van Indonesië i5 reizen Beleef samen een heerlijke kersf Honderd jaar geleden werd op een Indonesisch eilandje een van de laatste grote landdieren ontdekt: de Komodovaraan. Anno 2010 bestaan er nog een paar. Herman Stil ging op zoek naar de laatste draken van Komodo. Speciale kerstaanbieding Landal reizen@wegener.nl 024-3650360 Zaterdag 11 december 2010 te; de reclameborden waarop in Labuanbajo wordt opgeroepen mee te stemmen, zijn al aan het vergelen. De bescherming heeft de varanen, de grootste reptielen ter wereld, goed gedaan. In de relatieve vrijheid van het reservaat leven er 2.500 tot 3.000, waarvan circa 750 op Rintja. De soort bestaat al vier a vijf miljoen jaar. Maar tot 1910 waren varanen alleen bij over levering bekend. Het van de Portugezen overgenomen eilandenrijk rondom Flores behoorde tot de uithoeken van voormalig Nederlands-Indië. Het was dan ook de gou verneur van Flores, luitenant Van Steyn van Hensbroek, die de aanhoudende verhalen over draken in 1910 persoonlijk natrok. Van Steyn maakte er 7 meter lange, 250 kilo zwa re 'draken' van. Maar in de jaren dertig van de vorige eeuw werd vastgelegd dat een ge middelde varaan circa 2,5 meter meet en tus sen de 50 en 70 kilo zwaar is, alhoewel er uitschieters zijn van 3 meter en 125 kilo. Vanaf de hut van de parkwachter trekken we de bossen in voor een trektocht van een uur of twee. Na luttele meters stuiten we op de eerste varanen. Niet de bloeddorstige, wilde beesten die ons zijn beloofd, maar loom in de middagschaduw puffende exem plaren die de nabijheid van de kampongkeu ken hebben opgezocht in de hoop op rest jes. Tam zijn de rustende varanen absoluut niet, waarschuwt de ranger, die met ons mee gaat. Zo loom als ze eruitzien, kunnen jagen de varanen toch 25 kilometer per uur halen. Onder de vrijwel ondoordringbaar dikke huid zitten vooral spieren. Varanen jagen door zich in de bosjes te ver stoppen, wachtend op hun prooi. Wordt een potentiële maaltijd gespot, dan kruipen ze tergend langzaam en vrijwel onhoorbaar naar aanvalsafstand, om uiteindelijk in een explosie van geweld toe te slaan, het liefst in de buurt van de halsslagader. Ondanks de dubbele rij tanden in hun bek is het niet de beet die de dood veroorzaakt. Varanen wachten rustig twee dagen tot hun prooi is doodgebloed. Hun speeksel bevat bacteriën die de stolling van het bloed in de war sturen. Op Rintja bestaat hun prooi vooral uit lavaanse herten, zwijnen en kar- bauwen. Die waterbuffels zijn er ooit door zeevaarders uitgezet om als proviand te die nen voor verdere zeereizen. Het pad dat de bossen invoert, vervaagt naarmate de wandeling vordert. Als het struikgewas te dicht wordt, zoekt onze ran ger een droge, zanderige rivierbedding op. Hij wijst op een omgewoeld stuk rivierbo dem: een oud varanennest. De volwassen dieren zijn zo goed als onkwetsbaar voor an dere jagers, maar de varaneneieren zijn po pulair als voedsel. Daarom begraven vara nen hun eieren. Om liefhebbers te mislei den, worden nog eens tientallen nepholen gegraven. Tussen die nepholen zien we hier en daar spierwitte hompjes kalk in het bos liggen: varanenpoep. De draken eten hun prooi met huid en haar op, het wit in hun uit werpselen is de kalk uit de botten. Plots stormt van rechts een volwassen va raan uit het hoge gras, recht op ons af Hij is gealarmeerd door onze aanwezigheid, ver moedt de ranger, en niet op zoek naar eten. Dat maakt overigens niet dat het dier er minder vervaarlijk uitziet. Blazend blijft hij op een paar meter afstand staan. Zijn ge vorkte tong schiet razendsnel in en uit zijn bek. Zo haalt het dier geuren langs zijn reuk orgaan, dat goed verborgen in zijn bek ligt. Even later schiet ook een varanenkind voor bij, al heel wat groter dan de volwassen hagedisjes die we op Bali in onze hotelka mer zagen scharrelen. Ook de jonge varanen zijn een gewilde prooi voor andere dieren. Vooral omdat hun moeder het kroost direct na hun ge boorte verlaat. Al te hongerige moedervara- nen willen nog wel eens een jonkie opeten. Wij lopen voorzichtig weg en laten de opge wonden varaan en het jong met rust. Het is tenslotte hun eiland. KALIMANTAN SULAWESI INDONESIË 'AVA BALI Komodo FLORES Rintja De Komodovaranen kunnen vanaf Bali worden bezocht. Er worden tweedaagse trips aangeboden, inclusief overnachtin gen, exclusief vlucht. Er is ook een prijzi ge (rond de 1.500 euro), zevendaagse boottocht, inclusief bezoek aan Lom bok en Soembawa. Vanuit Nederland starten groepsreizen waarin een bezoek aan Komodo is opge nomen. Onder meer Baobab, Djoser en Koning Aap bieden georganiseerde rei zen aan. NRV heeft reizen naar Flores. Vanaf Amsterdam vliegen veel maat schappijen naar Bali. Er zijn geen recht streekse vluchten. a www.putrinagakomodo.com www.balidiscovery.com Reageren? redactie.reizen@wegener.nl Boek nu voor de periode van 17 december 2010 tot 10 januari 2011. Bijvoorbeeld: Kerstweekend 24 december 4 persoonsbungalow vanaf 279.-* Kijkt u ook zo uit naar de komende feestdagen? Na een druk jaar is er niets fijner dan lekker ontspannen met uw partner, familie of vrienden. Bij Landal GreenParks viert u de kerstvakantie midden in de natuur. En dat betekent écht tot rust komen. Beleef het samen. Interesse? Reserveer direct op www.landal.nl/kerstaanbod of bel 0900-8842 0,20 p. min.). De beschikbaarheid van deze aanbieding is beperkt. Kijk voor de volledige actievoorwaarden (incl. deelnemende parken en type accommodaties) op landal.nl/kerstaanbod. Druk- en zetfouten voorbehouden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 81