Goede vriend van Rutte en VS P echt laten staan BUITENLANDSE ZAKEN Uri Rosenthal verdedigt morgen zijn begroting Uriël (Uri) Rosenthal I ^(henk)5^ EesiVandaag: 'Wildere politicus van het jaar' dinsdag 14 december 2010 De Tweede Kamer discus sieert met nieuwe bewinds lieden over hun plannen. Morgen is de beurt aan Uri Rosenthal (WD), minister van Buitenlandse Zaken. door Lianne Sleutjes De inborst van Uri Ros enthal (65) is wilder dan zijn bedaagde bui tenkant doet vermoe den. Er zit wat rebels in hem, ver klapte hij ooit en dat wil hij graag zo houden. „Uri oogt professoraal maar je moet voorbij dat streepjespak kij ken. Hij heeft iets jeugdigs, iets leergierigs", zegt VVD-Kamerlid Han ten Broeke. Als student volg de hij colleges bestuurskunde bij Rosenthal in Leiden. Later maakte hij hem binnen de partij mee met trainingen. „Aan de ene leant is hij een precie ze man die vasthoudt aan wat hij weet. Aan de andere kant is hij een jonge enthousiaste vent met een scherp gevoel voor politieke trends", zegt Ten Broeke. Rosenthal heeft; bijna alle WD-po litici getraind. „Hij bracht ons het leidmotief bij dat we macro-ellen de moesten kunnen vertalen naar micro-narigheid van mensen." Als minister van Buitenlandse Zaken moet Rosenthal de Nederlandse belangen in de wereld behartigen. Dat luistert nauw voor een klein land. Grotere spelers kun je niet te vaak tegen de haren instrijken maar je moet ook niet over je heen laten lopen. Op diplomatiek terrein is de libera le crisisdeskundige een onbeschre ven blad. Jos Werner, CDA-ffactie voorzitter in de Eerste Kamer, denkt dat Rosenthal zich snel kan aanpassen aan de diplomatieke mores. „Belangrijk is dat je vertrou wenwekkend bent. Dat is hij. Hij kan ook het helang van een ander inschatten en weet donders goed hoe hij dat moet gebruiken." Wer ner vertrouwt het Rosenthal daar om wel toe om in islamitische lan den de rol van de anti-islamitische gedoogpartner PW uit te leggen. Mark Rutte streek hij de plooien glad na de affaire-Rita Verdonk. Om de Holocaustrel te bezweren ging hij - kleinkind van in Ausch witz vergaste joodse grootouders - het gesprek aan met gekrenkte jo den. Zij waren boos omdat Rutte had gezegd dat iemand in het ka der van de vrijheid van meningsui ting de Holocaust moest kunnen ontkennen. Hij schreef met Rutte mee aan beginselprogramma van hun partij. Als informateur consta teerde hij dat een rechts meerder heidskabinet van WD, PW en CDA niet mogelijk was. zie onze websifceifoiunemiland Interview met Rosenthal bij aan vaarden van ministerspost Minister van Buitenlandse Zaken Uri Rosenthal moet morgen zijn begroting verdedigen in de Tweede Kamer. foto Robert Vos/ANIP Geboren op 19 juli 1945 in Montreux (Zwitserland), toevluchtsoord voor zijn joodse ouders. Politicologie Universiteit van Amsterdam 1963-1970, promotie politieke we tenschappen 1978, hoogleraar politicologie en bestuurskunde onder meer in Leiden. Oprichter en voorzitter van COT Centrum voor Veiligheids- en Crisismanage ment 1996-oktober 2010. Sinds 1984 lid Eerste Kamer voor de WD: 3 Minister van Buitenlandse Zaken vanaf oktober 2010. Getrouwd, twee kinderen. De CDA'er heeft Rosenthal jaren meegemaakt als voorzitter van de WD-fractie in de Senaat. „Hij is beredeneerd, hij rationaliseert. Hij is niet emotioneel, maar hij be grijpt wel dat er bij de ander emo ties liggen. Of hij daar vervolgens veel mee doet, weet ik niet." Recent maakte Rosenthal zijn bui tenlandse inzet duidelijk. Hij veeg de het advies van de Wetenschap pelijke Raad voor het Regeringsbe leid van tafel om Europa tot spil te maken van de buitenlandpolitiek. Naast Europa blijft volgens hem de transatlantische relatie met de Verenigde Staten van groot belang. Binnen de WD heeft Rosenthal zijn sporen al lang verdiend. Als vertrouweling van WD-leider PAUL KUSTERS Bob moet biertje RIJSWIJK - Een op de drie mensen die wel eens de Bob zijn, zegt toch alcohol te drinken als er nog moet worden gereden. Door de 'ontremmende' werking van alcohol is het lastig om na een of twee glazen ook echt te stop pen. Daarom begint het ministerie van Infrastructuur en Milieu maandag een nieuwe Bob-campagne: 100 procent Bob, nul procent op. Het doel is om de Bob op te roe pen helemaal niets te drinken. De campagne bestaat uit een nieuwe radio- en tv-spot, maar ook is er een applicatie voor op de telefoon, de Tipsy Talk. Die maakt mensen grappender- wijs bewust van het effect van al cohol op hun spraak. Ook worden speciale Bob-posters en Bob-uri- noirstickers verspreid. Tijdens de campagneperiode controleert de politie extra op alcohol in het ver keer. Minister Schultz van Infrastruc tuur en Milieu: „De feestdagen vor men een goede aanleiding om mensen te herinneren aan deze Bob-boodschap. Het blijkt ook no dig: gevraagd naar waar men als Bob het meest drank aangeboden kreeg door anderen, staat de kroeg op de eerste en het familiediner op de tweede plaats." AMSTERDAM - Geert Wilders is ver kozen tot politicus van het jaar door ruim 30.000 leden van het EenVandaag Opiniepanel. Dat werd maandagavond in het televi sieprogramma EenVandaag be kend. Wilders kreeg tijdens de jaarlijkse verkiezing 17,5 procent van de stemmen. Premier Mark Rutte ein digde op de tweede plaats met 16 procent. De derde plaats was weg gelegd voor SP-fractieleider Emile Roemer die 11 procent van de stemmen behaalde. PvdA-leider Job Cohen komt niet in de top 10 voor. Hij moest genoe gen nemen met een twaalfde

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 4