Faillissement voor Biovalue aangevraagd Dividend van Delta daalt flink 22 Delta krijgt zeer zware raad van commissarissen Uw gift aan een goed doel moet meer opleveren dan een schoon geweten. Kringetje van rook dinsdag 14 december 2010 DELTA Energiebedrijf trekt definitief stekker uit biodieselfabriek middelburg - Delta maakt zich he lemaal op voor de bouw van een nieuwe kerncentrale. Niet alleen werkt het energiebedrijf hard aan de plannen, ook bestuurlijk wor den maatregelen genomen. Na het aantreden van een nieuwe voorzitter van de raad van commis sarissen, deze zomer, treedt per 1 januari een nieuwe raad aan. Eén met economische en financiële zwaargewichten. De raad van com missarissen wilde zelf dat de sa menstelling veranderde. Vooral vanwege de plannen voor de bouw van de kerncentrale, liberali sering van de energiemarkt en de internationalisering van het be drijf. Onder voorzitterschap van Van Doorn treden aan: Jan Bout (voorzitter directie Haskoning), Rob Frohn (lid raad van bestuur Akzo), Johan van der Werf (sinds 1999 lid van RvC Delta; hij draagt ervaring over) en Peter de Wit (di recteur van Shell Nederland). door Jeffrey Kutterink middelburg - Energiebedrijf Delta vraagt het faillissement aan van biodieselfabriek Biovalue in Delf zijl. Als de rechter het vandaag uit spreekt, stopt Delta direct met het doorbetalen van de salarissen van de medewerkers. De directie van Delta besloot in juli om de biodieselfabriek defini tief te sluiten. De in 2005 gebouw de biodieselfabriek maakte afgelo pen jaar 10 miljoen euro verlies. Ook moest Delta er 45 miljoen op afboeken. Bij de bouw in 2005 was sprake van een verplichte bijmen ging van 10 procent in 2010. Maar die is door de overheid verlaagd naar 4 procent nu. Bovendien dumpen fabrieken uit de VS, Indo nesië, Maleisië en Argentinië bio diesel op de Europese markt, waar door het goedkoper is om biodie sel te importeren dan de brandstof in Nederland te produceren. Bijna alle biodieselfabrieken in Neder land staan daarom stil. Delta betreurt de gang van zaken, maar zegt geen koper te kunnen vinden. Het energiebedrijf was in gesprek met Sunoil in Emmen. Die gesprekken hebben niets opge leverd. Sunoil claimde maanden geleden bij de rechter met succes het alleenrecht op mogelijke ver koop van Biovalue, waarna Sunoil beslag heeft laten leggen op de fa briek. Daardoor kan Delta naar ei gen zeggen niet meer met andere partijen praten over verkoop. Ook niet met Waste4Energy uit Am sterdam. Dat liet vorige week we ten een plan te hebben om de bio dieselfabriek deels om te bouwen en het bedrijf door te laten star ten. Het personeel van Biovalue is gisteren door Delta ingelicht. Del ta heeft tot nog toe steeds de sala rissen van de 27 medewerkers doorbetaald. Met andere kosten meegerekend was Delta elke maand 2 a 3 ton kwijt. Voorzitter Daan van Doorn van de raad van commissarissen noemt het een 'te leurstellende situatie'. „Maar nie mand kan Delta verplichten door te gaan als de fabriek geen be staansrecht meer heeft." LEWEDORP - Rokers proberen het wel eens, kringetjes van rook te bla zen. Je ziet ze dan tevreden achter over leunend, in een poging liefst zo veel mogelijk van die kringetjes ach- door Jeffrey Kutterink middelburg - De provincie Zee land en de Zeeuwse gemeenten krijgen in 2012 in elk geval een winstuitkering van 33,6 miljoen eu ro (gerekend over het resultaat in 2011). Maar Delta streeft ernaar om 40 miljoen euro dividend uit te ke ren. Dat is flink minder dan in de afgelopen jaren. Tot nu toe krijgen provincie en ge meenten als aandeelhouder van Delta jaarlijks een gegarandeerde winstuitkering van 50 miljoen eu ro. Omdat de provincie de helft van de aandelen heeft, ontvangt die 25 miljoen. De overige 25 mil joen wordt over de gemeenten ver deeld naar rato van aantal aande len (lees: inwoners). Volgend jaar krijgen de aandeel houders nog 50 miljoen euro divi dend over de resultaten van 2010. De afspraken over de winstuitke ring lopen dit jaar af en daarom zijn nieuwe gemaakt. Die gelden voor het dividend dat Delta uit keert in 2012. en 2013. Delta keert in 2012 gegarandeerd 33,6 miljoen euro uit en in 2013 42,4 miljoen eu ro. Gedeputeerde Kees van Beveren: „Voor de provincie is het dividend altijd een extra bedrag; het staat buiten de begroting. Burgers mer ken niet als het minder wordt." Voor gemeenten daarentegen kan het verschil van tienduizenden eu ro's wel een groot verschil maken. Voor een gift aan een goed doel krijgt een mens iets heel belangrijks terug: een goed gevoel over zichzelf. Dat weten de goede doelen ook. Daarom spelen ze bij het werven van geld in op uw geweten. Daar is niets mis mee, zolang er maar geen misbruik van wordt gemaakt. Het Centraal Bureau Fondsenwerving let daar op. Voordat een goed doel het CBF-Keur mag gebruiken beoordeelt het CBF of de organisatie ook echt doet wat er wordt beloofd. Ook gaat het CBF na of de kosten voor de marketingcampagnes niet te hoog zijn ten opzichte van de opbrengsten. Zodat u nog maar op 1 ding hoeft te letten: of een goed doel een CBF-Keur heeft. Want een schoon geweten is mooi. Maar alleen als het wordt ondersteund door harde cijfers. weet waarvoor je geeft www.cbf.nl Deze advertentie is mede mogelijk gemaakt door uw regionale dagblad. Kijk voor meer informatie over de werkwijze en beoordelingscriteria van het CBF op www.cbf.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 44