Kerst in vier stappen Slapen is een luxe binnen buiten zaterdag 11 december 2010 Fire Up van Evelien Stamhuis. Raamsticker Flat Flowers Christmas Edition. Breng het huis en de tuin in een handomdraai in een kerstsfeer. Simpel, snel en volgens de laatste trends, door Suzanne Dijkstra Minidorp in kerstsfeer. foto's PR KERST OP DE VENSTERBANK Wat is het mooi om tijdens de donkere da gen voor kerst 's avonds over straat te wan delen. Overal twinkelen de lichtjes van kerst bomen in gezellige huiskamers. Ook voor de ramen hangt bij veel woningen een ster of versiering. Wat doen we dit jaar met de vensterbank en het raam? In elk geval mis staat een kerstster niet. Bijvoorbeeld van pa pier met een lampje erin. Hema heeft dit jaar een gekleurde variant. De collectie van vtwonen bevat XL-sterren in grijs, oranje, geel en paars. Net als de Scandinavische Starlightz, uit de collectie van Earth Friend ly, geven ze prachtig licht. „Combineer ver schillende sterren met elkaar en groepeer ze. Vergeet niet de ouderwetse kerstklokken van vloeipapier die je kunt uitvouwen", zegt Romeo Sommers, kersttrendwatcher bij Intratuin. Liever iets moderners? Kies dan voor een kerstster met ledverlichting. Ikea heeft diver se sterren met een silhouet van een ster. Nieuw is ook de Christmas Edition van de raamstickerserie Flat Flowers van ontwerp ster Suseela Gorter (onder meer te koop bij Fonq.nl). De sticker met afbeelding van een tak en kerstballen is elk jaar te gebruiken, want hij is antistatisch en makkelijk te ver wijderen. Toegegeven, ze zijn een beetje traditioneel, maar nooit weggeweest: de verlichte trapjes voor het raam. Intratuin verkoopt ze nog steeds in klassieke en moderne vorm. Ook Ikea heeft ze in het assortiment, omdat het een Zweedse traditie is een trapje voor het raam te zetten. Of kies voor een alternatief: verlichte kerstbomen voor op de venster bank. Wie het lichtgeweld wil beperken tot de vensterbank, kiest voor tijdloos design van Iittala. De eenvoudige, glazen Kivi-sfeerlicht- jes zorgen zowel op zichzelf staand als in een groep voor zacht licht. Ze zijn er in acht tien kleuren en twee formaten. www.hema.nl www.vtwonen.nl www.earth-friendly.net www.fonq.nl www.iittala.com EEN GROENE KERST Geen kerst zonder groen. En dan het liefst in de tuin, voorzien van een laagje sneeuw... Haal de kerst op tijd in huis met een kerstster. Dit plantje dat de Latijnse naam Poinsettia heeft, is verkrijgbaar in al lerlei kleuren: van subtiel wit tot felroze. Ook de Amaryllis is een graag geziene gast in het kersthuis. De imposante bloemen van deze bol zijn welkom in deze tijd waar in weinig bloeiende planten voorhanden zijn. Mooi als bol op een schaal, in combina tie met glanzende linten of kerstballen en als snijbloem in een kerstboeket. Of hang eens een 'plantenschilderij' aan de muur. Verticaal tuinieren is de nieuwe trend. De Wallflower is een alternatief voor de kerstboom. De muurplanten laten zich eenvoudig decoreren met kerstversiering en verlichting. Na de kerst blijft het schilderij hangen, zodat de kamerplanten door groeien en sfeer geven in de woning. In de lijst zit een slim waterreservoir. Natuurlijk mag de kerstboom niet ontbre ken. Er zijn anno 2010 kunstbomen die zo goed als echt lijken. De naalden zijn de laat ste jaren steeds stugger en realistischer ge worden. Ook de takken hoeven niet meer los in de stam te worden geschroefd, want de nieuwste kunstbomen zijn al kant-en klaar. Bovendien zijn ze vaak al voorzien van geïntegreerde ledlampjes en eventueel een laagje kunstsneeuw op de takken. Wie toch liever een echte boom heeft, heeft de keuze uit allerlei soorten. Van de prijzige Nordmannspar tot de meest verkochte fijnspar. De takken van de edelspar zijn ook erg geschikt voor het maken van kerststuk jes, omdat de naalden van deze boom bijna niet uitvallen. Het is weer trendy om zelf een kerststukje te maken. Inclusief kaars in het midden van het stuk. Of maak een stilleven in een grote glazen vaas, met daarin kerstverlichting en kunstsneeuw. www.kerstster.info www.bloembollencentrum.nl www.wallflowerconcept.com KERST IN DE TUIN Ook de tuin doet mee in de kerstsfeer. Niet met duizenden knipperende lampjes of lichtslangen, maar met sfeerverlichting die ook vóór en na de kerst kan blijven bran den. Kies voor energiezuinige ledlampjes die aan- en uitgaan met een dimmer, zodat ze niet onnodig blijven branden. Ze zijn er in verschillende kleuren, van koel blauw tot warm geel. Versier een boompje met een netslinger of hang lichtjes in de vorm van ijspegels aan de dakgoot. Kleed daarnaast de tuin aan met vorstbe stendige bloempotten en manden met plan ten en kerstversiering. Is de kerst voorbij? Laat de kerstboom dan versnipperen. De mulch die je daarvan krijgt is ideaal als voe ding voor zuurliefhebbende planten als de rododendron en de azalea. In de tuin doet de Helleborus (ofwel kerstroos) het goed vanwege zijn mooie bloemen, net als de Gaultheria, die ook wel Bergthee genoemd wordt. De echte buitenliefhebbers steken briketten aan voor een winterse barbecue. Of genie ten van het behaaglijke vuur van een vuur- korf Ontwerpster Evelien Stamhuis be dacht de Fire Up, een vuurkorf die in zijn geheel kan worden opgebrand. www.lienehuis.nl Vensterbankverlichting van Ikea. HET KERSTSTALLETJE ANNO NU De oude, vertrouwde kerststal met Jozef, Maria en het kindeke Jezus in de kribbe zal altijd blijven. Maar het is niet meer het eni ge dat als stilleven wordt neergezet tijdens kerst. Sinds een aantal jaren staan in de tuin centra grote vitrines met kerstdorpjes. Creëer een soort Madurodam in huis met besneeuwde berglandschappen, huisjes, poppetjes en een trein. Nederland kent zelfs een fanclub voor liefhebbers van minidor- pen. Begin eenvoudig, met een dorpje in een lantaarn. Toch liever een traditioneel stalletje? Ook die zijn er in alle soorten en maten. Zelfs voor de allerkleinsten die bij voorbeeld kerst kunnen vieren met een hou ten kerststalletje met Nijntjefiguren. SI www.minidorp.nl Reageren? wonen@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 85