Spanning tussen therapie en tv :o: Jeugd geeft volwassenen voorproefje kijktip kijken luisteren Keith Bakker is vanaf dinsdag weer op tv met Family matters. De therapeut is blij dat de NCRV die serie uitzendt. „Met een alcoholist naar het café, daar werk ik niet aan mee." door Els Smets zaterdag, 19.00 uur Ü3Ë Hij was verslaafd en kickte af Kreeg een hartaanval, maar is weer op de been. Heeft hiv, maar heel veel energie. Keith Bakker kan een stootje hebben, dus was de sluiting van zijn versla- vingskliniek slechts een tegenval- lertje. Hij zit niet bij de pakken neer. De behandeling van verslaaf den gaat op een ander adres door. En vanaf dinsdag is hij ook weer op televisie te zien, met een nieu we serie Family matters. Bakker zit in een kring. Naast hem twee cokeverslaafden. Eentje heel nerveus en onrustig, net vandaag binnengekomen. De ander al een maand of twee clean. Aan de ande re kant een frêle meisje met zachte stem, dat twee jaar lang amper uit huis kwam. Daarnaast een blond meisje, ook al zo tenger, met ano rexia nervosa. Tegenover haar nog een cokegebruiker. Naast hem weer een jongen. Gameverslaafd. De jongeren lijken weinig gemeen te hebben, maar Bakker ziet alleen overeenkomsten. In hen huist een terrorist. „Het maakt niet uit wel ke wapens de terrorist heeft, het doel is hetzelfde: destruction." De terrorist zegt hen dat ze niets waard zijn, niets kunnen. Dat het ondanks alle goede voornemens niet zal lukken van deze dag een succes te maken. Het zijn losers, zegt de terrorist in hen. Die terro rist moet bestreden worden. Zoals het deze dag in Amsterdam gaat, gaat het in Family matters ook. Deze keer volledig gewijd aan gameverslaafden en jongeren met een eetstoornis. Bakker is ervan overtuigd dat gamers en foodies zich zo gedragen uit protest. Ze voelen zich machteloos en kiezen voor deze methode om te zorgen dat er naar hen wordt geluisterd. Door niet te eten of eindeloos te gamen, gijzelen ze iedereen in hun omgeving. Bakker vergelijkt het met een hongerstaker. Daar wordt naar geluisterd en mee ge praat. Bij foodies en gamers is het net zo. Door hun gedrag houden ze mensen in hun macht. Ze zijn niet gek, integendeel. „Ze zijn heel slim. Iedereen luistert." In de kring stelt Bakker de gamer van 18 voor de keuze: ben je een winner of een loser? Die keuze is snel gemaakt. Hij heeft ruzie met zijn familie. Zijn moeder heeft hem de deur uitgezet. En zijn va der heeft hem vanmorgen hier af geleverd. Hij is te zwaar, want hij eet meer dan hij beweegt. Tijd voor vrienden, school of werk heeft hij niet. Dus heeft hij ook geen geld. Hij kiest voor 'loser'. Daar is Keith Bakker het niet mee eens. De jongen had vanmorgen de computer kunnen aanzetten, maar hij zit hier. Vandaag, nu, op dit moment, is hij een winner. Hij heeft gekozen. En dat is het begin. Succesvolle therapie levert niet per se succesvolle tv op. Er is een span ningsveld tussen wat therapeuten willen bereiken en wat tv-makers ambiëren. „BNN maakte eens een serie over afkicken. Zij wilden ook dingen organiseren om er leuke tv van te maken. Bijvoorbeeld met een alcoholist naar het café gaan. Daar werk ik niet aan mee." Bij de eerste serie Family matters le verde dat nogal eens conflicten op. De regisseur werd ongeduldig, wil de meer actie en stelde voor wat dingen in scène te zetten. „Ik heb ze overtuigd dat ze gewoon moe ten wachten. Als je het proces laat doorgaan, krijg je mooie tv." Bakker is blij dat Family matters door de NCRV wordt uitgezon den. „Zij willen integriteit, ze wil len juist hebben dat het 'echt' is." Hij heeft veel respect voor de men sen die deelnemen aan de tv-serie. „Door op tv te komen, laten ze zien dat ze geen junks zijn, maar heel gewone mensen. Zo kunnen ze iets betekenen voor de rest van de wereld en anderen helpen." Met een aantal deelnemers houdt hij contact. Maar hij probeert dat te beperken. „Ze hebben mij niet nodig. Ik ben niet de oplossing, dat zijn ze zelf." De serie functioneert als uithang bord voor de verslavingskliniek van Bakker. Hij gokt dat er onge veer zesduizend mensen in zijn mailbox zitten, die door hem ge holpen willen worden. Ook het blonde meisje met anorexia dat nu bij hem in de kring zit, kent zijn tv-werk. „Ik moest vaak huilen bij die programma's. Ik denk dat het mensen aan het denken zet." Ze kwam bij Bakker terecht na een lange tocht langs therapeuten en klinieken. „Daar werd alleen ge focust op eten en op gewicht. Daar ging het de hele tijd over. Hoe veel of hoe weinig je at. En omdat het niet lukte mij te laten eten, hebben ze mij opgegeven." Terwijl ze zelf allang wist dat er meer aan de hand was. „Dit is mijn manier om me te uiten. Het is eigenlijk een uit de hand gelo pen protestactie." Family matters. Iedere dinsdag op Nederland 1 om 21.15 uur. Reageren? redactie.media@wegener.nl foto David Ramboer/NCRV Keith Bakker over Family matters: „Als je het proces laat doorgaan, krijg je mooie tv.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 91