Muziek is ons bestaan spectrum 8 Zaterdag 11 december 2010 Zeven dodelijke woordjes in het regeerakkoord: het Muziekcentrum voor de Omroep - drie orkesten, een koor, een bibliotheek en een afdeling educatie - wordt afgeschaft. Oh nee, toch niet, draaide minister Marja van Bijsterveldt de maatregel vorige week terug. Met een derde van de huidige subsidie mag het MCO door. „We zijn niet meer dood, maar nog wel ziek." door Marjolijn de Cocq De muzikanten van het Radio Filharmo nisch Orkest, een van de drie orkesten van het Muziekcentrum van de Om roep, druppelen binnen. Het concert, in de serie Vrijdagen van Vredenburg, is een tussendoortje. Het orkest repeteert deze we ken voor de opera in drie akten Parsifal, megaproject van chef-dirigent Jaap van Zweden, dat vanavond eenmalig wordt opgevoerd in het Amsterdamse Con certgebouw. „We zijn verplicht de omroep te helpen, dus dit heb ben we er in één repetitie doorheen gejast", zegt pro ductieleider Peter Tollenaar. De Vrijdag van Vreden burg, de Zaterdagmatinee en het Zondagochtendcon cert in het Concertgebouw in Amsterdam. Alle orkes ten van het MCO bedienen de series, die live wor den uitgezonden. Tollenaar: „Dat is ons bestaans recht." Maar niet langer, zo lijkt het deze maanden. Want in het regeerakkoord wordt het MCO afgeschaft, met zeven dodelijke woordjes. Ze moesten het via inter net vernemen. Bezuiniging van 32 miljoen euro, 320 musici en 80 man staf op straat. De stafmedewerkers zijn van de muziekbibliotheek, de afdeling educatie, personeel en administratie en ensemble-ondersteu ning. Productiemedewerkers Ton van der Meer en Edwin van der Heijden hebben er net drie uur opbouwen opzitten.Achter de schermen de discussies. Uitge kotst, voelen ze zich. Bedreigd. Als oud vuil behan deld. Alsof de crisis hün schuld was. En wat moeten ze dan? De meesten zijn vanaf hun 7e alleen maar met hun instrument bezig geweest. Ze slapen slecht, hebben moeite zich te concentreren. „Het gaat bijna ten koste van je gezondheid", zegt Esther Keuven. Ze heeft twee kleine kinderen, haar man is eerste cellist „Dit is een zo specialistisch iets. Dit is je levenswerk. Dit is mijn levenswerk. Dan kun je de bijstand in en eerst nog je huis opeten." In zijn 28 jaar bij het 'Radiofiel' is dit wel het meest heftige wat hij heeft meegemaakt, zegt cellist Wim Hülsmann. Zes jaar geleden moesten er bij een bezui nigingsslag in het MCO drie orkesten tot twee fuse ren. Alsof je Ajax en Feyenoord samenvoegt, qua cul tuurverschillen. De wonden van toen zijn ternauwer nood geheeld. Hülsmann overleefde de slachting toen net, is nu de oudste in het orkest. „We hebben een ervaring, een speelcultuur en een snelheid van werken waardoor we programma's kunnen spelen die andere orkesten niet aankunnen. Maar dat kan dus zomaar ter ziele gaan." De MCO-orkesten heb Beelden van het Radio Filharmonisch Orkest tijdens de repetities van Parsifal. foto's Jeroen Jumelet/GPD ben een gemiddelde zaalbezetting van meer dan 85 procent, zegt Kees Dijk, manager van het Radio Fil harmonisch Orkest en de Radio Kamer Filharmonie. „Maar we zijn niet eens op 'death row' geplaatst, we zijn al geëxecuteerd." Na de eerste woede, het ongeloof, is het MCO een ac tieve, politieke lobby begonnen. Het publiek protes teert mee. „Wim, ik heb de actiekaart al voor je inge vuld hoor", zegt een grijze dame in de foyer tegen haar echtgenoot. Arthur (1996) en Lucas (1993) Jussen breken op het podium een lans. Hun vader Paul is paukenist bij het Radio Filharmonisch Orkest. Ze zijn kind aan huis bij het Muziekcentrum in de Hilversumse Heuvel laan, namen er hun eerste cd op. „De reden dat wij hier staan", verklaren ze, „is dat wij altijd omringd zijn geweest door muziek. Daarom hopen we dat het MCO kan blijven bestaan." „Weet je wat ik vorige week dacht tijdens het con cert?" Violiste Ester Keuven staat in de rij voor het koffieapparaat in het muziekcafé van het MCO. „Ik luisterde vroeger altijd naar de Zevende Symfonie van Beethoven met mijn vader, in de versie van Men gelberg. Toen ik zat te spelen, voelde ik: dit pakt nie mand me af Muziek loutert, het zalft. En het is zo hoog verheven boven al dat politieke geklets." Donderdag 2 december, MCO Hilversum. 10.00 uur. „U vindt het toch niet erg dat ik het zeg? Maar ik kan echt niet horen wat voor noten u speelt. Het is echt knettervals, óf verkeerd begrepen." Het Radiofilhar- monisch Orkest repeteert Parsifal en Jaap van Zwe den heeft het op de violen gemunt. Corrigeren doet hij soms mild, soms ironisch, soms sarcastisch. En al tijd in u-vorm. Ondanks de vele nationaliteiten is de voertaal Nederlands. Anderhalf jaar is hij al bezig met 'zijn' Parsifal Hij weet hoe het orkest moet klin ken en zo zal het klinken. Hij hoort alles, ademt Wagner. In pers heeft hij niet veel trek. Van Zweden heeft telkens net geen tijd. Als de twee toegewezen minuten daar zijn, doet hij een verdwijningsact. Jaap is zo boos over wat er nu gebeurt, zal MCO-directeur Anton Kok later zeggen. Als hij erover moet praten, implodeert hij. Per mail laat de chef-dirigent weten dat hij Parsifal niet zal laten beïnvloeden door iets ne gatiefs. 'De uitvoering wordt het bewijs dat het ter discussie stellen van het gehele MCO geen goede zaak is. En dan druk ik me diplomatiek uit'. Natuurlijk vormen de bezuinigingen dagelijks het ge sprek bij de koffie of de lunch, erkent Van Zweden. „Maar het RFO is een uiterst professioneel orkest van topniveau, zoals alle ensembles van het MCO. Ik kan dat heel aardig vergelijken, gelet op mijn interna tionale carrière. Het is dus geen zieke patiënt die extra hulp nodig heeft, in tegendeel." Anton Kok heeft het voltallige personeel toegespro ken. „Ik proefde een iets positiever gevoel", zegt pau kenist Paul Jussen. „Dat stemt me weer wat hoop vol." Een dag later maakt minister Marja van Bijsterveldt bekend dat het kabinet een deel van de bezuinigin gen op het MCO wil terugdraaien. „Gelet op het feit dat we in de toekomst live klassieke muziek willen horen en vanwege de kwaliteit van het MCO." Ze neemt zo een voorschot op de behandeling van de mediabegroting maandag in de Tweede Kamer. De Parsifal is uitverkocht, maar is vanaf 15.00 uur van daag live te volgen op www.cultura.nl en www.ntr.nl fff-i reageren? spectrum@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 74