Jongerenraden Coalitie biodiversiteit komt Geheim PZC maandag De krant 5 weken voor 15 euro! Zo'n veertig leden van de jongerenraden in Zeeland wisselden zaterdag ervaringen uit in het provinciehuis in Middelburg. maandag 13 december 2010 door Wim Hofman Metaalbewerker Lol- ke Hofman werd gezien als de voor man van de Vrije Socialisten in Vlis- singen en men verdacht hem van opruiing, antimilitarisme en het bevorderen van anarchie. Het was ten tijde van de Eerste Wereldoor log, een periode van opstootjes zo als het Aardappeloproer in Am sterdam, maar ook de tijd van de Russische Revolutie en de vor ming van socialistische groepen en Raden van Arbeiders en Solda ten. Ook in Zeeland was een en ander gaande. De nationale beveiligings dienst stuurde een paar geheime onderzoekers naar Walcheren en die brachten een rapport uit over een paar soldaten in Westkapelle, waar sabotage gepleegd zou zijn. Men dacht dat er wapens waren verborgen in Middelburg en men ging poolshoogte nemen in Vlis- singen. Twee onderzoekers no teerden in een rapport dat in de tuin van Hofman aan de Oude Markt in Vlissingen wapens en munitie verborgen waren. Wel ge- COLOFON pzc Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl 'Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T:0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80,4300 AB Zierikzee T: 0111-45 46?0 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088-0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088-013 99 10 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 25,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 71,95 (acceptgiro €74,95) Jaar €274,95 (acceptgiro €277,95) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 71,95 per kwartaal (nam) een doorlopend abonnement met betaling per accept van 74,95 per kwartaal (nam) ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (PS) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088- 013 9910 m/v Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening Oe PZC gaat zorgvuldig om m et persoonsgegevens in het colofon treft u nadere informatie aan JONGERENDAG vaarlijk, want hij woonde naast een Militair Tehuis. In Vlissingen en Middelburg zouden zo'n 23.000 geweren verstopt zijn. En er zou op de zolder van Hofman een verdacht Morse-toestel staan. De Vlissingse commissaris van po litie, Adolf Gasinjet, vertrouwde dit rapport echter niet en liet het huis van Hofman stiekem onder zoeken. De agenten vonden niets van wat in het rapport van de ge heime dienst stond. Gasinjet was kwaad, want ook in Westkapelle zou geen sprake geweest zijn van sabotage. Twee soldaten hadden gewoon wat stukken van een ka non meegenomen om als oud ij zer te verkopen. Neemt niet weg dat men nog een tijdlang onder zoek bleef doen. In Vlissingen wa ren er zeker anarchisten en ande re radicalen actief om samen te werken met soldaten. Hoe het alle maal precies zat, wist men echter niet. In Tivoli aan de Molenberg in Middelburg, waar ook geweren zouden zijn opgeslagen, werden echter geen geweren aangetrof fen. Er was daar, volgens de poli tie, wel een bordeel. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns Zoë de Haze (16) uit Kamperland WAAROM? „Ik wil heel graag iets voor jongeren betekenen." SUCCES: „Het openbaar vervoer in Noord-Be veland is heel erg slecht. We heb ben alle problemen verzameld en zijn met een dik rapport naar de ge meenteraad en Connexxion gegaan. Ik hoop dat er iets mee gebeurt." TEGENVALLER: „De gemeenteraad en de jongerenraad hebben weinig contact met elkaar. Dat ligt aan bei de partijen, maar de wethouder is bijvoorbeeld nog nooit bij een verga dering van ons geweest." Elisa de Vieesschouwer (17) uit Westdorpe WAAROM? „Dat kwam door mijn vader, want die is onze coach, maar ik vind het leuk om dingen te organi seren." SUCCES: „Kreekrock! Dat is een festival met rockbandjes. Het leeft heel erg. Het is gezellig, je kunt er nieuwe vrienden maken. Het is echt een ontmoetingsgebeu- ren." TEGENVALLER: „We hebben ook wel eens een feest met een rap per en DJ georganiseerd, maar daar kwam niemand op af. Stond die DJ voor een paar mensen te draaien!" door Cornelleke Blok o! Ik ging in één keer van 100 naar 252 hy- ves-vrienden!", zegt Bonny van der Borgt (13) uit Hansweert. Waar een activiteit van de jonge renraad al niet goed voor is. „In Reimerswaal heb je zo veel kleine dorpjes, maar door de activeiten leer je iedereen kennen." In het provinciehuis in Middel burg delen zo'n veertig leden van jongerenraden uit zes Zeeuwse ge meenten zaterdagmiddag hun er varingen, een jaarlijkse bijeen komst georganiseerd door de pro vincie en de Nationale Jeugdraad. De jongeren praten over succes sen, blunders, ledenwerving, de werking van hun raad en hun in spraak. Er zijn grote verschillen tussen de jongerenraden, blijkt al meteen. De jongerenraad Tholen, bijvoor beeld, heeft elke maand een open bare vergadering, geeft advies aan de gemeenteraad en verzorgt een jaarlijks jeugddebat. „Daar zijn de laatste keer echt heel veel zinnige dingen uitgekomen", zegt Eline Bras (16) uit Oud-Vossemeer. „Je kunt dan direct tegen de politieke partijen zeggen wat je wilt." De Reimerswaalse jongerenraad richt zich vooral op het organise ren van activiteiten. „We hebben een ladies night", vertelt Taira Jan sen (17) uit Hansweert. „Meiden worden opgemaakt, er is een foto graaf, er zijn cakejes en een disco. De laatste keer waren er zo veel Jongerenraden De gemeenten Boirsele, Goes, Hulst, Noord-Beveland, Reimers waal, Tholen en Veere hebben een jongerenraad. Borsele had als eerste gemeente in Zeeland een jongerenraad. O Schouwen-Duiveland heeft het jongerenplatform Mijn Ding Doen. In de gemeente Sluis is er een jon- gerenplaza in de dorpen Westdor pe, Philippine en Sas van Gent. De provincie Zeeland heeft een jongerendenktank jouw Zeeland. In Vlissingen, Middelburg en Ter- neuzen bestaan geen jongerenra den, omdat daar vanuit de gemeen tepolitiek geen animo voor is. aanmeldingen dat we mensen moesten afwijzen." En invloed op de politieke besluit vorming? Taira en Bonny kijken met grote ogen. „Nee, daar doen we eigenlijk niks mee." Maar nu ze er zo over nadenken: „Het zou best handig zijn als ze naar ons luisteren." De jongerenraad Noord-Beveland probeert wel duidelijk van zich te laten horen. Ze verzamelden alle problemen die jongeren ondervin den met het openbaar vervoer en stuurden het naar de gemeente- door Edith Ramakers TERNEUZEN - Biodiversiteit is leven en gaat iedereen aan. Die oproep verpakte Chiel Jacobusse van het Zeeuwse Landschap in een lezing bij de oprichting van de coalitie biodiversiteit. Overheden, belan genorganisaties, natuurverenigin- gen en het bedrijfsleven hebben el kaar beloofd zich in te zetten de soorten te beschermen. „Soms", zei Jacobusse, „wordt smalend ge sproken over die dorpsbosjes. Maar gemeenten doen daar goed aan. We vonden laatst in zo'n bos je in Tholen 110 paddenstoelen soorten en zelfs een zeldzame inkt- zwam. Die bosjes stimuleren de verscheidenheid van de soorten." In het internationale jaar van de biodiversiteit volgt Zeeland nu met een eigen coalitie. Sommige soorten hebben meer bescher ming nodig dan andere. De grutto broedde veertig jaar terug nog met ruim 100.000 paartjes in Neder land. De vogel staat inmiddels op de rode lijst en kan, vermoedelijk door verstedelijking en intensive ring van de landbouw, alleen nog maar in natuurgebieden broeden. De grutto gedijt onder die bescher ming. De coalitie zal soms stevig met elkaar in discussie gaan. Stel je voor eigenaar te zijn van een braak liggend bedrijventerrein. De eige naar houdt zijn hart vast dat zich daar zeldzame diersoorten neste len. Wat doet hij? De grond om woelen en 'onbewoonbaar voor plant en dief' houden. „Hou daar

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 2