4l Serre dinsdag 14 december 2010 Voor de een is het een uitbreiding van de woonkamer. Voor de ander fungeert de serre als aparte tuinkamer. Hoe dan ook, als er een lekker zonnetje naar binnen schijnt, is het ook in de winter goed toeven in de serre. Het is er licht en het brengt de tuin een stapje dichterbij. Wim en Tannie Dek uit Heinkenszand zitten ach terin de lichte aanbouw. „Als we gasten laten kie zen waar ze willen zitten, is het altijd op deze plek." Tegenwoordig moet Tannie de trap pakken als zij de ramen wil zemen. De achterpui bestaat sinds kort namelijk van onder tot boven uit glas. Bij een verbouwing afgelopen zomer is de kamer met bijna twee meter verlengd en voorzien van kozijnen. Daarnaast is de serre vernieuwd. „Eerst hadden we in de woonka mer een schuifpui met metselwerk erboven. Omdat we tóch de serre gingen opknappen, hebben we dit meteen maar aangepakt. We wilden meer licht binnen. Nou, dat is góed gelukt." Het huis dat is gebouwd in 1977, had altijd al een afgesloten serre. De entree liep via de keuken. Grondige vervanging was hard nodig volgens Wim. „Als je binnen meer sneeuw hebt dan buiten, moet je wel actie onderne men. Dan maar meteen goed ook." De nieuwe serre van 4 bij 3 meter is een stuk groter dan de oude en net als in de kamer ligt ook hier vloerverwarming. In de onderhouds vrije aluminium kozijnen zit hoogrendement glas. Dat is getint en isoleert enorm. Bij het naar binnen gaan van de nieuwe 'kamer' komt de hond met een speeltje in zijn bek aangelopen. „Voorlopig is het nog zijn plekje. Want zoals je aan de elektriciteitsdraad jes aan het plafond kunt zien, is nog niet alles klaar", wijst Wim. „De afwerking doe ik zelf." Hoewel het in de nieuwe situatie mogelijk is een doorgang vanuit de kamer naar de serre te maken, hebben Tannie en Wim bewust geko zen voor een afgesloten serre. „De warmte hier en in de rest van het huis is apart te regelen. Bovendien wilden we meer een tuinkamer. In de winter maken we minder gebruik van de serre, maar 's zomers leven we daar en in de tuin. Eigenlijk is het er al vanaf januari heerlijk. Er hoeft maar éven een flauw zonnetje naar binnen te schijnen." Een heel andere functie heeft de uitbouw met de glazen pui in het huis van Sjaak Moerdijk in Wilhelminadorp. Vanuit de tuin valt de nieuwbouw nauwelijks op. De twee deuren komen meteen in de woonkamer uit. „Bewust voor gekozen, omdat we de boel dan in de zomer lekker open kunnen zetten", zegt de huiseigenaar. Binnen is goed te zien wat het resultaat is van een verbouwing, nu zo'n twee jaar geleden. Met uitzicht op de tuin, genietend van de winterzon, vertelt Sjaak dat op de plaats waar nu de bank staat eerst het buitenterras was. Het was eigenlijk helemaal niet de bedoeling om nog een stuk aan het huis te bouwen. „Maar de buren gingen hun huis uitbreiden met een serre. Toen hebben wij dat ook maar meteen gedaan. Sindsdien zitten we altijd hier. De kamer is zeven meter langer. Door die bovenlichten is het een stuk lichter binnen. En dat hoogrendement glas is geweldig. Het isoleert in de winter, maar ook in de zomer. Dat merk je goed. Binnen blijft het langer koel. Nee, ik heb er geen moment spijt van gehad." Elian van't Westeinde 1. Informeer bij de gemeente naar •vergunningen die nodig zijn voor het bouwen van een serre of een uitbouw van de woonkamer. 2. Licht de buren bijtijds in over de plannen. 3. Om optimaal van de zonne-energie en het licht te profiteren is de zonkant van het huis de beste plek voor een serre. 4. Als de serre niet wordt verwarmd, is enkel glas voldoende. 5. Het overwegen van gehard glas is zeker de moeite waard, het is sterker en veiliger. 6. Het is mogelijk een hypotheek te krijgen voor het bouwen van een serre. foto's Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 62