Hulp landen beknot GETIPT VOOR U I Halbe Zijlstra ijvert voor behoud van cultuurkaart voor scholieren Ruimtevaartsector vreest bezuinigingen WIN 1vande 1000 HARTPANNEN 'Uitglijer van PW'er Martin Bosma over linkse hobby's' 1 30% 40% 50% DELSCHER. c Begrotingssteun Veel Nederlanders op kerstvakantie Stropers beschermde vogels opgepakt Coeiesmorgens de musical van Jiskefet Kosten zorgtoeslag nemen verder toe Meer aandacht voor ouderenmishandeling I UITVERKOOP! ALLE MERKEN AFGEPRIJSD! dinsdag 14 december 2010 Nederland stort vanaf volgend jaar geen geld meer in de schat kist van Moldavië en van de Afri kaanse landen Rwanda, Benin, Senegal en Tanzania. Er wordt zo'n 44 miljoen euro bezuinigd. Dat maakte minister van Buiten landse Zaken Rosenthal bekend. amsterdam - Elf landen kregen vo rig jaar zogeheten algemene begro tingssteun. Dat houdt in dat zij rechtstreeks geld in de staatskas ge stort krijgen, om zo te helpen de begroting op orde te brengen. Vol gend jaar krijgen in elk geval Bhu tan, Burkina Faso, Ghana, Mali en Mozambique nog zulke hulp van Nederland. Over Burundi en Zam bia is nog geen besluit genomen. Wat er op de langere termijn met deze vorm van ontwikkelingshulp gebeurt, is nog onbekend. Het ka binet gaat bezuinigen op ontwikke lingssamenwerking en wil het aan tal landen dat hulp krijgt, fors be perken. Ook moet er meer aan dacht komen voor het Nederlands belang. In de woning van de Rwandese op positieleidster Victoire Ingabire in het Zuid-Hollandse Zevenhuizen is gisteren een inval gedaan, op ver zoek van de Rwandese regering. In Rwanda loopt een strafrechtelijk onderzoek naaf Ingabire. Ze wordt verdacht van betrokkenheid bij ter roristische activiteiten. Naast de woning in Zevenhuizen werd een pand in Bilthoven door zocht. Er zijn documenten en com puters in beslag genomen. Ingabire verbleef zestien jaar in Ne derland. Ze keerde in januari naar Rwanda terug om het bij de verkie zingen in augustus op te nemen te gen president Paul Kagame, maar werd van deelname uitgesloten. Vorige maand werd ze in Rwanda opgepakt op verdenking van het oprichten van een terreurorganisa tie. LEIDSCHENDAM Het Nederlands Bureau voor Toeris me Congressen (NBTC) ver wacht dat 800.000 Nederlanders tij dens de kerstperiode op vakantie gaan. Van hen vieren er 350.000 de vakantie in eigen land. Dit jaar heeft in alle regio's de kerstvakantie plaats van zaterdag 18 december tot en met zondag 2 ja nuari. Duitsland is de populairste buitenlandse bestemming. BEECDEN De Groene Brigade van de provin cie Limburg heeft zondag op twee plaatsen in een bos bij Beegden twee mannen op heterdaad betrapt met netten, bedoeld om vogels te vangen. Bij het doorzoeken van de woningen zijn zestig wilde zangvo gels zonder pootringen gevonden. De dieren zijn in beslag genomen. Het vangen van beschermde vogels is een misdrijf. AMSTERDAM Jiskefet komt volgend jaar met Goeiesmorgens De Musical. Dat heeft een woordvoerder van het driemanschap gisteren gemeld. Hoofdpersonen Jos, Edgar en Storm staan begin april vijf avon den in de Heineken Musical Hall. De musical sluit aan op de Heb je nog geneukt-tour, waarmee de drie mannen van Jiskefet eerder dit jaar in de HMH stonden. DEN HAAG DEN HAAG De overheid heeft vorig jaar 9,6 mil jard euro uitgegeven aan inkomens afhankelijke toeslagen voor zorg, wonen en kinderen. Dat is een half miljard meer dan een jaar eerder, zo meldde het Centraal Bureau voor de Statistiek. Ruim vijf mil joen volwassenen kregen vorig jaar een zorgtoeslag. In totaal kostte dat de overheid 3,5 miljard euro, 200 miljoen meer dan in 2008. DEN BOSCH Ouderenorganisatie de Unie KBO wil dat er meer aandacht komt voor ouderenmishandeling. Mis handeling van bejaarden zit nu nog in de taboesfeer. „Naar schat ting heeft een op de twintig oude ren te maken met mishandeling, maar slechts 0,5 procent van de ge vallen bereikt de verschillende meldpunten", aldus Unie KBO-di- recteur Stella Salden. Tweede Kamerlid Martin Bosma (PW) kreeg gisteren in de Tweede Kamer ongewild de lachers op zijn hand toen hij zei prominente opi nieleiders ter verantwoording te willen roepen voor het verkondi gen van onwaarheden. Volgens Bosma zeggen zij keer op keer ten onrechte dat de PW kunst en cultuur als linkse hobby bestempelt. „Wanneer heeft mijn partij dat gezegd?", aldus Bosma, waarna hij opinieleiders als Jeroen Pauw, Paul Witteman, Dolf Jansen en Pieter Broertjes uitnodigde hem den haag - De cultuurkaart voor scholieren wordt mogelijk toch niet afgeschaft. Staatssecretaris Hal be Zijlstra (Cultuur, WD) wil nog een poging wagen de tegemoetko ming van 15 euro voor cultuurbe- zoek te handhaven. Zijlstra deed die toezegging in het debat over de cultuurbegroting in de Tweede Kamer. Veel fracties, in clusief regeringspartij CDA, heb ben grote moeite met de bezuini ging van dertien miljoen euro op de pas waarmee jongeren met kor ting naar het theater of een mu seum kunnen. Zijlstra gaat nu praten met het on derwijsveld, gemeenten en het CJP, de instantie die de cultuur- kaart uitgeeft. De WD'er sugge reerde dat de kosten voor de kaart door de culturele instellingen zelf kunnen worden opgebracht. Zijls tra is niet van plan de dertien mil joen euro op de cultuurbegroting te zoeken, omdat daardoor nog minder geld beschikbaar is voor subsidies. Het kabinet gaat hier de komende jaren fors op bezuinigen. In 2015 is er 200 miljoen euro minder be schikbaar voor subsidies. De oppositie liep gisteren te hoop tegen de bezuinigingsplannen, maar de coalitiefracties gaven geen krimp. Zij vinden dat de kunst- en LU cü DELSCHER Grote Markt 11-13 4461 AH Goes www.delscher.nl NOOIRDWIJK - Na de gezondheids zorg en de kunsten luidt ook de Nederlandse ruimtevaartsector de noodklok. Als de bezuinigingsplan nen van de regering doorgaan, zijn de gevolgen voor de Nederlandse economie dramatisch. Dat maakte de sector gisteren dui delijk, tijdens een werkbezoek van minister Maxime Verhagen (Eco nomische Zaken, Landbouw In novatie) aan het Europese ruimte technologiecentrum Estec in Noordwijk. De enige actieve astro naut die Nederland telt, André Kui pers, schetst een somber scenario. „De bezuinigingen zijn heel jam mer. Als Nederland niet investeert, krijgt onze industrie geen grote op drachten en dat schaadt de innova tie. Geld voor ruimtevaart is geen weggegooid geld, we verdienen het terug", zegt Kuipers. Kuipers gaat over een jaar voor zes maanden naar het Internationale Ruimtestation. Jiskefet met Crediteuren/Debiteu ren. (vlnr Jos, Storm, juffrouw Jan- nie en Edgar) foto gpd dat te vertellen. Als er al sprake zou zijn van cultuurbarbaren in de politiek, dan zijn die te vinden bij alle partijen, luidde zijn stelling. D66-Kamerlid Boris van der Ham bespaarde hem de moeite door van de PW-website een uitspraak van PW-leïder Wilders te citeren. 'Het kabinet moet nu fors gaan snijden in al die linkse hobby's zoals de miljarden die worden uitgegeven aan de Europese Unie, ontwikke lingshulp en milieu- en kunstsubsi dies.' „Het staat gewoon op jullie si te", aldus Van der Ham. BI] AANKOOP VAN BECEL VLOEIBAAR Meer informatie en actievoorwaarden vind je op www.becel.nl cultuursector te afhankelijk van de overheid is geworden en dat instel lingen voor meer eigen inkomsten moeten zorgen. Wie te weinig publiek trekt, krijgt geen subsidie. De oppositie vreest dat hierdoor een culturele 'kaal slag' ontstaat. Zij verwijt WD en CDA dat zij hun oren te veel laten hangen naar de PW. Die partij zou het liefst alle kunstsubsidies af schaffen. Oppositiepartijen PvdA, SP, D66 en GroenLinks oordeelden dat de 'rechtse wind' die er dezer dagen waait, neerkomt op het vellen van 'linkse hobby's', op rechts revan- chisme, barbarisme en kaalslag. c reuset) t.W.V. €120.- Becel is al 50 jaar goed voor hart en bloedvatenen dat vieren we natuurlijk graag. Win daarom nu 1 van de 1000 Le Creuset hartpannen. bij aankoop van een fles Becel voor in de keuken. Kijk op de Becel actieverpakking voor je unieke code en vul deze in op www.becel.nl i dat in elke rij. elke kolom en elk vierkant van van 1 tot en met 9 precies één keer voorkomen 9 1 3 7 8 7 1 2 4 5 5 2 8 6 3 7 4 2 6 9 9 8 3 4 4 6 2 1 Nieuws getipt voor u! staat wekelijks in alle 20 titels van NRp Dagbladen (bereik 4,6 miljoen lezers; 2.9 miljoen boodschappers). E: info@nrp.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 5