NAC pijnigt FC Utrecht Feyenoord ploetert Frank de Boer Fred Rutten ziet onrust in elftal alleen maar groeien 2ÓISDOI EREDIVISIE Ajax boekt de eerste competitiezege on der de nieuwe trainer Frank de Boer. De Amsterdammers verslaan Vitesse: 0-1. maandag 13 december 2010 door Jop van Kempen ARNHEM - Het gaat voorspoediger dan Frank de Boer had gedacht. Na de overtuigende plaatsing voor de Europa League in Milaan won de nieuwe (interim) trainer van Ajax ook zijn eerstecompetitie duel met Vitesse: 1-0. Ook handig: de concurrentie morste punten. De ontlading van De Boer was na de moeizame overwinning in het Gelredome uitbundiger dan woensdag in San Siro. In een fase van het seizoen waarin Ajax veel kan verliezen, omzeilde de trainer opnieuw een valkuil. Woensdag waarborgde De Boer een vervolg in de Europa League en in Arnhem hervond hij gister middag aansluiting bij de top in Nederland. Door de zege op Vites se, de nederlaag van FC Twente en het gelijkspel van PSV staat Ajax na precies de helft van het aantal wedstrijden in het roerige seizoen 2010-2011, slechts drie punten ach ter op de Eindhovense koploper. Ook FC Groningen staat echter nog een puntje boven Ajax. Dank zij de historie van De Boer en Gro- ningen-trainer Pieter Huistra krijgt die tweestrijd een extra tint je. De Boer was tot voor kort trai ner van de Ai bij Ajax en Huistra was tot vorig seizoen de trainer van Jong Ajax. Ondanks de riante beloning beleef de Ajax een moeilijke middag in Arnhem. Net als tegen AC Milan begonnen de Amsterdammers sterk, maar in de tweede helft ging het licht bij een aantal Ajacieden langzaam uit. In de hervonden speelwijze van de Amsterdammers drukken een paar vermoeide aan vallers een negatief stempel op het teamspel. In verdedigende zin moet Ajax dan meer ruimte toe staan en in aanvallende zin ont breekt het aan beweging. „Ik vraag veel van de jongens," zei De Boer met name over rechtsbuiten Mira- lem Sulejmani en linksbuiten Lo renzo Ebecilio. Omdat De Boer meer dan Jol verlangt dat aanval lers ook meeverdedigen moest de moegestreden debutant Ebecilio na ruim een uur het veld verlaten. Ook Sulejmani liep een half uur op zijn tandvlees, maar hij speelde de wedstrijd uit. De Boer: „Geluk kig stond Sulejmani in de tweede helft aan mijn kant van het veld, zodat ik hem naar voren en naar achteren kon schreeuwen." Sulejmani had zijn team aan twee doelpunten kunnen helpen. In de sterke eerste helft ging hij na een prachtige pass van de sterk spelen de Demy de Zeeuw alleen af op het doel van Eloy Room, maar werd gestuit door Rajkovic. Op het einde van de wedstrijd had hij de 2-0 op zijn schoen, maar Room kon het luie lobje van de 22-jarige Serviër eenvoudig uit de lucht plukken. Toch is Sulejmani de laat ste maanden steeds beter gaan spe len en De Boer ziet als rechtsbui ten wel muziek in de linksbenige aanvaller. Waar Sulejmani het liet afweten, was Christian Eriksen wel trefze ker. De spelverdeler werd al vroeg in de eerste helft goed vrijgespeeld door De Zeeuw en de manier de Deen de bal op de rand van het strafschopgebied met rechts aan nam en met rechts afrondde, was van grote klasse. De trainer van Ajax staat sinds maandag aan het roer en vanwege het drukke programma heeft hij nauwelijks uren gemaakt op het trainingsveld. „Normaal gesproken haal ik spe lers op grond van hun trainingsar- beid bij de selectie, maar die keu zes heb ik nu vooral op gevoel ge maakt," zei De Boer over het ont breken van Oleguer en Teemu Tai- nio in Arnhem. BREDA - Ook FC Utrecht heeft za terdag de toegevoegde waarde van het 'avondje NAC' ervaren. De ploeg verloor in Breda met 3-1. Het beslissende doelpunt kwam op naam van de Utrechtse verdedi ger Alje Schut, die al voor de vier de keer dit seizoen zijn eigen doel man verraste. Eerder waren Feye noord, Heracles Almelo en Steaua Boekarest hem dankbaar. Schut kon aan de 2-1, elf minuten na de pauze, overigens weinig doen. Hij kreeg de bal na een kop stoot van Matthew Amoah tegen het achterhoofd, waardoor Michel Vorm kansloos was. NAC dankt de verder versterkte positie in de middenmoot hoofdzakelijk door de prestaties op eigen veld. Alleen AZ (1-1) en Roda JC (1-2) kwamen goed weg uit Breda. Op vreemde bodem wist NAC pas één punt te behalen. Acht keer in tien thuis duels was NAC de winnende par tij, ook tegen PSV en FC Twente. Het trainersduo van NAC Gert Aandewiel-John Karelse kon de zelfde opstelling presenteren als voor de laatste wedstrijd (4-2 te gen PSV). „Een nare keuze", vond Karelse het besluit om middenvel der Tim Gilissen buiten de basis te houden. FC Utrecht miste aan speelpunt Frank Demouge (lies). Daarom stond topscorer Ricky van Wolfswinkel weer centraal voorin. Na amper een kwartier werd hij bij een sliding van Csaba Feher hard in de onderrug getroffen. Door het thuisblijven van Leon de Kogel (griep) waren er geen spit sen meer voorhanden, maar Van Wolfswinkel verbeet de pijn. Hij trof in de slotfase nog de paal. Toen Van Wolfswinkel de blessure opliep, stond het al 1-1. Dries Mer- tens zette in de negende minuut voor, NAC'er Rob Penders tou cheerde de de bal en collega-aan voerder Michael Silberbauer scoor de. Drie minuten later waren de bezoekers de voorsprong alweer kwijt. Anthony Lurling was de aan gever, Feher maakte uit een lastige hoek zijn eerste treffer van het sei zoen. Kort voor rust had de thuisclub zicht op een voorsprong, maar een vrije trap van Kees Luijckx miste net de gewenste richting. Luijckx zag een tweede poging kort na de rust op de paal eindigen. Ook een schot van Lurling bracht reuring in het stadion, doelman Vorm had alle moeite. Even eerder had Lur ling op de eigen doellijn redding gebracht bij een kopbal van Schut. De laatste kreeg later de bal niet op het voor-, maar op het achter hoofd, de blik toonde pure verbijs tering over zoveel pech. Luijckx be sliste het duel, met het hoofd, na verstandig doorkoppen van Leo- Luc Castaignos gaat onderuit in duel met Kaj Ramsteijn van Excelsior, nardo. foto Marco de Swart/ANP door Frans van den Nieuwenhof DOETINCHEM - Als een virus woe kert de onrust door het elftal van PSV. Met de week worden de ver schijnselen ernstiger, al viel PSV zaterdag eens niet ten prooi aan persoonlijke fouten. De o-o voelde voor coach Fred Rutten als een ne derlaag, omdat zijn ploeg niet bij machte bleek om De Graafschap voetballend opzij te zetten. Welgeteld twee kansen creëerde PSV op De Vijverberg. Jonathan Reis zag een volley gekeerd, zijn vervanger Marcus Berg kopte vlak voor tijd in de handen van de doel man. Het elftal herinnert in niets meer aan het team dat zeven weken gele den Feyenoord verpulverde. Steeds dienen zich nieuwe onvol komenheden aan. Dit keer ont ving Orlando Engelaar een rode kaart en haakte Wilfred Bouma af met een hamstringblessure. De doffe blikken waarmee deze spelers zaterdagavond door de cata comben drentelden, waren symp tomatisch voor de manier waarop PSV zich tegen De Graafschap ver weerde. Geen moment was het team dominant. De spelstijl zoals Rutten die voor staat, was niet te herkennen. „Ik voel een bepaalde woede in me, die ik moet tegenhouden. We sla gen er maar niet in om in een be paald ritme te komen, een serie neer te zetten. Op twee goede wed strijden volgt weer een hapering." Rutten moet een elftal hebben ge zien dat massaal door 'de onder grens' zakte, zoals zijn leermeester Guus Hiddink dat altijd noemde. Hiddink koppelde daaraan dan di rect het woord 'onacceptabel'. Rutten is voorzichtiger in zijn woorden, weigert man en paard te noemen, zodat de pijn voor de bui tenwereld verborgen blijft. Dat maakt het voor veel supporters moeilijk om zich te identificeren met dit PSV. De fans kunnen vanaf de triburïe geen genuanceerd debat voeren, dus uiten ze zich vaak in kreten. Zaterdag ging de yell 'voetballen, voetballen' door de koude avond nevel. Kernachtiger konden zij hun bezwaar niet samenvatten. PSV verloochende zichzelf en gaf er nooit blijk van naar Doetin- chem te zijn gekomen voor de drie winstpunten. Het liet zich aanvan kelijk achteruit drukken door De Graafschap, dat krachtiger en man nelijker oogde dan PSV. „Juist toen we de wedstrijd onder contro le kregen, viel die rode kaart voor Orlando. Een belachelijke beslis sing", vond Rutten. Zo'n moment wordt dan 'een breekpunt' genoemd, maar dat zou verhullen dat er méér mis is bij PSV. Deze ploeg, waarin bijna iedere speler handschoentjes draagt, mist niet alleen persoonlijk heden, maar beheerst ook slechts één stijl van voetballen. Die kan aantrekkelijk zijn, maar als de motor niet draait, slaat het spel gemakkelijk om in slordigheid en ogenschijnlijke gemakzucht. De vele individuele fouten getui gen daarvan, maar ook het slechte uitspelen van de aanvallen en countermogelijkheden. In de top zijn die details bepalend voor succes. Winnen is vaak voor al een kwestie van willen winnen. En dan niet 'heel graag willen win nen', maar 'ten koste van alles'. Het is iets wat je moet kunnen, wat je aangereikt is, wat in je ge nen zit. Maar wie het karakter van PSV be kijkt, ziet te weinig winnaars. Kijk naar de erelijsten van iedereen die deel uitmaakt van deze selectie. Al leen Afellay, Hutchinson en Dzsud- zsak hebben de laatste jaren meer dere landstitels gepakt. Daarbij dient zich een ander feno meen aan: de onvrede onder de wisselspelers dreigt ongezonde vor men aan te nemen. De één na de ander zegt te willen vertrekken. Zo'n proces ondermijnt het gezag van de coach. Ibrahim Afellay van PSV verbijt zijn teleurstelling na het 0-0-geiijkspel te gen De Graafschap. foto Sander Koning/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 74