Max Euwe was de koning van het Topcruises voor topprijzen! stipreizen.nl 28 Morgen is het 75 jaar geleden dat Max Euwe wereldkampioen schaken werd. Wie was toch die onvermurwbare tacticus die boven alle partijen stond en naar wie een groot plein in Amsterdam is genoemd? Gosta dinsdag 14 december 2010 SCHAKEN Max Euwe was in 1935 de beste schaker van de wereld. door Frenk der Nederlanden AMSTERDAM - Het bekendste schaakbord van Amsterdam ligt er verloren bij. Dag in dag uit wordt hier, in een hoek van het Max Eu- weplein, gestreden om het hoofd van de koning, maar deze weken blijven de 64 velden leeg. De scha kers moesten wijken voor een spie geltent van een ondernemersvere niging. En dat uitgerekend in de maand waarin we vieren dat Max Euwe 75 jaar geleden wereldkampi oen werd. Onder de feestverlichting staat het bronzen beeld van de man die het plein zijn naam gaf Euwe (1901-1981) was onbetwist de grootste schaker die ons land heeft gekend en is tot dusver de enige Nederlander die zich de beste scha ker van de wereld mocht noemen. Grootmeester Hans Ree, tussen 2001 en 2007 de trotse drager van de Euwering, omschrijft het zo: 'Wat Willem de Zwijger is voor Nederland, is Euwe voor de Neder landse schaakwereld: de Vader des Vaderlands'. (a, 15 december 1935 was waarlijk een historische dag. Heel het land leefde mee met de held die het in die sombere crisisdagen opnam te gen de grote kampioen Alexandr Aljechin (1892-1946). Aanvankelijk zag het er niet goed uit voor Euwe. Aljechin nam een ruime voorsprong, maar Euwe vocht zich terug en toen na tachtig dagen de dertigste en laatste partij was aangebroken, had hij een voor sprong van één punt. Tweedui zend toeschouwers zagen in Belle- vue hoe Euwe opende met d4. Bij de 29e zet bood Euwe in gewon nen positie remise aan, Aljechin weigerde. Pas na vijf uur schaken en veertig zetten gaf hij zich ge wonnen. Aljechin stond plotseling op, gaf zijn tegenstander een hand en riep 'Es Iebe Schachweltmeister Euwe!' De overwinning leidde tot ongekende taferelen. Nederland stond op zijn kop, overal in de stad gingen de vlaggen uit. Euwe werd een Bekende Nederlander avant la lettre. Er werd zelfs een Euwemars gecomponeerd, die door draaiorgels op kermissen en jaarmarkten ten gehore werd ge bracht. 'Na een tijd van spanning juicht het hele vaderland: hij staat voor, hij staat voor!' De schaak koorts woedde als nooit tevoren. In dorpen en steden rezen de clubs als paddenstoelen de grond uit en de KNSB schreef in korte tijd meer dan tienduizend leden in. 'En doctor Euwe heeft gewon nen, hiep hiep hoera, hiep hiep hoera!' En dat was allemaal te dan ken aan de man die op zijn vierde schaken leerde van zijn moeder. Machgielis Euwe werd 20 mei 1901 geboren in de Amsterdamse wijk Watergraafsmeer. Op zijn tiende speelde de onderwijzerszoon zijn eerste toernooi. Zijn talent was onmiskenbaar, maar Euwe vond zijn studie wis kunde belangrijker. In 1923 studeer de hij cum laude af en werd hij le raar aan het Gemeentelijk Lyceum voor Meisjes. In 1926 promoveerde hij, opnieuw cum laude, op het proefschrift met de magistrale ti- Max Euwe wordt gehuldigd als we reldkampioen. tel: 'Differentiaalvarianten van twee covariante-vectorvelden met vier veranderlijken.' Euwe hield zichzelf voor dat het schaken niet ten koste mocht gaan van de stu die, maar in 1921 werd hij toch Ne derlands kampioen en dat zou hij tot 1955 nog twaalf keer doen, nog steeds een record. In 1928 werd hij wereldkampioen bij de amateurs, en hoewel hij daarna eigenlijk wil de stoppen, liet hij zich in 1935 toch verleiden tot een match om de wereldtitel. Twee jaar later was het alweer gedaan met zijn hege monie. Aljechin versloeg Euwe met 9i/2-is'/2. De Radiobode schreef: 'Een strijd zonder genade, verbitterd en fel, maar ook een strijd vol ridderlijkheid en elan.' Tot op de dag van vandaag wordt gediscussieerd over de vraag hoe sterk Euwe eigenlijk was. Hij gold als een aanvallende, tactische spe ler die dol was op gecompliceerde stellingen. „Een efficiënte mensen- 38BI 3 Ms etende tijger", zei de Amerikaanse grootmeester Reuben Fine, en ook grootmeesters als Ree, Timman en zelfs Kasparov hebben hem altijd geroemd. Eddy Sibbing, manager van het Max Euwe Centrum, zegt het zo: „Afgezet tegen genieën als Tal, Botwinnik en Fischer was hij misschien minder sterk, maar hij heeft jarenlang tot de top vijf van de wereld behoord en voor de ont wikkeling van het schaken is Euwe van eminent belang geweest." Door het overlijden van Aljechin was de wereldtitel na de oorlog va cant. Het congres van de wereld- schaakfederatie Fide riep Euwe op nieuw tot kampioen uit, maar toen de Russen een paar uur later arriveerden, werd toch besloten in 1948 een toernooi te spelen. Euwe eindigde als laatste en in 1953 gaf hij zijn aspiraties op het wereld kampioenschap definitief op. Hij verruilde het lesgeven voor de computer, trad in dienst bij Re mington Rand en werd in 1964 be noemd tot hoogleraar in de infor matica. Hij was één van de eerste wetenschappers die een schaakpro gramma voor de computer pro beerden te maken. Ook in zijn woning aan de Johan nes Verhulststraat was Euwe recht in de leer. 'Bij ons thuis waren be paalde mores', schrijft Fietie, één van de drie dochters, in een herin nering aan haar vader. 'Wij aten al tijd, in stilte, stipt om acht uur, één uur en zes uur. Dit om door de nieuwsberichten op de hoogte te blijven'. En zondagmiddag, na het nieuws, werd geluisterd naar de radiocolumn van meester G.B.J. Hiltermann. Ook hierbij mocht niet worden gepraat, maar verder was het, aldus Fietie, 'een redelijk normaal gezin'. „Mijn vader hielp me bij het bouwen van zandkaste len." Euwe hield van klassieke muziek, keek graag naar de Duitse crimi Derrick en bezocht geregeld wed strijden van Ajax. Altijd had hij zijn emoties onder controle, behal ve bij de inval van de Duitsers op 10 mei 1940, de enige keer dat zijn kinderen hem hebben zien huilen. In 1970 begon een nieuwe fase in zijn leven. Euwe werd benoemd tot president van de Fide. Hij reis de onvermoeibaar de hele wereld rond en speelde overal simultaans, soms op veertig borden tegelijk. Maar zijn belangrijkste wapenfeit noteerde hij in 1972, toen hij erin slaagde in Reykjavik 'de match van de eeuw' tussen Boris Spasski en Bobby Fischer te organiseren. In 1978 trad Euwe af, maar niet omdat hij moe was. Onverdroten ging hij door met de promotie van de sport die hem zo dierbaar was. In het najaar van 1981 ging Euwe op vakantie naar Israël. Daar kreeg de oersterke man een hartaanval. In Nederland werd hij geopereerd. In zijn boek 'The reliable past' schrijft Genna Sosonko dat Euwe voor de operatie had gezegd: 'Mijn grootste wens nu is onder een ap pelboom zitten en niets doen.' Op 26 november gaf Max Euwe de geest. Maar soms, als het net zo sneeuwt als öp de dag dat hij we reldkampioen werd, horen de scha kers op het plein zijn stem fluiste ren in de wind: „d2-d4." UITSLAGEN BADMINTON Derde klasse. Marathon 1 - Rillandia Smas hers 2 1-7, Kats 1 - Zierikzee 1 7-1, Rillan dia Smashers 3 - Den Ossaert 1 1-7, Sjut- tul 1 - Terneuzen 2 4-4. Vierde klasse. Ma rathon 2-Zeeland 1 3-5, Schepnet 1 - As- troiden 1 3-5. Vijfde klasse. Zeeland 2-Schepnet 2 7-1, Schepnet 2 - Rillandia Smashers 4 8-0, Marathon 3 - Zeeland 2 6 -2, Rillandia Smashers 5 - Rillandia 4 5 -3. SCHIETINGEN Oudelande. Wip 1: 1e hoofdvogel J.Rep- kes (Kwadendamme), 2e hoofdvogel B.Ver meulen (a-Heerenhoek), 1e zijvogel en 1e kal H.Jansens (Oudelande), 2e zijvogel D.Bel ('s-Heer Arendskerke), 3e zijvogel J.Kopmels fs-Gravenpolder), 4e zijvogel C.Boonman ('s-Heerenhoek), 2e kal C.Jere- miasse (Ellewoutsdijk), 3e kal S.Raas (Kwa dendamme). Vliegende vogel M.Eester mans (Oudelande), H.Croos (Wemeldin- ge). Meeste kleine vogels J.Wouterse (Kwa dendamme). Wip 2: 1e hoofdvogel W.Re- mijnse (Ovezande), 2e hoofdvogel J.Ver- meule (Ovezande), 1e zijvogel S.Raas (Kwa dendamme), 2e en 4e zijvogel J.Repkes (Kwadendamme), 3e zijvogel P.Nagelkerke ('s-Heerenhoek), 1e kal J.Repkes (Kwaden damme), 2e' kal J.Kopmels ('s-Gravenpol- der), 3e kal B.Vermeulen ('s-Heerenhoek). Wemeldinge. Wip 1: 1e hoofvogel C.de Jonge (Heinkenszand), 2e hoofdvogel en 3e zijvogel B.Vermeulen ('s-Heerenhoek), 1e zijvogel en 1e kal J.Repkes (Kwadendam me), 2e zijvogel J.Janse, 4e zijvogel P.Rep- kes (Veere), 1e kal J.Repkes (Kwadendam me), 2e kal C.Jeremiasse (Zorgvlied), 3e kal J.de Jonge (Heinkenszand). Wip 2. 1e hoofdvogel C.Jeremiasse (Ellewoutsdijk), 2e hoofdvogel J.Repkes (Kwadendamme), 1e zijvogel A.Tissink (Wemeldinge), 2e,3e en 4e zijvogel H.Groos (Wemeldinge), 1e kal H.Groos (Wemeldinge), 2e kal B.Ver meulen ('s-Heerenhoek), Vliegende vogel H.Groos (Wemeldinge).. iZ Ü^Hrect r"*reiSen~ Lgenua... Wegens groot succes S teruginonsaanbod. 4LLt Co sta 'voorwaarden allerlaagste prijsgarantie zie vrwvr.slipreizen.nl. Prijzen p.p. o.b.v. 2 pers. per kamer/hut ezel, Calamiteitenfond! boek online of bel 020 - 66 22 222 •voorwaarden allerlaagste prijsgarantie zie wwvr.slipreizen.nl. Prijzen p.p. o.b.v. 2 pers. per kamer/hut ezel. Calamiteitenfonds/reserveringskosten. Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 36