Maaike verkoopt appelflappen i8l zeeland Leerlingenvervoer kost Reimerswaal dit jaar tienduizenden euro's extra Kerstfair met kinderzang op school Jaarlijkse kerstmarkt in Ambachtscentrum Talenten stellen werk ten toon in 't Kerkje Jongerenwerk Kapelle houdt een frisfeest VERRE LIEFDE Voor haar verre liefde Pablo heeft Maaike Wijnstra (25) uit Heinkenszand zich gevestigd in Bolivia. Ze drijft er nu een winkel én een reisbureau, want ze wil op eigen benen staan. Fotowedstrijd Borsele in Beeld krijgt vervolg dinsdag 14 december 2010 'S-GRAVENPOLDER Christelijke basisschool De Rank in 's-Gravenpolder houdt donder dag 16 december een kerstfair voor de Almekezekeschool in Malawi. Diverse ondernemers bieden hun seizoenswaren aan op het school plein van 17.00 tot 18.30 uur. Ook zijn er werkstukken van de 's-Gravenpolderse schoolkinderen zelf te koop. Om 17.15 uur zingen de kinderen van De Rank kerstliederen. Er is ook samenzang met alle aanwezi gen. GOES In het Ambachtscentrum in Goes wordt zaterdag en zondag de jaar lijkse kerstmarkt gehouden. Het middenplein is van 13.00 tot 17.00 uur gevuld met kraampjes waar gasten hun waren te koop aanbie den. In de ateliers zijn demonstra ties en worden handgemaakte pro ducten verkocht. Kinderen kunnen er knutselen. Het centrum is gele gen in het Hollandsche Hoeve-ge bied, Kattendijksedijk 27. ELLEWOUTSDIJK Cursisten van Stichting Kunstedu catie Walcheren stellen in januari werk ten toon in 't Kerkje van Elles- diek (Ellewoutsdijk). Zij komen wekelijks bij elkaar om onder leiding van Johannes Mil- hous hun schilderkunsten te ont plooien. Zij exposeren onder de ti- teh'Géschildetd met- verve'. Direfc-" teur Daiiy Le Due Van de Kunstedu catie Walcheren opent de tentoon stelling zaterdag 8 januari om 14.30 WEMELDINGE Het jongerenwerk van de gemeen te Kapelle houdt samen met stich ting Access op dinsdag 21 decem ber een Frisfeest in Wemeldinge. Dat is een feest voor de leeftijds groep van elf tot en met vijftien jaar. Het feest wordt gehouden in De Wemel. Er is een deejay, er zijn games en er wordt voorlichting ge geven over alcohol en drugs. Aan vang: 19.30 uur. Heinkenszandse Maaike en Boliviaanse Pablo leven inmiddels samen in de stad Sucre, waar Maaike een bedrijfje runt. door Frank Balkenende Nee, nee, zo'n realitypro- gramma Grenzeloos Verliefd is niks voor haar. Camera's die alles vastleggen, van een zoen tot mo menten van diepe heimwee. Laat Kelly en Choco in Peru of Britt en Paco in Spanje zich maar blootge ven. Toch zou het verhaal van Maaike perfect passen in het tv-program- ma dat Net 5 uitzendt. De blonde Heinkenszandse trekt in 2008 naar Bolivia om er vrijwilligerswerk te verrichten. Het geplande, tijdelijke verblijf krijgt een staartje als ze als bezoekster van een dansshow als een blok valt voor de nu 27-jari- ge Boliviaan Pablo. „Ik dacht 'wow'. Hij bleef maar in mijn hoofd zitten. Na twee maanden ontmoette ik hem in een bar van mijn vriendin Linda. Hij bleek echt een leuke jongen. We hebben het gezellig samen." Hoe belandt een Heinkenszands meisje in Bolivia? Dat is het beken de verhaal van reizen na je studie of je eerste jaarcontract. „Ik werkte voor de weekbladen Voorburgse Courant en Leidschendammer. Ik heb bewust mijn jaarcontract niet verlengd. Ik wilde iets van de we reld zien." Maaike had geen zin in een zich el ke dag voortsjokkende trektocht, het bekende 'backpacking'. Ze wil de een land leren kennen en daar om langere tijd op één plaats ver blijven, mede om er vrijwilligers werk te doen. „Ik wilde ook een taal leren. Mijn keuze viel op Spaans. Spanje zag ik niet zitten, dus dan ga je zoeken op internet en kom je in Zuid-Amerika te recht. Het werd Bolivia, waar ik in de hoofdstad La Paz kon werken voor een Nederlandse hulporgani satie die er kinderopvang biedt en een weeshuis exploiteert. Achteraf bleek alles slecht geregeld en ik heb ook mijn twijfels of het geld wel goed wordt besteed." Maaike besloot met enkele men sen die ze in La Paz had leren ken nen, een rondreis te maken. Het gezelschap deed ook Sucre aan, een stad ten zuiden van La Paz. „Toevallig ontmoette ik daar Lin da, een Nederlandse die er voor werkende kinderen - schoenen poetsertjes en kauwgomverkopers - een dagopvang heeft opgezet. Ze kunnen er voor een klein bedrag een lunch krijgen. Ze trok mij haar project binnen. Ik dacht 'Ja, hier wordt echt iets voor kinderen gedaan. Dit helpt'." En toen heupwiegde de 'aantrekke lijke' Pablo haar leven binnen. De tijdelijke werkvakantie is voorals nog verlengd tot een verblijf voor onbepaalde tijd. „Het klikt name Samen met Geke Weenink (27, links op de foto) drijft Maaike een koffie shop/winkel in de Boliviaanse stad Sucre. lijk heel goed, het is een man die bij me past. Dan neem je voor lief dat Bolivia politiek instabiel is, het leven er naar verhouding duur is en de mensen gemiddeld minder verantwoordelijkheidsgevoel to nen. Maar ja, aan andere kant is hier bijna alles mogelijk en men sen leven er nog echt. Het leven wordt er meer gevierd dan in Ne derland. Bovendien is Bolivia vei lig. Het is echt geen Peru en Co lombia waar je als toerist op je tel len moet passen." Naar Boliviaanse maatstaven heeft Pablo als vertegenwoordiger in me dicamenten een goed inkomen. Sa men rooien ze het wel. Toch wil Maaike in Bolivia een eigen leven opbouwen, haar ambities najagen. „Als je hier geld wilt verdienen, moet je een bedrijfje opzetten. Dat is gelukt, samen Geke Weenink, een Nederlandse vriendin die ik heb ik ontmoet en die ook een Bo liviaanse vriend heeft. We hebben een reisbemiddelingsbureau opge richt voor mensen die in Sucre vrij willigerswerk willen doen. Daar voor zijn er projecten in een wees huis, een gevangenis en een zie kenhuis. Wij zorgen voor onder dak in een gastgezin, een hostel of een appartement. Bovendien bie den we lessen Spaans aan." Daarnaast drijven de dames Flavour, een 'koffieshopje' zoals Maaike het noemt. Het is meer een lunchcafé annex specialiteitenwinkel. Daar zijn in Sucre moeilijk verkrijgbare lekker nijen te koop zoals oer-Hollandse stroopwafels, drop, pepermunt, goede koffie - 'niet zo'n waterige bak' - brownies en sandwiches. Ook zelfgebakken taarten en ap pelflappen. Vooral de flappen zijn een hit in Sucre. „Het loopt best goed. We halen de kosten eruit. We hopen dat de website meer be zoekers naar de winkel trekt. Dit moet een trefpunt worden voor toeristen én voor buitenlanders die in Bolivia wonen. Ik hoop er straks van te kunnen leven." www.stayinsucrebolivia.com MEEST GELEZEN 1Aan de wandel met Dean en hond 2. Deal IJsland slecht voor Goes 3. JAZ vreest voor einde schuurfeest TWITTER Volg het nieuws van de PZC via Twit ter! www.twitter.com/pzcredactie en druk op 'follow'. TIPS NAAR bevelanden@pzc.nl Zet uw foto in het album www.pzc.nl/foto door Luc Oggel KRUININGEN - Reimerswaal moet over het afgelopen jaar bijna 72.000 euro toeleggen op het leer lingenvervoer. Vooral de kosten voor vervoer naar het speciaal on derwijs binnen en buiten de pro vincie worden, net als vorig jaar, fors overschreden. De hogere uitgaven worden vooral veroorzaakt doordat meer kinde ren naar verschillende scholen gaan, waardoor meer taxibusjes moeten worden ingezet. Ook is het aantal leerlingen dat stage loopt toegenomen en is het prijsin dexcijfer van het taxivervoer in 2009 doorberekend in 2010. In komsten uit zogeheten combirit- ten (gedeelde ritten met 'reguliere' passagiers) waren er niet. Reimerswaal wil het tekort alleen over afgelopen jaar bijleggen, om dat er gekeken wordt naar een an dere opzet van het leerlingenver- voet. Daarover zijn gesprekken gaande met onder meer De TXveern in Goes en de Samuel- school in Kerkwerve, waar onge veer tachtig leerlingen uit Reimers waal naartoe gaan. Er wordt onder meer bezien of een aantal kinde ren van een andere manier van vervoer gebruik kan maken, zoals de fiets, openbaar vervoer of een grote bus met opstapplaatsen. Dat is goedkoper dan vervoer met taxi busjes. Het aanbestedingstraject voor (een) nieuwe overeenkomst(en) loopt inmiddels, het resultaat wordt in het voorjaar bekend. Op 1 augustus moet er een nieuw con tract liggen. Dat er ook in de toe komst sprake zal blijven van tekor ten, staat volgens het Reimerswaal- se college van burgemeester en wethouders overigens al vast. De gemeenteraad wordt vanavond gevraagd om het tekort over 2010 eenmalig bij te leggen. De vergade ring begint om 20.00 uur in het ge meentehuis. HEINKENSZAND - De fotowedstrijd Breng Borsele in Beeld krijgt een vervolg. De gemeente Borsele en Culturele Raad Borsele vragen in woners van 1 januari tot en met 23 augustus foto's in te sturen, die de veelzijdigheid van de Zak van Zuid-Beveland weergeven. Elke maand wordt een winnaar ge kozen, die 25 euro verdient. Aan het einde van de wedstrijdperiode dingen alle maandwinnaars mee naar de jaarprijs: een digitale came ra. Foto's kunnen worden ingezon den via www.borsele.nl/foto- wedstrijd. Vorig jaar werden er ruim 700 fo to's ingezonden. Piet Grim uit 's-Heerenhoek werd winnaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 30