buitenland 19 Obama leert de lessen van voorganger Clinton Klimaattop: geen daden, maar woorden Verkiezingen in Kosovo rustig verlopen Politie maakt eind aan rellen in Buenos Aires het Kremlin President wacht zelfde Republikeins verzet als in 1994 maandag 13 december 2010 Het beraad in Cancun heeft het proces gered, maar niet het klimaat." Wendel Trio, bij Green peace verantwoordelijk voor kli maatbeleid, was heel duidelijk. De VN-conferentie in het Mexicaanse Cancun heeft na twee weken pra ten niet veel meer opgeleverd dan het besluit dat er verder wordt ge praat over de aanpak van de kli maatverandering. De verwachtingen waren vooraf al laag. Een mondiaal akkoord over de aanpak van de uitstoot van broeikasgassen, verantwoordelijk voor de klimaatverandering, zat er niet in. Feitelijk kwamen de deelnemers niet verder dan de afspraak dat de nationale maatregelen beter op el kaar worden afgestemd en dat de rapportages daarover eerlijker zul len zijn. Er werd besloten een Groen Klimaatfonds op te zetten dat in 2020 100 miljard dollar moet bevatten. Vanuit het fonds zullen ontwikkelingslanden wor den geholpen de effecten van de klimaatverandering op te vangen. Waar het geld voor het fonds van daan moet komen, werd in Cancun niet bepaald. Ook is afge sproken dat er maatregelen wor den genomen om de ontbossing in ontwikkelingslanden tegen te gaan. De rijke landen zullen daar toe geld en technologieën ter be schikking stellen. Hoeveel en wat werd echter niet afgesproken. „Dit is een nieuw begin", verklaar de Christiana Figueres, binnen de VN verantwoordelijk voor klimaat vraagstukken, na het beraad in Cancun opgetogen. „Er is weer hoop en het vertrouwen dat de we reldgemeenschap de klimaatveran dering kan aanpakken. Regeringen hebben duidelijk aangegeven dat zij samen aan een toekomst met minder uitstoot van broeikasgas sen willen werken en dat zij daar over ook aan elkaar verantwoor ding willen afleggen." Het 'Ak koord van Cancun' is niet bin dend. Professor Alden Meyer, topman van de Vereniging van Bezorgde Wetenschappers, concludeerde dat er in Mexico geen enkel probleem is opgelost. „Er is gewoon weer een jaar tijd gekocht." Ze hebben de meerderheid in het Huis van Afgevaardig den nog niet eens, maar de Republikeinen lijken de Amerikaanse politieke nu al gegijzeld te houden. door onze correspondent Hanneke Keultjes Als zelfs een onafhankelij ke senator maar liefst achtenhalf uur weet te vullen met argumenten tegen de overeenkomst die je sloot met Republikeinen, dan weet je als president dat je een probleem hebt. En wat doe je dan? Je roept de hulp van Bill Clinton in. Alsof er geen tien jaar verstreken was, stond vrijdag niet de 44ste, maar de 42ste president in de pers- ruimte van het Witte Huis poli tiek verslaggevers te woord. Obama had zijn voorganger uitge nodigd. Clinton zat na de tussen tijdse verkiezingen van 1994 in een vergelijkbaar parket als Oba ma: ook toen hadden de Republi keinen de meerderheid. Obama had op 3 november, na de neder laag van zijn partij, gezegd dat hij meer wilde samenwerken met de Republikeinen. Slaagt Obama daar niet in, dan dreigt binnenlandse onbestuurbaarheid: wetsvoorstel len zullen stranden in het congres. De afgelopen week bewijst dat Obama wel wat hulp kan gebrui ken. De Republikeinen dwars boomden vrijwel alle plannen die de president nog dit jaar door het congres behandeld wilde zien of kondigden aan dat te gaan doen. De bron voor het Republikeinse verzet is soms een inhoudelijk be zwaar, maar meestal omdat de par tij eerst wil dat het compromis over belastingaftrek door het con gres wordt aangenomen vóór het ergens anders mee wil instem men. Obama sloot de deal over de belastingaftrek voor hoge en mid deninkomens afgelopen maandag. De belastingmaatregel, ingevoerd onder president George W. Bush, wordt daarmee na 31 december van dit jaar voortgezet. Ook voor de heel rijke Amerikanen. En daar wringt de schoen: Obama had tij dens zijn campagne immers be loofd het belastingvoordeel voor hen af te schaffen. Veel van zijn (vooral liberale) partijgenoten ne men hem de makkelijke draai kwa lijk. Hij kreeg er loonbelastingvoor delen en uitkeringen voor langdu rig werklozen voor terug, maar dat is niet voldoende, oordeelden zij. Met dit compromis lijkt de presi dent de van Clinton geleerde les sen in de praktijk te brengen. Toen die in 1994, halverwege zijn eerste termijn, geconfronteerd werd met een nederlaag, schoof hij op naar het midden. Die draai naar rechts leverde hem uiteindelijk in 1996 een herverkiezing op. Obama hoopt hetzelfde kunstje te flikken. Maar vrijdag haalde Clinton nog voor hem de kastanjes uit het vuur. Met als excuus dat zijn echt genoot Michelle op hem wachtte, verdween hij uit de persruimte. Clinton bleef om te benadrukken dat de deal die Obama sloot heus een goede was. „Als ik in zijn schoenen had gestaan, had ik pre cies hetzelfde gedaan." PRISTINA - De parlementsverkiezin gen in Kosovo zijn gisteren rustig verlopen. Voor het eerst sinds de etnisch Albanese meerderheid in Kosovo het gebied drie jaar gele den onafhankelijk van Servië ver klaarde, is er een nieuwe volksver tegenwoordiging gekozen. De op komst was gisteren over het alge meen extreem laag, maar in som mige nog door Serviërs bewoonde enclaves was de ze volgens waarne mers veel groter dan verwacht. Servische politici hadden opgeroe pen de verkiezingen te boycotten. Servië erkent de in februari 2008 uitgeroepen en vooral door wester se mogendheden gesteunde af scheiding van Kosovo niet. De uit slagen worden op zijn vroegst van daag verwacht. De PDK-partij van premier Has- him Thaci geldt volgens recente peilingen als grootste kanshebber op de overwinning. De Nederland se diplomaat Pieter Feith, sinds 2008 de belangrijkste bestuurder in Kosovo, zag toe op een eerlijk verloop van de stembusgang. Feith vertegenwoordigt de 72 landen, waaronder 22 van de 27 EU-lidsta- ten, die de onafhankelijkheid van Kosovo hebben erkend. Meer dan 120 teams van internationale waar nemers, onder wie veel diploma ten uit EU-landen, hielden de stembusgang in de gaten. Kosovo kampt met grote proble men. Ongeveer de helft van de be roepsbevolking staat te boek als werkloos. En de georganiseerde cri minaliteit heeft veel macht in het land, waar naar schatting 2,2 mil joen mensen wonen. Ongeveer negen op de tien Kosova- ren is etnisch Albanees. Daarnaast wonen er circa 120.000 etnische Serviërs in Kosovo. BUENOS AIRES - De Argentijnse pre sident Cristina Kirchner heeft gis teren veiligheidsdiensten met heli kopters en pantserwagens afge stuurd op een park in Buenos Ai res. Dat was dagenlang het toneel van gevechten tussen lokale inwo ners en honderden migranten, vooral uit Bolivia en Paraguay. De onlusten kostten zeker drie men sen het leven en mogelijk vier. Kirchner gaf opdracht alle wegen naar het park af te sluiten en verde re gevechten te voorkomen, be richtte de BBC gisterochtend. Migrantengezinnen hadden ten ten opgezet in het Indoamericana Park in de arme wijk Villa Soldati om te protesteren tegen het gebrek aan goede woonruimte. Nadat de politie er eerder deze week niet in was geslaagd de circa duizend beto gers te verdrijven, namen buurtbe woners het recht in eigen hand. Zij vielen de migranten aan met stokken en stenen, en zetten ten ten in brand. Twee Boliviaanse mannen en een vrouw uit Para guay kwamen om. Tv-beelden van de gewelddadighe den schokten de inwoners van Ar gentinië, waarop Kirchner een spoedberaad hield over de kwes tie. De politie heeft Villa Soldati in middels afgezet. Agenten zeggen dat de rust is teruggekeerd. werd in 2005 door een Moskouse rechtbank veroordeeld voor fraude en belastingontduiking. Later werd er een jaar van zijn straf afgehaald, maar inmiddels loopt er een tweede zaak tegen Chodorkovski. Daarin legt de aanklager hem grootschalige diefstal en poging tot witwassen ten laste. De uitspraak volgt waarschijn lijk komende woensdag. Aanhangers van Chodorkovski zeggen dat hij is veroordeeld wegens zijn politieke ambities. Die zouden zijn gericht te gen premier Poetin. foto Anatoli Maltsev/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 9