laten van zich horen op voor planten en dieren Opvarenden werkschip nog vermist Deelnemers van biodiverse leefomgeving Elf jeugdbendes actief in Zeeland maandag 13 december 2010 Zoveel jongerenraden zijn er in Zeerland: Borse- le, Goes, HulstNoord-Beveland, Reimerswaal, Tholen en Veere. 'Er wordt altijd naar ons geluisterd, maar er wordt niet altijd iets met onze adviezen gedaan. Maar er zijn dan wel goede redenen voor.' Marije Albach, jongerenraad Veere a.s. weekend ff (vrijdag 17-12 c/m maandag 21-12) Dickens-Kerstmarkt in Grote Kerk Veere 4 dagen genieten van unieke sfeer. Atcentie: Omdat "slechts" 750 bezoekers tegelijk in de Grote Kerk mogen, is elke dag in 3 toegangsblokken verdeeld. Zie hiervoor grote adv. a.s. donderdag in deze krant ofwww.kerstmarktveere.nl raad en Connexxion, vertelt Zoë de Haze (16) uit Kamperland. „Het Centrum voor Jeugd en Gezin vroeg ons pas nog om advies: ze wilden een activiteit organiseren voor jongeren op Noord-Beveland. Wij hebben toen aangegeven dat ze dat beter op de Markt in Goes konden doen, omdat de meeste Noord-Bevelandse jongeren daar zijn. We hebben ook geadviseerd om meer foto's en kleur in hun flyer te brengen. Ze hebben naar ons geluisterd." Marije Albach van de jongeren- raad Veere, heeft ook positieve er varingen. „Er wordt altijd naar ons geluisterd, maar er wordt niet al tijd iets met onze adviezen ge daan. Maar er zijn dan wel goede redenen voor. We krijgen veel feedback van de gemeente." Het werven van nieuwe leden voor de jongerenraden blijkt lastig. „Ons probleem is dat alle jongeren in een andere gemeente uitgaan en naar school gaan. We kunnen ze moeilijk bereiken", zegt een lid van de Borselse jongerenraad tij dens de discussierondes. Ook de Goese jongerenraad heeft moeite om nieuwe leden te vinden én vast te houden. „We zijn hard op zoek naar nieu we jongeren", zegt Leen Moerland (20) uit Kloetinge. „We hebben nog maar zes mensen. Veel jonge ren tussen de zestien en achttien jaar gaan na de middelbare school naar het hbo of de universiteit. Dan gaan ze dus de provincie uit. Daarom proberen we nu meer der- tien- en veertienjarigen te vinden. Zij kunnen nog een paar jaar mee." Jongerenraden wisselden zaterdag ervaringen uit in het provinciehuis in Middelburg. foto Rolf de Feijter mee op", zei Jacobusse. Juist door die stukken te laten verwilderen, kunnen we van 'bijzondere natuur genieten'. „Wil een projectontwik kelaar daar drie jaar later iets bou wen, dan moeten we niet verve lend doen en de bouw niet ophou den. We moeten blij zijn dat we drie jaar konden genieten van tij delijke natuur." Waterschap Schel- destromen en de gemeenten Borse- le, Reimerswaal en Noord-Beve land beraden zich nog over het ver zoek zich bij de coalitie te voegen. Het Zeeuws Landschap, de ZMF, landschapsbeheer Zeeland. IVN consulentschap, natuurmonumen ten, Staatsbosbeheer. KNW afde ling Walcheren, Beveland. Natuur- en vogelwacht Schouwen-Duive- land. De Steltkluut, 't Duumpje, na- tuurvereniging Tholen. Vogelwerk groep Walcheren en WNF. Behoud de Zak van Zuid-Beveland. De Tuin van Zeeland, Benegora. Vlinder- en libellengroep, Mic-Mec, de Ark. Recron, ZLTO, ver. bevordering van bijenteelt, particulier grondbezit. Dienst Landelijke Gebied, Provincie Zeeland. 10 van de 13 gemeenten. Dow Benelux, Zeeland Seaports, Yara. door Harmen van der Werf Antwerpen - De twee opvarenden van het woensdagavond óp de Zee- schelde bij Doel gekapseisde werk schip DN31, die nog altijd spoor loos zijn, zijn waarschijnlijk na het incident met de ebstroom richting Westerschelde gedreven. Aan boord van de DN31 bevonden zich drie bemanningsleden. Eén opvarende, een 52-jarige man uit Mol, is woensdagnacht door dui kers levenloos in de stuurhut aan getroffen. De deur van de stuur hut stond open. Vandaar dat wordt verondersteld dat de twee andere opvarenden, een 49-jarige man uit Melsele en een 57-jarige man uit Kieldrecht (buurdorp van het Zeeuws-Vlaamse Nieuw Na men), uit het schip zijn gespoeld. Waarschijnlijk ligt een communi catiefout ten grondslag aan het on geval. Kort voor de fatale aanva ring met de tanker Crystal Topaz (126 meter lang, 19 meter breed) hebben de schipper en de Vlaam se loods op de tanker nog contact gehad, waarschijnlijk over het pas seren. De DN31 van de firma Jan De Nul was aan het baggeren, is eerst door de Crystal Topaz met de vooruitstekende bulbsteven ge raakt, waarop beide schepen bots ten en de DN31 kapseisde. MIDDELBURG - In Zeeland zijn elf jeugdbendes actief. Hun aantal is gedaald: vorig jaar waren er nog zestien bendes. Dat blijkt uit cij fers van de politie, die RTL Nieuws openbaar maakte. Zeeland kent weinig jeugdbendes, in vergelijking met andere provin cies. De problemen die de Zeeuw se jeugdgroepen veroorzaken zijn minder ernstig dan die in de rest van het land. Acht jeugdgroepen veroorzaken hinderlijk gedrag, zoals luidruchtig rondhangen. Heel af en toe rich ten ze vernielingen aan. Ze zijn re delijk makkelijk op hun daden aan te spreken. Drie groepen veroorza ken overlast, zoals uitschelden, inti mideren en vernielen. Soms ge bruiken ze geweld. Van criminele jeugdgroepen is in Zeeland volgens het onderzoek geen sprake. Nederland telt in totaal 1527 jeugd bendes, dertien procent minder dan in 2009. Het gaat om 1154 hin derlijke jeugdgroepen, 284 overlast gevende en 89 criminele bendes. In Midden- en West-Brabant zijn de meeste jeugdbendes: 117 in to taal. De provincie Utrecht kent de meeste criminele jeugdbendes. Jan Lindenberg (17) uit Yerseke WAAROM? „Ik hou ervan om din gen te organiseren." SUCCES: „De meidenavond. Daar kwamen de laat ste keer 126 mensen op af. Dat is het hoogste aantal deelnemers dat we tot nu toe hebben gehad! Ook de andere activiteiten lopen goed. Je doet met een grote groep iets leuks, het is goedkoop en je leert nieuwe mensen kennen." TEGEN VALLER: „De jongerenraad is een tijdje niet actief geweest, omdat de jongerenwerker van de gemeente er mee stopte." Marije Albach (16) uit Oostkapelle WAAROM? „Ik zei altijd dat het J heel saai is in de gemeente. Ik vond dat ik het dan ook zelf moest veran deren." SUCCES: „HooilKoorts. Jon geren komen er in contact met mu ziek, er wordt iets leuks georgani seerd en ze kunnen zelf ook mee doen." TEGENVALLER: „Het is moei lijk om vrijwilligers gemotiveerd te houden. Jongeren kiezen eerder voor een betaald baantje dan voor activiteiten waar ze misschien een beetje tegenop zien en geen geld mee verdienen." ZIN IN EEN SPEEDDATE? Watisnouje.nl houdt op woensdag 29 december een speeddate-avond voor singles tussen de 20 en 30 jaar. GA NAAR www.watisnouje.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 3