Mogelijkheid uitgekamd, maar zonder resultaat 21 Ook goede reddingshonden vergissen zich soms Oplossing voor recreatief vissen in combinatie met aalbeheerplan Nieuwe oogst Spaanse Sinaasappels en Mandarijnen op smaak dinsdag 14 december 2010 De politie houdt rekening met alle mogelijkheden, ook dat ze op de trein is gestaptof elders onderdak heeft gevonden. Maar er is niets wat daar op wijst Daar zit een infrarood-camera in, die 's nachts zelfs van kilometers afstand nog kan zien of iemand in z'n neus peutert. Zelfs wanneer ie mand al een tijdje levenloos onder water ligt, kan de camera dat zien. Ook zondag hing de heli kopter urenlang boven Middelburg, soms erg laag om rietkragen opzij te blazen. „Heel Middelburg is met de came ra bekeken, maar er was niets op merkelijks te zien." Zondag kwamen ook vrijwilligers organisaties te hulp met reddings honden. Er kwamen er negentien in actie, onder meer in parken, langs watergangen en bij huizen waar de vrouw ooit woonde. Op aanwijzing van honden en van tipgevers kamden brandweerdui kers een aantal sloten uit. Al met al waren dertig politieagenten in touw. Ook buurtbewoners hielpen mee zoeken, onder meer door in winkels, en aan taxi- en buschauf feurs een foto met signalement te laten zien. Uit heel Middelburg, zelfs uit Westkapelle, kwam een tiental tips van mensen die meenden de vrouw te hebben gezien. Maar die boden geen aanknopingspunten. Drie Zeeuwse vrijwilligersorganisaties boden spontaan hulp aan met reddingshonden. Met in totaal negentien honden zochten ze in parken, langs water gangen en in buurten waar de vrouw in het verleden woonde. foto Rolf de Feijter foto Rolf de Feijter De samenwerking met de politie was grandioos. „Het liep als een geoliede machine." Olga Franse, coördina tor van de drie Zeeuwse organisa ties die zondag met hun reddings honden te hulp schoten, is vol Tof over de manier waarop in Middel burg naar de vermiste mevrouw Van Baaien is gezocht. Al zat ook Franse maandag met de kater dat het allemaal nog niet had mogen baten. Toen haar Reddingshondenwerk groep Zeeland, de RHWZ, hoorde dat in Middelburg een bejaarde vrouw zoek was, bood die onmid dellijk hulp aan, samen met de twee zusterorganisaties: de Delta Reddingshondengroep (DRG) en de Zeeuwse afdeling van de Red dingshondengroep Duiven. „Dat doen wij altijd, wanneer er een reële kans is iemand te vinden." Die hulp kwam de politie als ge roepen. De drie vrijwilligersclubs struinden met hun honden, collies en retrievers, de hele dag door par ken, door woonbuurten en langs watergangen. Ook de woning van de vermiste vrouw werd nog eens grondig doorzocht. „Wanneer er gens een mens zit of ligt, dan rui ken onze honden dat meteen, maakt niet uit of-ie nog leeft of al is overleden. Daar zijn ze op ge traind." Vroeg in de avond was er even de schijn van resultaat. Bij de Zwerfruststraat vertelden enkele honden dat daar mogelijk iemand in de sloot lag. Maar nadat duikers te water waren gegaan, bleek dat vals alarm. „Zoeken in water is één van de moeilijkste opdrachten", zegt Fran se. „Sommige honden zijn daar speciaal voor opgeleid. Maar ook die kunnen zich vergissen. Het kan gebeuren dat ze op metaangas reageren. Of op iets anders wat heel erg op menselijke geur lijkt." Maandag bleven de reddingshon denclubs stand by. Maar ze hoef den niet meer op te draven. Zou ook niet zo gemakkelijk zijn ge weest als zondag. „Want onze mensen hebben ook een baan. Wij doen dit werk als professio nals, maar we zijn wel allemaal vrijwilligers." door Luc Oggel GOES - Zeeuwse recreatievissers die hun hobby met staandwant of fuiken uitoefenen, kunnen dat on der voorwaarden blijven doen. Als gevolg van het aalbeheerplan dat op januari in werking treedt, was het aanvankelijk verboden om met ingang van die datum recrea tief te vissen met vaste vistuigen in de kustwateren en de visserijzo ne. Er zouden namelijk wel eens palingen in de fuiken of staand want kunnen komen. Het aange kondigde verbod leidde tot veel protest, waarop de toenmalige mi nister Gerda Verburg de Groning se gedeputeerde D. Hollenga op dracht heeft gegeven om met een advies te komen waarmee de re creatievissers worden ontzien. Hol lenga is ook portefeuillehouder Na tuur, Visserij en Kennis in het re gionaal College Waddengebied, waar de problematiek ook speelt. In Zeeland gaat het vooral om kustvissers langs de Westerschel- de. Hollenga stelt in zijn advies aan al le gemeentebesturen langs de kust wateren en de visserijzone een vrij stellingsregeling voor van het alge mene verbod. Dat komt er op neer dat de lengte van staandwant per persoon en per adres maximaal honderd meter mag zijn en dat de maaswijdte van fuiken (twee per persoon per adres) minimaal zes centimeter bedraagt. Een combina tie is niet toegestaan. Een andere voorwaarde is dat hob byvissers die van de vrijstellingen gebruik willen maken, dat melden bij het betreffende college van bur gemeesters en wethouders. Die moeten op hun beurt het aantal meldingen jaarlijks aan de minis ter rapporteren. Handhaving kan worden opgenomen in de apv of door politiecontroles. Het voorstel van Hollenga moet overigens nog door de staatssecretaris worden goedgekeurd. DE GOEDKOOPSTE VAN ZEELAND DEZE WEEK: U VINDT ONS OP DE WEEKMARKT: GOES Dinsdag 07.30- 16.00 KAPELLE Dinsdag 07.30 - 12.00 MIDDELBURG Donderdag 07.30- 16.30 VLISSINGEN Vrijdag 07.30- 16.30 Tevens kunt u dagelijks terecht in onze winkel in Kapelle (naast de Aldi)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 53