Kinderporno blijft altijd op internet 'De verdachte kon Spotjes tegen gevaren van vuurwerk De meeste misdaden zijn tijdelijk van karakter. Kinderporno niet: eenmaal gemaakte beelden zijn zaken gafhet MetdPmt dankzij internet verzekerd van een blijvend bestaan Internet in 2009 door. Kunst Jongerius kapot door val Adopties uit Haïti opgeschort dinsdag 14 december 2010 ONTUCHT Kinderporno op Het aantal meldingen van kinderporno in Nederland neemt fors toe - ook omdat beelden altijd op internet te zien blijven. De daders worden steeds handiger. door PauS Vugts Wat eenmaal op inter net staat, gaat er nooit meer van af. Dus ook kinderpor no. Dat is één van de grootste pro blemen waarop de slachtoffers van kinderporno en hun ouders stui ten, zegt Nationaal Rapporteur Mensenhandel Corinne Dettme- ijer-Vermeulen. „Het idee dat die heel nare afbeeldingen altijd maar op het internet blijven staan, is stuitend. De hulpverlening is in het behandelen van de slachtoffers nog onvoldoende gericht op juist dat aspect." De bestrijders van kinderporno verschuiven hun aandacht steeds meer van 'de downloaders', de af nemers van de kinderporno, naar de producenten en de faciliteer- ders. Uit onderzoek blijkt dat ver reweg de meeste porno wordt ge maakt in Oost-Europa. Nederland beschikt over zeer goede internet faciliteiten. Hier staan nu eenmaal veel sterke servers die geschikt zijn voor het op grote schaal versprei den van (beeld)materiaal, en daar mee ook van kinderporno. De Nederlandse politie behandelt jaarlijks zes- tot achthonderd kin derpornozaken. „Dat is rijp en groen door elkaar", zegt Peter Reijnders, landelijk projectleider Kinderporno van de Nederlandse politie. „Nederland heeft een heel goed ontwikkeld internetverkeer, daar past helaas ook de kinderpor no in. Op veel plekken heeft ieder een tegenwoordig toegang tot het internet. Dat heeft grote voorde len, maar het heeft als nadeel dat ROTTERDAM - In Museum Boij- mans van Beuningen in Rotterdam is afgelopen weekeinde een deel van een kostbaar kunstwerk van ontwerpster Hella Jongerius ver nield. Dat gebeurde toen een be zoekster onwel werd en over het kunstwerk viel. Het kunstwerk, Coloured Vases ge naamd, bestond uit driehonderd handbeschilderde vazen van Ko ninklijke Tichelaar Makkum. Door de val werden veertig vazen ver nield. De schade wordt geschat op enkele tienduizenden euro's. De vazen worden, met veertig min der, weer in een cirkel opgesteld. Jongerius bekijkt nog of ze dit werk opnieuw maakt. Er bestaan er twee: een voor Boijmans en een die commercieel wordt verkocht. de kinderporno zich ook heel ge makkelijk verspreidt en heel ge makkelijk toegankelijk is." Waar af nemers vroeger hun boekjes en fo tootjes heimelijk onderling moes ten doorgeven, kan iedereen nu in redelijke anonimiteit naar dat ma teriaal surfen op zijn zolderkamer tje. De verzamelaar, meestal een man, kan in korte tijd simpel heel veel materiaal verzamelen. Reijnders werkt namens de Neder- landse politie hard aan een interna tionale aanpak van porno via mo derne technieken. „Ik mag wel stel len dat wij hier wat de technologie betreft voorop lopen. Wij hebben de hulpmiddelen om op een vrij eenvoudige manier materiaal te de tecteren en te bekijken", zegt Re ijnders. En er wordt hard gewerkt aan nog snellere en slimmere soft ware. Als die goed werkt, kan de politie zijn aandacht verleggen van het opsporen van kinderporno naar het onderzoeken van daders en dadergroepen. Criminoloog Anton van Wijk deed onderzoek naar de afnemers. Hij ziet dat producenten in Oost-Europa 'op zeer professione le wijze' filmpjes maken. „Je her kent duidelijk de professionele be lichting, ziet dat de kinderen die worden misbruikt, met make-up mooi zijn opgemaakt." Van Wijk trof in zijn onderzoek, ook al kwam materiaal soms uit Azië, steeds hetzelfde type kind. „Het is opvallend dat je steeds ver gelijkbare beelden ziet terugko men. Opmerkelijk vaak zijn het blanke kinderen die voor de films en foto's zijn misbruikt. Kennelijk strookt dat met de behoefte van de afnemers." Het Meldpunt Kinderporno op In ternet, een particuliere organisatie die met steun van Justitie en de Europese Commissie op kinder porno jaagt, ziet de beschikbaar heid van dit soort porno alsmaar toenemen. Zo werd in 2009 liefst 2,5 keer zo veel kinderporno ge meld als in 2008. Dat wil beslist niet zeggen dat veel meer kinder porno is geproduceerd, waar Een politieauto patrouilleert in de buurt waar de 27-jarige verdachte woont. foto Evert EIzInga/ANP schuwt woordvoerder Theo No ten. „Steeds meer mensen zijn in tensief met internet bezig." Vorig jaar gafhet meldpunt liefst 1373 zaken door aan de politie. Noten: „Vroeger was het soms een voudig de herkomst te achterha len. We hadden een zaak waarin een onbekende man een kind had gefilmd met op de achtergrond een souvenir uit de Efteling. He laas worden ook de doorgaans on zichtbare daders handiger." zie onze websste:binnenland r|riï| Video's over de Amsterdamse kinderpornozaak AMSTERDAM - Kinderdagverblijf het Hofnarretje in Amsterdam is sinds oktober 2008 drie keer door de inspectie van de GGD op de vingers getikt omdat er te weinig personeel werkzaam was. Dat kan er toe hebben bijgedragen dat de 27-jarige verdachte er kinderen kon misbruiken, zei hoogleraar pe dagogiek Francien Lamers-Winlcel- man van de Vrije Universiteit giste ren tegen RTV Noord-Holland. De politie stelt dat de vrouw die in 2008 melding deed van misbruik door de verdachte op het Hofnarre tje wel degelijk serieus is geno men. De vrouw beweert dat zij destijds niet serieus is genomen door zowel de politie als het kin derdagverblijf De WD in de Tweede Kamer wil dat wordt uitge zocht waarom de eerdere melding van de vrouw is blijven liggen. Zo'n vijfhonderd mensen bezoch ten gisteravond een informatiebij eenkomst van de gemeente Am sterdam voor ouders die bezorgd zijn dat hun kind mogelijk betrok- DEN HAAG - Staatssecretaris Fred Teeven (Veiligheid, Justitie) zet het adopteren van kinderen uit Haïti tijdelijk stop. De toestand daar is zo dat de Haïtiaanse over heid een zorgvuldige procedure nu niet kan garanderen, zo liet de bewindsman gisteren aan de Ka mer weten. Bijna een jaar geleden, na de aard beving, werd besloten tot toelating van 109 Haïtiaanse adoptiekinde ren door Nederland. Er zijn nu te genstrijdige berichten over het functioneren van de bevoegde au toriteiten. Corruptie en kinderhan del kunnen niet worden uitgeslo ten. Frankrijk en België adopteren ook even geen kinderen meer uit Haïti. AMSTERDAM - Jongeren tussen de vijftien en negentien jaar oud wor den de komende weken bewustge maakt van de gevaren van vuur werk. In reclamespotjes bootsen typetjes uit het RTL4-programma Benidorm Bastards jongeren na die onverantwoord bezig zijn met vuurwerk. In een Amsterdamse bioscoop pre senteerde Consument en Veilig heid gisteren de nieuwe vuurwerk campagne 'krasse knarren'. De campagne legt de nadruk op oog- letsel. Uit onderzoek van de orga nisatie blijkt dat een op de vijf slachtoffers rond de jaarwisseling van vorig- jaar verwondingen aan een oog opliep. Bij acht slachtof fers zijn ogen verwijderd en 25 slachtoffers zijn blind geworden. Vuurwerkslachtoffers Vuurwerkongevallen tijdens jaarwisselingen in Nederland 2000 1900 '83-'84 '92-'93 '09-'10 infographic ANP bron stichting Consument en VeiHigheid

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 6