", stelde Van Marwijk vast. „En als ik de beelden terug zie, heb ik het idee dat de prestatie al leen maar groter wordt. We heb ben een ongelooflijk intensieve pe riode van twee jaar gehad, waarin we hebben samengewerkt met een team dat heel hecht werd. Niet alleen de spelers, maar ook ie dereen eromheen." Verdediger Jo hn Heitinga: „Er zijn niet veel mensen die kunnen zeggen dat ze een WK-finale hebben gespeeld." Voor Nicolien Sauerbreij geldt dat principe ook. Het olympisch goud van Ireen Wüst is niet minder knap dan dat van Sauerbreij. Maar winnende schaatsers zijn een must op de Winterspelen, een olympisch kampioen in de sneeuw hadden 'we' nog nooit ge had. Sven .Kramer won goud in Vancou ver, maar de verrassende coup van Mark Tuitert, de man die uit een diep dal klom, maakte kennelijk meer indruk dan het verhaal van de schaatser die zijn sport vier jaar lang domineerde. Het met tranen onthaalde goud van Tuitert was extra, dat van Kramer 'volgens ver wachting'. Esther Vergeer won haar vijfde Jaap Eden-beeld bij de zevende keer dat een gehandicapte sporter van het jaar werd gekozen. „Hij krijgt weer een mooi plekje op de schoorsteenmantel", aldus Verg eer, die op eenzame hoogte staat als tennisster. De verkiezing had dit jaar een face lift gekregen. Sporters protesteer den dat de sportprestaties onderge schikt geraakt waren aan de (televi- sie)zucht naar entertainment. Dit keer werd er niet met een kastje ge stemd tijdens de show, tussen 'leu ke filmpjes' door, maar direct bij binnenkomst in stemhokjes. „We zijn nog niet tevreden, maar we zijn op de goede weg", aldus Pie- ter van den Hoogenband. De voormalig topzwemmer was een van de grootste critici en had de uitnodiging om de verkiezing te renoveren met beide handen aangegrepen. Mulota Kabangu (links) van TP Mazembe Englebert viert zijn treffer tegen International: 1-0. foto Ali Haider/EPA ii- ABU DHABl - De Congolese voetbal club TP Mazembe heeft gisteren voor een verrassing gezorgd bij het wereldkampioenschap voor club teams in Abu Dhabi. In de halve finales werd het favo riete International uit Brazilië met 2-0 verslagen. Het is de eerste keer dat een Afrikaans team in de eind strijd van het WK voor clubteams staat. Mulota Kabangu en Dioko Kaluyituka maakten de treffers voor Mazembe. Ze verdeelden de treffers eerlijk over beide helften. Vandaag strijden Internazionale, de Italiaanse winnaar van de Euro pese Champions League, en het Koreaanse Seongnam Ilhwa om de andere finaleplaats. Seongnam hoopt in het treffen met de winnaar van de Cham pions League op een klein won der. „Ik denk dat de kans dat wij win nen, 30 tot 40 procent is", aldus trainer Shin Tae-yong. De finale van het evenement is traditiege trouw een ontmoeting tussen de kampioen van Europa en Zuid-Amerika. Die eindstrijd is door de verrassende overwinning van TP Mazembe op Internacional al niet meer mogelijk. Seongnam Ilhwa hoopt de verrassing com pleet te maken. „Individueel leggen wij het op el ke positie af tegen Inter. Maar iede re ploeg heeft een zwakke plek. Aan ons de taak die van Inter te vinden", aldus de trainer van Seongnam Ilhwa. „Daarbij moeten wij spelers als Diego Milito, We sley Sneijder en Samuel Eto'o geen ruimte geven om te voetbal len." Seongnam Ilhwa rekende eerder in het toernooi af met gastheer al-Wahdah. eindhoven - Middenvelder Ibra him Afellay neemt zondag na het competitieduel met Roda JC af scheid van PSV en de Eindhoven- se supporters. PSV en Barcelona bereikten eerder overeenstemming over de transfer van de Oranje-international naar Spanje. Op woensdag 22 december speelt Afellay zijn laatste duel voor PSV, uit voor de beker tegen op nieuw Roda JC. PSV is druk doende om het af scheid voor te bereiden. De sup portersvereniging heeft een bijzon dere sfeeractie aangekondigd tij dens het laatste thuisduel. Afellay zelf wacht alles in spanning af „Nog niet alles is afgerond met Bar celona. Ik blijf me dus nog steeds concentreren op de komende wed strijden met PSV, maar het begint inmiddels allemaal wel te kriebe len", aldus de middenvelder. 'Ik ben heel vereerd. Ik heb een unieke prestatie geleverd, maar dat hebben de andere twee genomineerden ook.' Een dag voor de start van de wereldkampioenschappen kortebaan in Dubai zijn nog tientallen bouwvakkers bezig met de laatste voorbereidingen. foto Robert Vos/ANP DUBAI - Het zwemstadion zelf is een hypermodern gebouw, daar buiten is het nog een grote bouw put. Eén dag voor de start van de wereldkampioenschappen korte baan in Dubai zijn nog tientallen bouwvakkers bezig met de laatste voorbereidingen. Parkeerplaatsen moeten nog wor den geasfalteerd, de bloemperkjes worden driftig aangevuld en de winkels van Speedo en Nikon staan nog leeg. Het imposante Hamdan bin Mo hammed bin Rashid Sports Com plex is een opvallende verschij ning in een buitenwijk van Dubai. In de uitlopers van de woestijn staat plots een splinternieuw zwemstadion dat volgens de zwemmers doet denken aan 'de Watercube van Peking, eveneens een fraai staaltje vakmanschap. Terwijl de werklui binnen bezig zijn met de laatste details, loop je buiten meteen in een grote bouw put. Talloze gastarbeiders uit India en Bangladesh proberen op het al lerlaatste moment de grote lappen zand om te toveren tot groene perkjes, parkeerplaatsen worden nog geasfalteerd en belijnd en de entree wordt ontdaan van modder en zand. Ook in het stadion is men allesbehalve klaar. Er hangen papiertjes waarop staat dat deze plek moet worden vrijgehouden voor een geldmachine. Het vijf daagse evenement zal echter al lang afgelopen zijn voordat toe schouwers daadwerkelijk dirhams uit de muur kunnen trekken. De organisatie in Dubai wilde vo rig jaar nog de WK kortebaan te ruggeven, omdat het land zwaar getroffen is door de economische crisis. Zwembond Fina ging ermee ak koord dat de WK langebaan, die in 2013 in het emiraat zouden wor den georganiseerd, naar een ander land worden verplaatst, maar de ti telstrijd in het 25-meterbad bleef in Dubai. Tot opluchting van de zwemmers zijn de faciliteiten ver der in orde. De 'aankleding' aller minst.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 43