A L 8l FES helpt 1 zweden bij Belgie zieke man van Europa onderzoek aanslag Iraanse topminister de laan uit Waalse partijen geschokt door uitlatingen N-VA-leider over kabinetsformatie Vrouwelijke kapitein zwaait scepter over Queen Victoria 1 vragen over ie rei Noord-Korea dreigt met atoomoorlog dinsdag 14 december 2010 STOCKHOLM - De Amerikaanse fe derale recherche FBI heeft een team van zeven bomexperts naar Zweden gestuurd. Het initiatief komt van de FBI. De Zweedse bin nenlandse veiligheidsdienst Sapo heeft het aanbod geaccepteerd. „Deze bijstand is erg belangrijk. We beschikken niet over alle ex pertise", zei minister van Justitie Beatrice Ask gisteren. Zaterdagmiddag blies een 28-jarige man met een Irakees-soennitische achtergrond zich op in het hart van Stockholm, nadat hij in een nabijgelegen straat een bom in zijn auto had ontstoken. Behalve de dader kwam niemand om het leven. Volgens de Sapo heeft hij mogelijk hulp van anderen gehad. De dader wilde uitvoering geven aan een dreigement van de Iraakse tak van Al Qaeda aan het adres van Zweden. Dat meldde SITE, een Amerikaanse website die onli ne activiteiten van terreurorganisa ties in de gaten houdt, gisteren. SI TE baseert zich op een document dat de omgekomen man zou heb ben achtergelaten. De Britse politie heeft gisternacht een huiszoeking gedaan in Bed fordshire in verband met de mis lukte aanslag in Zweden. De poli tie verrichte geen arrestaties. De man zou hebben gestudeerd aan de Universiteit van Bedfordshire, aldus Britse media. TEHERAN - President Mahmoud Ahmadinejad van Iran heeft giste ren minister van buitenlandse za ken Manouchehr Mottaki (57) ont slagen. Mottaki voerde de interna tionale onderhandelingen over het omstreden Iraanse nucleaire pro gramma. Hij was daardoor een van de belangrijkste ministers in de regering van Iran. Ali Akbar Salehi, hoofd van het Iraanse Atoom Energie Agent schap en een vertrouweling van Ahmadinejad, is volgens Iraanse media uitgekozen om nu leiding te gaan geven aan het ministerie van buitenlandse zaken. Ahmadinejad legde gisteren niet uit waarom hij Mottaki heeft ver vangen. Volgens waarnemers was er al jarenlang sprake van een we derzijds wantrouwen tussen de president en zijn minister. Dat zou onder meer te maken hebben met de presidentsverkiezingen van 2005. Mottaki voerde toen campag ne voor een rivaal van Ahmadi nejad. De afgelopen maanden zou de rela tie tussen Mottaki en Ahmadi nejad verder zijn verslechterd. Mot taki pleitte in de onderhandelin gen met de internationale gemeen schap over de nucleaire ambities van Iran namelijk voor meer flexi biliteit van Teheran. Voorzitter Bart De Wever van de Vlaams-nationalisti sche N-VA heeft zich zeer negatief uitgelaten over België en over Franstalige socialisten. door onze correspondent Hans de Bruijn BRUSSEL - Wil Bart De Wever nog wel dat de Belgische kabinetsfor matie slaagt, of zet hij zijn kaarten op nieuwe verkiezingen? Die vraag rees gisteren naar aanleiding van een interview met de leider van de Vlaams-nationalistische N-VA in het Duitse weekblad Der Spiegel. Daarin noemt hij België 'de zieke man van Europa', zijn Walen 'junkies' die verslaafd zijn aan Vlaams geld, krijgen de Waal se socialisten er de schuld van dat er na 183 dagen formeren nog steeds geen regering is, en worden koning Albert II anti-Vlaamse ge voelens toegedicht. 'Onverstandig' is nog de vriende lijkste kwalificatie die de uitlatin gen van De Wever ten deel vielen. De politieke instabiliteit onder graaft de internationale positie van België en de financiële mark ten zijn na de Griekse en Ierse de bacles gevoelig voor termen als 'zie ke man'. „De Wever speelt met vuur", zegt de Waalse christende mocratische leidster Joëlle Mil- quet. Ook binnenlands maakt hij het er niet gemakkelijker op. De Waalse partijen reageerden voorspelbaar 'geschokt'. De socialistische PS zegt niet te zwichten voor 'provo caties' en te willen blijven onder handelen. Volgens de groenen lijkt het alsof De Wever de onderhan delingen wil opblazen. Niet dat hij iets nieuws zei, zijn af keer van de PS is algemeen be kend. Het moment was echter niet slim gekozen. Dat gaf De Wever gisteren zelf toe. „Maar men moet wat ik heb gezegd in context zien en zeggen wat er niet aan klopt." Volgens de N-VA-leider houdt de PS de hervormingen tegen die no dig zijn-om België weer financieel gezond te maken. Er wordt al maanden zonder succes gepraat over het overhevelen van bevoegd heden en belastinggeld naar de deelstaten. „Men heeft op ons ge stemd omdat wij radicale verande ringen willen en omdat de kiezer erop vertrouwt dat wij na zes maanden onderhandelen geen concessies doen." HAMBURG - Het cruiseschip Queen Victoria ver- dok bij de Blohm+Voss scheepswerf voor onder- een vrouw. Inger Klein Olsen brengt het 294 me- laat de haven van Hamburg om via de rivier de houd. Voor het eerst in de historie van rederij Cu- ter lange schip naar thuishaven Southampton in Elbe naar de Noordzee te varen. Het schip lag in nard Line staat een schip onder commando van Engeland. foto Angelika Warmuth/EPA A 'iZ&i Julian Assange, oprichter van WikiLeaks, verschijnt vanmiddag voor rechter Howard Riddle in Londen. Een week geleden liet dezelfde magistraat Assange op sluiten uit angst dat hij de benen zou nemen. Zweden wil Assange horen in verband met aangiften van seksueel misbruik. door Caret Goseling Ij Waarover gaat de zitting van- daag? Rechter Riddle zal opnieuw beoor delen of Assange op borgtocht vrij gelaten kan worden. Hij heeft Zwe den om extra bewijsmateriaal ge vraagd. Eerder zei de Zweedse woordvoerster dat bewijs 'niet van belang' was, omdat de rechter al leen moet beoordelen of Assange aan Zweden uitgeleverd kan wor den. Indien zij nu niet met overtui gende argumenten komt, zal de rechter wel in het voordeel van As sange moeten beslissen. Is de zaak voor Assange daar- mee voorbij? Nee. Als hij op borg vrijkomt, moet hij toch binnen drie weken opnieuw voor de rechter verschij nen voor de inhoudelijke beoorde ling van het Zweedse uitleverings verzoek. 3 Als Assange aan Zweden wordt uitgeleverd, hoe ziet zijn toe komst er dan uit? In Zweden wordt hij eerst alleen gehoord over de aangiften. Op ba sis daarvan kan hij in staat van be schuldiging worden gesteld. Dan begint het strafproces in Zweden. 4 Spelen de WikiLeaksonthullin- gen bij dit alles nog een rol? De VS zullen Zweden mogelijk om Assange's uitlevering vragen wegens het lekken van staatsgehei men. Britse rechters moeten bij hun oordeel nu al rekening hou den met een eventuele toekomsti ge uitlevering van Assange aan de VS. Indien zij het vermoeden heb ben dat Assange geen eerlijk pro ces zal krijgen of dat 'politieke mo tieven' in het spel zijn, dan zijn dat redenen het Zweedse uitle veringsverzoek af te wijzen. SEOUL - Noord-Korea heeft giste- rengedreigd met een atoomoorlog. Het land is woedend over een ge plande zee-oefening tussen Zuid-Korea en de Verenigde Sta ten die komende week plaats vindt. De oefeningen komen drie weken na de dodelijke artilleriebe schieting van het Zuid-Koreaanse eiland Yeonpyeong door Noord-Korea. De zee-oefeningen van Zuid-Ko- rea en de VS, waarbij gebruik ge maakt wordt van echte munitie, vinden plaats tot en met vrijdag op 27 verschillende locaties. Noord-Korea haalde uit naar Se oul. Het noemde de samenwer king met de VS en Japan 'verraad waardoor de spanning tussen het Noorden en het Zuiden oploopt en de donkere wolken van een atoomoorlog over het Koreaanse schiereiland komen te hangen'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 8