Europa wordt weer wildernis ii spectrum Zaterdag 11 december 2010 foto Staffan Widstrand/Wild Wonders of Europe Bruine beren. van bosranden, graslanden en ruigtes creëert kansen-voor allerlei planten- en diersoorten. Als je niets doet met de gebie den die nu verlaten worden, dan worden ze overwoekerd door bos. Wilde grazers kunnen dat tegengaan en zo voor variatie zorgen. Daar is geen landschapsbeheer via landbouw voor nodig. De gebieden zijn net verlaten en zijn nu dus nog open. Als de kuddes weer terug zijn, kunnen ze weer bejaagd worden door roofdieren. Het kan hier in Europa net zo worden als in Yellowstone en Serengeti." Natuurbeschermingsprojecten, maar ook de landvlucht, hebben ervoor gezorgd dat diverse populaties diersoorten zich de afge lopen veertig jaar al spontaan hebben her steld. Tussen 1970 en 2007 zijn de popula ties grote roofdieren en wilde grazers (be ren, lynxen, elanden, Europese bisons, her ten, zeearenden) gemiddeld met 43 pro cent gegroeid. De terugkeer van de wolf, binnenkort verwacht in Nederland, is ook een sprekend voorbeeld van het herstel. Wouter Helmer is in Nederland een beken de naam in de ontwikkeling van nieuwe natuur. Hij is met zijn stichting Ark onder meer nauw betrokken bij het project Gel derse Poort. Daarbij zijn ook de uiterwaar den langs de grote rivieren ontwikkeld tot een soort mini-wildernis, waar konikpaar- den en gallowayrunderen zorgen voor open terreinen. Frans Schepers speelde lan ge tijd een soortgelijke rol bij natuuront wikkeling langs de Limburgse Maas en werkt sinds tien jaar bij het WNF. „De nood was in Nederland erg hoog toen we ermee begonnen", aldus Helmer. „Met spontane natuur was het in ons land droe vig gesteld, maar mede dankzij het Wereld Natuur Fonds en een grote sponsor als de Nationale Postcodeloterij hebben we het tij kunnen keren." Diverse kuddes konikpaarden die in Neder land zijn opgegroeid, zijn inmiddels geëx porteerd naar natuurgebieden in België, Duitsland, Frankrijk, Engeland, Letland en Bulgarije. „Dat zijn vingeroefeningen voor ons geweest. Nu wordt onze hulp in steeds meer landen ingeroepen, waarbij we overigens het initiatief steeds aan de lo kale mensen laten." reageren? spectrum@wegener.nl Frans Schepers (links) en Wouter Helmer tussen de konikpaarden in de Ooijpolder bij Nijmegen. foto Gerard Verschooten rMr- vï illustratie Jeroen Helmer Vijf voorheen agrarische gebieden in Zuid- Spanje/Portugal en Oost-Europa krijgen binnen enkele maanden als eerste geld en andere hulp om zich in het kader van Re- wilding Europe verder te ontwikkelen tot -e^n levensvatbare economie, die gestoeld is op natuurontwikkeling. Binnen enkele jaren volgen nog vijf andere voorbeeldge- bieden. Daarvan moeten er bij voorkeur ook enkele in Noordwest-Europa liggen, bijvoorbeeld in Schotland of Zweden. An ders zou het foute beeld kunnen ontstaan dat de vlucht van het platteland naar de stad een typisch probleem is voor arme landen. Er hebben zich in totaal 22 initiatie ven aangemeld bij het projectteam Rewil- ding Europe, dus er is vraag genoeg. Bij zo'n project moet het om voormalig agra risch gebied gaan dat tenminste 100.000 hectare groot is. Dat is dus minimaal de omvang van de Veluwe De vijf voorbeeldpioheten zijn: 1. Velebit in Kroatië 2. West-Iberia in Portugal en Spanje 3. De Donau-delta in Roemenië en Oekraïne 4. De zuidelijke Karpaten in Roemenië 5. De oostelijke Karpaten in Polen en Slo wakije. Meer info: www.rewildingeurope.com

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 77