'Er is te veel aai spectrum 6 Zaterdag 11 december 2010 Hij staat graag aan de zijlijn van het voetbalveld, geniet met volle teugen van een in bloei staand aardappelveld, is wars van \j beroepstegenstanders en wil mensen recht in de ogen kunnen kijken. Ongeacht zijn besluiten. Staatssecretaris Henk Bleker van Economische Zaken, Landbouw en Innovatie doet een boekje open. door Jeffrey Kutterink da Verburg, specifiek het plan van de waterschap pen beoordeeld. De conclusie was vernietigend: het levert onvoldoende natuurherstel op en is geen al ternatief voor ontpoldering. „Die uitkomst was niet politiek bepaald", reageert Bleker. „Het probleem is dat het plan van de water schappen maar heel globaal is uitgewerkt. Zoals het nu is, is het niet reëel vergelijkbaar met het ontpol- deringsplan van de Hedwigepolder. De klacht uit Zeeland was dat het alternatief nooit een kans heeft gehad. Het krijgt nu echt een hele goede kans. En ik hoop ook dat het tot iets leidt. Echt. Want ik heb niets met het onder water zetten van polders." Hoe het gebeurt, gebeurt het. Maar er moet heel specifieke natuur in de Westerschelde worden her steld. Een moeilijke opgave erkent Bleker. „Ik wil niet zeggen dat we er uit komen. Maar het zal echt tot het uiterste geprobeerd worden. Succes is niet verzekerd." De ontpoldering van de Hedwige staat expliciet in de Scheldeverdragen met Vlaanderen. Om een alter natief mogelijk te maken, moeten de verdragen worden aangepast. Ontpoldering van de Hedwige polder wordt volledig betaald door Vlaanderen. Maar of de Belgen een alternatief voor hun reke ning willen nemen, is niet duidelijk. „We hebben daarover nog niet met Vlaanderen gesproken. Ik loop nergens op vooruit." Natuurorganisaties trokken eerder hun beroep bij de Raad van State in toen bekend werd dat de Hedwigepolder onder water zou worden gezet. Ze willen dat de natuur in het estuarium wordt her steld. Als de ontpoldering niet door gaat, ligt het voor de hand dat ze opnieuw naar de rechter stap pen. „Het alternatief moet geen doekje voor het bloeden zijn. Het moet wel een plan zijn dat we kunnen verdedigen uit oogpunt van natuur en eco logie. Het moet Europa-proof zijn. Ik heb nog geen contact daarover met Brussel gehad. Alles op zijn tijd." In Zeeland klinkt steeds vaker protest tegen na- tuurplannen, zoals de Hedwigepolder, Water- dunen en de inlaag bij Bruinisse. Er lijkt een disbalans te zijn tussen belangen van natuur en van bewoners en boeren. „Aanvankelijk was het een verzet van boeren uit een gerechtvaardigd ei gen belang. Maar nu zie je ontevredenheid over het soort natuur die is ontstaan. Ik stond eens een keer langs een fietspad bij mij in de buurt en keek naar een mooi veld aardappelen in bloei. Er stopte een fietser en die zegt: 'goh, Bleker, wat is die natuur toch mooi'. Terwijl too meter verderop een schraal graslandschap lag van één van de natuurorganisa ties. Er is heel veel gewone mensen natuur verloren gegaan. Vroeger had je op de zandgronden de pa trijs; een mooi beestje. Dat heeft geen hoogwaardi- ge natuurgebied nodig, maar een agrarisch land- schap waar her en der een strook haver wordt ver- Hoe het reilt en zeilt op een akker bouwbedrijf of melkveehouderij weet Henk Bleker wel. De nieuwe staatssecretaris is er veel op het erf ge weest. „Ik praat niet zo makkelijk van papier. Ik moet het gezien, ervaren en gevoeld hebben. Pas dan kan ik me verplaatsen in de onder nemer of milieuorganisatie die zich zorgen om iets maakt." In de wandelgangen van de Tweede Kamer klinken lovende woorden over de Groninger. 'Aimabel', 'toegankelijk', 'een verademing om zaken mee te doen'. Bleker zelf voelt zich thuis in de tombola van politiek Den Haag. „Als waarnemend voorzit ter van het CDA zat ik ook in een soort achtbaan. Ik heb dat overleefd door de rust te bewaren en de hoofdlijn in de gaten te houden. Niet elk probleem hoeft dezelfde dag te worden opgelost. Er zijn ook problemen die zichzelf oplossen. Die nuchtere hou ding heb ik hier ook." Hij is koud begonnen of hij heeft het explosieve Hedwige-dossier al op zijn bureau. Bleker heeft ken nisinstituut Deltares gevraagd het door de Zeeuwse waterschappen aangedragen alternatief voor de ont poldering verder uit te werken. Deltares kijkt ook naar mogelijke variaties op het plan van de Zeeuw se waterschappen (aanleg van schorren in de Wes terschelde). Zowel de opdracht en de begeleiding van het onderzoek als de beoordeling van de re sultaten gebeurt door een stuurgroep waarin het Rijk, provincie en waterschappen zitten. „De opdracht van ons drieën is om alles uit de kast te halen om een alternatief zo uit te wer ken en te onderbouwen dat het een reëel alter natiefis", zegt Bleker. „Er is volop de politie ke wil om het die kant uit te laten gaan. Het is ook iets wat we gezamenlijk willen doen. Dat is een bestuurlijke simatie die voor een kanteling kan zorgen." Door het vorige kabinet zijn in de beoor deling van het alternatief allerlei ecologi sche aannames gedaan, stelt Bleker vast. „Die wil ik tegen het licht houden. Ook wil ik weten wat de aanleg van andere na tuurgebieden, zoals Waterdunen in Zeeuws-Vlaanderen, aan ecologische winst oplevert die we kunnen meetellen bij het alternatief voor ontpoldering." Het gaat erom dat verloren natuur in de Westerschelde voldoende wordt hersteld. Europa ziet daarop toe. De stap die Bleker zet is opmerkelijk. In de Tweede Kamer zei Bleker op 8 november nog geen nieuw onderzoek te willen doen. Louter en alleen bestaande documentatie zou met een andere politieke bril bekeken worden. Bovendien heeft de Grontmij, in op dracht van voormalig landbouwminister Ger-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 72