Levend nier doneren TO©S Omroepen willen geen tv-net laten verdwijnen 'Strikte regels intensieve veehouderij nodig' Man handelde geheel uit idealisme Handenvol werk aan agressieve arrestanten innen doe je bij... maandag 13 december 2010 HILVERSUM - De publieke omroe pen waarschuwen in een brief aan de Tweede Kamer dat de aangekon digde bezuinigingen van het kabi net ten koste zullen gaan van de aantrekkelijkheid en verscheiden heid van de programmering. Het schrappen van een televisienet biedt geen enkel soelaas om te voorkomen dat de programmering onder de bezuinigingen zal lijden. „Daarmee verliest de publieke om roep alleen maar ruimte om pro gramma's te laten zien, mogelijkhe den om kijkers te bereiken en uit eindelijk Ster-inkomsten", schrijft voorzitter Lennart van der Meulen (VPRO) namens het College van Omroepen. Vandaag staat de me diabegroting op de agenda van de Tweede Kamer. In het regeerakkoord staat dat de publieke omroepen 200 miljoen euro moeten bezuinigen. Mocht dat leiden tot een verschraling van de kwaliteit, dan moet een van de drie tv-netten (Nederland 1, 2 en 3) verdwijnen. De Christenunie dreigt vandaag te gen de mediabegroting te stem men. De partij vindt dat door de bezuinigingen en gedwongen fu sies de pluriformiteit van het pu blieke bestel in gevaar komt. Voordewind vreest dat minister Van Bijsterveldt via wetgeving fu sies gaat afdwingen door welwil lende omroepen te belonen met een bonus, ten koste van de bud getten van duidelijk geprofileerde omroepen die samenvoeging wei geren. „Ik ben niet tegen vrijwilli ge fusies, prima zelfs als dat geld oplevert. Maar ik vind niet dat om roepen als de EO en de VPRO, met een specifieke en duidelijke achterban, daarvoor gestraft of ge kort moeten worden", zegt Voor dewind, die hierover een motie gaat indienen. De SP vindt een bezuiniging van 200 miljoen euro eveneens onver antwoord. „Met dit beleid gaat het niet lukken de kwaliteit van de programma's hoog te houden", zegt SP-Kamerlid Jasper van Dijk. GroenLinks noemt de bezuinigin gen visieloos. „Je kan niet 200 mil joen bezuinigen en dan hopen dat omroepen nog kwalitatieve pro gramma's kunnen maken", zegt Kamerlid Tofik Dibi. DEN HAAG - De schaalvergroting in de Nederlandse veehouderij vraagt om strikte regels zodat die renwelzijn en volksgezondheid worden gewaarborgd. Dat stelt het Consumentenplatform in een van daag verschijnend advies aan het ministerie van Economische Za ken, Landbouw en Innovatie (EL&I). Volgens voorzitter Marijke Vos wordt er momenteel heftig gedis cussieerd over de wenselijkheid van megastallen. „Er is goede infor matie over de voor- en nadelen. Maar belangrijker is dat waarden als dierenwelzijn, mooi landschap en milieu ook bij grote veehoude rijen worden gehandhaafd. Het moet niet alleen gaan over de kwa liteit van de stal. Strikte regels zijn belangrijk, juist bij schaalvergro ting." Het Consumentenplatform, dat het ministerie al sinds 2002 ad viseert, stelt dat ook supermarkten hun verantwoordelijkheid moeten nemen als het gaat om het stimule ren van duurzame en diervriende lijke veehouderij. De hoge prijzen in de supermarkten zouden consu menten vaak weerhouden van het kopen van kwalitatief hoogwaardi ge producten. Volgens een onderzoek in op dracht van het Consumentenplat form heeft tweederde van de Ne derlanders moeite met voortduren de schaalvergroting. 73 procent van de mensen die kritisch zijn over schaalvergroting, denkt dat die ten koste gaat van dierenwel zijn. Maar dierenwelzijn speelt bij de aanschaf van dierlijke produc ten een geringe rol, zo blijkt. Slechts 13 procent van de consu menten let bij aankopen op dieren welzijn. Vaak zijn prijs en houd baarheid vele malen belangrijker. Ondanks de zorgen over dierenwel zijn, staat het nut van de veehou derij in Nederland niet echt ter dis cussie, zo blijkt uit het onderzoek. Zo stelt 80 procent van de onder vraagden dat de veehouderij een grote bijdrage levert aan de Neder landse economie. PAUL KUSTERS SCHEVENINGEN - Twee jonge vrou wen rennen zaterdag de ijskoude Noordzee uit nadat zij samen met andere organisatoren van de Nieuw jaarsduik een proefduik hebben ge nomen. De komende jaarwisseling vinden op een recordaantal van 81 plaatsen in het land nieuwjaarsdui ken plaats. In totaal worden meer Anton Dautzenberg (43) leeft sinds een halfjaar met één nier. Al een paar jaar wilde hij de andere afstaan aan iemand die hem harder nodig had dan hijzelf. Dautzenberg is een 'Samaritaanse' donor, iemand die geen binding heeft met de ontvanger van de nier. De meeste donoren helpen een familielid of goede vriend. Dautzenbergs linkernier ging naar een onbekende. De journa list-schrijver is de eerste om zijn ei gen motieven te wantrouwen, of in ieder geval te relativeren. „Al truïsme, onbaatzuchtigheid en naastenliefde, er zit ook altijd ei genbelang bij. Het geeft me een fijn gevoel dat ik een ander kan helpen. Dat ik die ander niet ken maakt daarbij voor mij geen ver schil. Ik liep al een tijdje met het idee een nier te doneren", zegt Dautzenberg in het Rotterdamse Luxortheater, waar door het Eras mus Medisch Centrum geope reerde donoren een onderschei ding van de Nierstichting krijgen. „Het was een mix van overwegin gen. Heel simpel: iemand is ziek en heeft een nier nodig en ik heb er een over. Daarbij een soort anar chisme: we leven in een maat- ECHT - Een agente werd mishan deld en twee keer verzetten arres tanten zich met geweld tegen aan houding: de politie in Mid den-Limburg had het afgelopen weekeinde drie keer aan de stok met handtastelijke verdachten. Steeds was alcohol in het spel. In Echt trapte een 22-jarige inwoner van Roermond in de nacht van za terdag op zondag een agente tegen het hoofd, nadat hij zich had losge rukt, zo meldt de politie. Twee mannen (27 en 31 jaar) uit Suste- ren verzetten zich nacht tegen hun aanhouding wegens zware mishandeling van een inwoner (37) van Schimmert. Een nacht eer der stribbelde een 27-jarige man uit Nederweert flink tegen, toen hij er na een verkeersongeval van door probeerde te gaan. Hij was met zijn auto op de A2 bij Hunsel geslipt en in de berm beland. J»]l JEU(5t> MASSAAL NAAR NEW KlfcS-FILb TOOS EN HENK. WAT HEB JE NO EISEMUJK VAN t»IE ONZIN OPSESTO.,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 4