Slapen wonen 3 3 Mexico... Mexiiiicóóóó! U K m Achter de ridderster Het toilet voor de vips Zaterdag 11 december 2010 «im Cybister amaryllis, foto RvdK 2 7s Politici wijzen er voortdu rend op dat werklozen zich moeten bijscholen, en niet achter de geraniums moeten gaan zitten. Ze bedoe len dan pelargoniums, want de geranium is een ooievaarsbek, een tuinplant. En geen werklo ze gaat met dit weer in de tuin zitten. Maar de verkeerde naam voor de pelargonium is zo ingeburgerd, dat hij nooit meet zal veranderen. Iets dergelijks geldt ook voor de amaryllis die eigenlijk hippe- astrum moet heten, maar die wel altijd onder de vlag van amaryllis zal blijven varen. De Nederlandse naam, ridder ster, zou je kunnen gebruiken om de naamsverwarring te omzeilen. Bovendien is ridderster een mooie naam. De ridderster kennen we als de plant die in deze tijd van het jaar bij supermarkten, bloemenwinkels en bouwmark ten wordt verkocht. Meestal is de keuze beperkt tot rood, ro ze en wit, maar een enkele maal kom je ook minder geijkte bloemvormen en kleuren tegen. De ridderster is een veel vormig plantengeslacht met in het wild, in Zuid-Amerika, zo'n 75 soorten. Sommige groeien in bossen, andere in moerassen of bergen. Je vindt zelfs soorten in het oerwoud, die daar net als orchi deeën op boomtakken groeien. Je kunt de soorten verdelen in twee grote groepen: bladverliezende en groenblijvende. De amaryllis die wij bij de supermarkt kopen, is bladverliezend. Ie koopt hem als bladerloze bol en pot hem op in een pot die liefst flink wijder is dan de bol zelf De pot waarin je de bol koopt, is vaak klein. Dat heeft te maken met het feit dat een ridderster meestal maar eenmaal hoeft te bloeien en daarna in de vuil nisbak wordt gesmeten. Voor de amaryllisindustrie is dit de meest profijtelijke gang van zaken. Maar het is goed mogelijk een amaryllis jarenlang in leven te houden. Zet de bol dus eerst in een pot die flink wat groter is dan de bol. Geef vooral in het begin spaarzaam water totdat de groeispurt inzet. Wees zuinig met mest totdat de plant is uitgebloeid. Dan kun je beginnen met wekelijks mesten: het handigst is vloei bare mest in het gietwater. In mei kan de ridderster met pot en al naar buiten. Zet hem zo warm mogelijk, maar niet in de volle zon. Als het buiten koud wordt, zo half oktober, haal je de amaryllis binnen. Zet de pot dan een paar maan den droog en niet te warm weg totdat het blad is afgestor ven. Ververs de aarde en breng de bol in de warme huiska mer. Geef wat water en wacht totdat de plant groeit. Voer dan pas de hoeveelheid water langzaam op. De amaryllis is een ideaal cadeau. Ben je bang niet origineel te zijn, zoek dan eens naar een Cybister amaryllis, een groep van riddersterten die niet met de geijkte trompetten bloeien, maar met elegante vlindervormige bloemen die vaak exotisch gestreept of gestippeld zijn. wonen@wegener.nl 024-3650509 Altijd online, altijd aan het werk en kolkende informatiestromen die ons dreigen te overspoelen. We zijn nergens veilig, behalve als we slapen. Slimme meubelmerken richten zich op deze herontdekte oase. De revival van het bedmeubei, waarin je ook nog kunt slapen. Twee voorbeelden. door Renske Schriemer Wil je als meubel- merk nog geld verdienen in de crisis? Stort je dan met gezwin de spoed op slapen, dat is het de vies van een van 's werelds groot ste trendvoorspellers, de Ameri kaanse Faith Popcorn (bekend van het begrip 'Cocooning'). Eind vorig jaar al verklapte ze ons in een telefonisch interview dat ze denkt dat we ons de komende ja ren bewust worden van de luxe die slapen eigenlijk is. „Ga maar na hoeveel mensen last hebben van slapeloosheid en alle bijko mende kwalen die dat geeft." Misschien heeft ze wel gelijk, le ven we in een overspannen we reld. Ncjqit perder kregen mensen zoveel iiiformaqe te verwérken in een dag, een week, een maand, hun leven. Dan ga je vanzelf ver langen naar het 'hutje op de hei', een plek waar ze je even niet kun nen vinden. Waar je op adem kunt komen, kunt uitrusten, weg dommelen in een verkwikkend slaapje. Er zijn oplossingen. Je kunt vluch ten, letterlijk de hei op, naar een vakantiehuis zonder internet en met de mobiele telefoon uit, of op stil. Of zoek het, aangemoedigd door Popcorn, gewoon thuis. In de good old slaapkamer. Uitgegroeid van bedstee tot slaapkamer zoals we die tegenwoordig kennen. Ge woon een kamer met een bed, nachtkastjes, een kledingkast en hooguit een zitje. Wat heb je meer nodig? Als je slaapt, heb je toch je ogen dicht. Maar dat lijkt te veranderen. Oplet tende meubelmerken bedienen ons steeds vaker van 'slaapkamer- dromen' die onze (nacht)rust wel eens ten goede zouden kunnen ko men. Neem het luxe, Belgische merk Magnitude, het adres voor boxsprings en meer bij onze zui derburen. Tijdens de interieur- beurs in Kortrijk, afgelopen okto ber, toonde Magnitude zijn versie van het bed van de toekomst. In een intieme stand, omsloten door muren als in een echte kamer, stond het meubel Alexandre, een samenwerking tussen Magnitude Fabrikant Geberit noemt dit toi let 'het ultieme kerstcadeau'. Als je partner sanitairspecialist is, zou dat maar zo kunnen. Maar menig echtgenote ziet je al aan komen met deze Aquadean. Dat zal een eenzame kerst worden, samen met de pot. Dat neemt echter niet weg dat dit 'toilet voor de vips' een prima aankoop lijkt voor een gelegenheid die een minder romantische aanpak behoeft. Zoals een verbouwing. Wat dit toilet speciaal maakt? 'Zijn geïntegreerde douchefunc tie, zijn speciale ladydouche, zijn massagestraal en zijn warme luchtfohn, die je private parts weer droogblaast na gebruik.' Veel filmsterren hebben er vol gens Geberit een. De prijs van al dit moois: 500 a 5.000 euro, af hankelijk van de keuze voor een compleet systeem of een opzetba- re toiletbril. Meer informatie: www.i-love-water.nl Emigreren is een ingrijpende keuze. Familie, werk, cultuur: de emigrant laat veel achter. Maar hij verwacht in zijn nieuwe land ook veel terug te krijgen, bijvoorbeeld het hnic van 7iin Hrnmnn 'Co °ntei 'ft-ey door Jan van Mullem 'Mexico, land van al mijn dromen', zong de Zangeres zonder Naam. Engelbert Dierckx: „De warmte en de hartelijkheid van de mensen is zo intens, dat ben ik nergens an ders tegengekomen. Het klimaat is ook fantastisch. Verder zijn huizen relatief goedkoop en is Mexico niet doorspekt met regels en wetten." Een vingerwijzing naar Nederland? „De bureaucratie in Nederland is doorgeschoten. Voor alles bestaat een regeltje of is een bewijs nodig. Toen ik een zwembad achter ons huis in Matehuala wilde bouwen, hoefde ik bij de gemeente alleen een bedrag voor de administratie ve afhandeling te betalen. Klaar. Wat ik wel een goede regel in Ne derland vind, is de inburgering voor nieuwkomers. Als je de taal niet kunt spreken, kwijn je weg." Jullie spreken dus goed Spaans. „Ik heb het geleerd. Maria, mijn vrouw, is Mexicaanse. Ze is in 2002 naar Nederland gekomen en gena turaliseerd. Eind 2007 zijn we te ruggegaan. Niet specifiek vanwege haar of haar familie, maar omdat ik het graag wilde. Ik was verliefd geworden op het land waar we sa men veel vakanties hadden door brachten, was chagrijnig als we weer naar Nederland moesten." Emigreren naar bijvoorbeeld Canada of Australië kost veel tijd, geld en je moet aan allerlei eisen voldoen. „Ik was Mexico zó binnen. Toeris ten mogen drie maanden blijven. Daarna kun je een FM2 aanvragen, een verblijfsvergunning. Die is één jaar geldig en moet je steeds verlen gen. Omdat ik getrouwd ben met een Mexicaanse, kan ik me ook eenvoudig laten naturaliseren. Ik moet alleen aantonen dat ik werk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 86