Bij De Kersen kooi kan Politie controleert vanaf 2011 meer op 30-kilometerwegen 'Stoomtrein heeft geen stimuleringsprijs nodig' Indy en Jelle niet bij beste tien Kinderdictee PRIMEUR Zorgboerderij De Kersenkooi in Kats opende zaterdag de nieuwbouw én reikte als eerste in Nederland certificaten Plantkunde uit aan vier cliënten. maandag 13 december 2010 door Raymond de Frel GOES - Eigenlijk hebben de vrijwil ligers van de Stichting Stoomtrein Goes-Borsele helemaal geen stimu- leringsprijs nodig. Alle 460 zetten zij zich immers al met ziel en zalig heid in voor het behoud van cultu reel erfgoed. Maar goed, een prijs van vijftienduizend euro laat je na tuurlijk niet aan je neus voorbij gaan. Voordat stichtingsvoorzitter Rinus de Bart zaterdagochtend deze op merking met een knipoog maakte, had hij de buit al binnen. Hij mocht in Uitspanning De Goede renloods in Goes de prijs van het Prins Bernhard Cultuurfonds Zee land ontvangen uit handen van de Zeeuwse Commissaris van de ko ningin Karla Peijs. Eigenlijk be draagt de prijs jaarlijks tiendui zend euro, maar vanwege het ze ventigjarig jubileum van het fonds wordt er vijfduizend euro extra uit gekeerd. De stichting mag het geld beste den aan uniformen van treinperso neel, die passen bij de historische stijl van de jaren dertig van de vori ge eeuw. Na de uitreiking van de prijs gaven vijf 'modellen' de aan wezigen alvast een voorproefje. De aandacht voor kledij is slechts een van de vele zaken, waarop de stich ting zich richt. De Bart: „We heb ben toekomstplannen genoeg. We restaureren een paar goederenwa gons, een locomotief het tractiege- bouw en ook maken we nieuwe perrons bij de oude stationnetjes." Video www.pzc.nl/bevelanden www.pzc.nl Kijk voor veel meer Zeeuwse video's op www.pzc.nl/video door Sheila van Doorsselaer HULST - De Zeeuwse politie gaat volgend jaar verkeerscontroles uit voeren op 30-kilometerwegen. Dat hebben de vijftien verkeersveilig- heidspartners in het Regionaal Or gaan Verkeersveiligheid Zeeland (ROVZ) bedongen in het nieuwe Beleidsplan Verkeersveiligheid Zee land. De politie controleert tot nu toe amper op 30- kilometerwegen. Veel gemeenten hebben deze maximumsnelheid ingevoerd bin nen de bebouwde kom, maar con trole op de naleving ervan heeft een lage prioriteit. Boetes worden alleen uitgeschreven bij excessen en gecontroleerd wordt alleen bij aanhoudende klachten. Het verla gen van de snelheidslimiet op bin nenwegen moet omwonenden een veilig gevoel geven, maar dorps- en wijkraden klagen dat het invoeren van deze verlaagde snelheden niets uithaalt als er niet op wordt gecontroleerd. De politie heeft dat eerder ook toegegeven. In 2011 zal er wel (vaker) structu reel op snelheid gecontroleerd wor den in 30-kilometerzones en bij schoolomgevingen. „Meer nadruk op handhaving", zegt Clen de Kra ker, bestuurslid van het ROVZ. „Uit de gegevens van de matrixbor- den die wij her en der in de ge meente hebben gebruikt, blijkt dat meer controles gewoon nodig zijn." Het Beleidsplan Verkeersveiligheid Zeeland 2010-2020 geeft aan hoe de Zeeuwse verkeersveiligheids- partners de komende jaren vorm en inhoud willen geven aan de ver betering van de verkeersveiligheid. In het plan, dat vandaag door de vijftien Zeeuwse verkeersveilig- heidspartners (waaronder gemeen ten, waterschap, politie) wordt on dertekend, is wel vermeld dat na drukkelijk gekeken moet zijn naar mogelijke infrastructurele maatre gelen om de snelheid te remmen. 'S-HEERENHOEK - Indy Rottier uit 's-Heerenhoek en Jelle Vroeginde- weij uit Zierikzee zijn niet in de prijzen gevallen tijdens de finale van het Groot Kinderdictee der Ne derlandse taal in de Eerste Kamer in Den Haag. De twee deden samen met 58 an dere basisscholieren mee aan het dictee, dat net als het dictee voor volwassenen werd voorgedragen door Philip Freriks. Indy en Jelle wisten niet tot de top-tien door te dringen, maar zijn wel een hele er varing rijker. De winnaar van het kinderdictee maakte maar één fout, de nummer twee twee fou ten en acht kinderen behaalden met drie fouten de derde plaats. De Stoomtrein besteedt de prijs aan uniformen. foto Willem Mieras door Raymond de Frel Wat je van steiger hout allemaal kan maken zeg... Een tafel, een kast, zelfs een hele keuken! Het geeft de nieuwbouw van zorg boerderij De Kersenkooi in Kats een warm karakter. Een sfeer waar in je je meteen thuis voelt, een sfeer ook die aanzet om op een on gedwongen manier je grenzen te verleggen. En dat is toch vooral waar Heieen Brouwer (60) en haar zoon Kees van Hoepen op uit zijn; ze willen hun cliënten, allen met een psychiatrische achtergrond, het gevoel geven dat ze van waar de zijn. Dat ze ondanks (tijdelijke) beperkingen echt iets kunnen bete kenen. Mede daarom hamerde Brouwer op een soort erkenning. „Het is een lang gevecht geweest, maar uiteindelijk zijn we er in ge slaagd om zoiets op poten te zet Naam: Cathrine Baaij. Leeftijd: 50. Woonplaats: 's-Heerenhoek. „Ik ben nog bezig om mijn certifi caat Plantkunde te behalen. Ik heb mijzelf geen doel gesteld, maar ik zie wel de meerwaarde in van zo'n papiertje. Het is een erkenning voor alle dingen die ik de voorbije jaren in de praktijk heb geleerd." ten. Bij ons gaat het om certifica ten Plantkunde, maar op andere zorgboerderijen kan dit systeem ook worden toegepast voor bij voorbeeld akkerbouw of dierenver- zorging", vertelt Brouwer. Advies- en kennisorganisatie KPC Groep zocht samenwerking met kenniscentrum voor 'groen' onder wijs Aequor om een certificerings traject op te zetten. Het certificaat kan ook als 'ticket' dienen voor een vervolgtraject op MB O-ni veau. Een rechtstreekse stap naar het MBO blijkt nu in de praktijk voor deze doelgroep een struikel blok. Brouwer: „Wij stellen geen termijnen. Ieder doet het op zijn eigen tempo. Maar wij zijn ervan overtuigd dat iedereen bij De Ker senkooi een stap vooruit kan ma ken. Hier komen mensen die op een of andere manier ooit uit het reguliere arbeidsproces zijn ge raakt, maar dat betekent niet dat ze niets kunnen. Wij hebben hier nog nooit iemand gehad die niets kon. Het tempo is alleen anders." Naam: Saskia Klaaijsen. Leeftijd: 32. Woonplaats: Goes. „Ik heb het certificaat al behaald. Het heeft niet echt een meerwaar de, behalve dan dat ik heel trots ben dat ik dit kan. Ik vind het een goede prestatie van mijzelf. Het doet mij goed dat ik dit, na zes jaar bij Emergis, heb gepresteerd." Aanleiding om tot certificering over te gaan was dat Brouwer en Van Hoepen merkten dat veel cliënten wilden weten waarom ze schoffelen of een boom snoeien. Brouwer herschreef een aantal boe ken uit de kast van Martin Nelis -de eigenaar van fruitteeltbedrijf De Kersenkooi-, net zolang totdat alle cliënten de materie begrepen. Elke dag geeft ze een halfuurtje les. De Kersenkooi heeft nu in elk ge val een prachtige stek om aan de eigenwaarde van zijn cliënten te werken. Twee jaar lang bivakkeer den zij in de woning van Brouwer, naast het nieuwe dagbestedings centrum. „Alleen de slaapkamer behoorde niet tot de zorgboerde rij. De groep werd steeds groter (op woensdagmiddag is er met acht cliënten sprake van een piek), dus was nieuwbouw echt nodig. Dat is gelukt met steun van de pro vincie en gemeente Noord-Beve land. In de toekomst hopen we ook nog slaapplaatsen te bouwen." Naam: Kevin Daniëls. Leeftijd: 17. Woonplaats: Kats. „Ik ben al vijf jaar bij De Kersenkooi actief. Dit is mijn toekomst, ik wil verder op de boerderij. Met dit certi ficaat hoop ik bij meerdere boerde rijen terecht te kunnen. Het is een mooie erkenning voor alles wat ik in de praktijk heb geleerd." VIDEO HONDENTRIP Kijk naar een video van de KWF-hon- denwandeling naar de Grote Markt in Goes met Dean Saunders. VIDEO STOOMTREIN Kijk ook naar historische uniformen bij de uitreiking van de Stimulerings prijs aan de Stichting Stoomtrein Goes-Borsele. Beide video's zijn te bekijken op www.pzc.nl/bevelanden Voor het zelfde geld... rijdt u niet in een Saab. Saab 9-3 Solid vanaf 29.995.- ■sssg. vore! UP automondo GOES amundsenweg 35 I 0113 275757 ROOSENDAAL beider 36a 0165 566744 www.automondo.nl/saab 11? 22° io. vnfr.nk 4 i.'iKS ,,-n

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 28