spectrum 4 Sneeuw en weidelijk Vorst en sneeuw! Zaterdag 11 december 2010 Een haas heeft een diepe holte in een besneeuwde slootkant opgezocht als tijdelijke schuilplaats. foto Chiel Jacobusse Fazanten zijn van heinde en verre zichtbaar en kunnen nauwelijks dekking vinden. In de sneeuw zijn de meeste voedselbronnen onbereikbaar. Het was snijdend koud vorige week met een felle oostenwind die de gevoelstemperatuur tot min 15 terugbracht. Het mocht de pret voor een aantal jagers niet drukken. Er werd lustig geknald op eenden en houtduiven, die toch al niet wisten waar ze het zoeken moesten van de kou. Twee dagen later in dichte mist: zelfde verhaal. Vorige week zaterdag in een wervelende sneeuwbui: alweer een peloton jagers, liefst in een natuurgebied dat be stemd is voor watervogels. Dat dat laatste kon, komt doordat er bij de aankoop van het natuurgebied een wijdverbreid truq'e was uitge haald. Vlak voordat het gebied werd verkocht aan een natuurorganisatie was de jacht nog even met de maxi male termijn verlengd. Dat gebeurt dan om zo lang mo gelijk aan de strenge regels die gelden voor jacht in na tuurgebieden te ontkomen. Niet erg sportief natuurlijk en degene die zo'n trucje uithaalt kan het wel schudden als uiteindelijk zijn contract wel afloopt. Hoe dit zij, de jacht ging onverdroten door en dat gaf nogal wat reacties van mensen die zich afvroegen of dat zomaar kan. Ja dat kan zomaar; al biedt de wet mo gelijkheden om de jacht bij winterse weersomstandig heden tijdelijk te sluiten. Daar wordt overigens maar mondjesmaat gebruik van gemaakt. Gelukkig zijn er ge noeg jagers die zichzelf beperkingen opleggen als het weer is zoals vorige week. En daar is een aantal heel goede redenen voor. Om te beginnen lijden de dieren gebrek bij winterse weersomstandigheden. In de sneeuw zijn de meeste voedselbronnen onbereikbaar. Of het nou gaat om gras, zaden of in de bodem levende dieren: sneeuw en ijs ma ken het onmogelijk om te foerageren. Koude en honger zijn voor de dieren problemen die el kaar versterken en het duurt niet lang of ze komen in moeilijkheden. Vaak vallen al binnen een week na het invallen van de winter de eerste slachtoffers. Als ze voortdurend op de vlucht moeten voor jagers gaat de conditie nog harder achteruit. Het jagen in gebieden met veel watervogels heeft daar naast een desastreus neveneffect op de niet-bejaagbare vogels als snippen, scholeksters, reigers en andere be schermde soorten. Die worden door de jacht voortdu rend verstoord wat hun energievoorraad steeds verder uit balans brengt Maar er is nog een reden die het jagen in een be sneeuwd en bevroren landschap tot een bedenkelijke activiteit maakt. Hazen, fazanten en ander jachtwild zijn van heinde en verre zichtbaar en kunnen nauwe lijks dekking vinden. Al moet gezegd worden dat ze daarbij soms heel vindingrijk kunnen zijn. Zo had de haas op de foto hierboven een diepe holte in een be sneeuwde slootkant opgezocht als tijdelijke schuil plaats. Maar dat zijn toch de uitzonderingen. Gelukkig eindigde het winterweer even abrupt als het begonnen was, maarde winter is nog lang. Daarom is het legi tiem om de jagers op te roepen om waar nodig zelf hun verantwoordelijkheid te nemen en niet te wachten tot de overheid met een maatregel komt. Het zou de jagers veel publieke ergernis en boosheid schelen als ze zich collectief wat meer weidelijk opstellen bij barre weers omstandigheden. Ondertussen moet gezegd dat ook bij veldbiologen de adrenaline sneller gaat stromen als de velden bekleed zijn met een sneeuwdek. In de sneeuw zijn volop spo ren te vinden en het is ronduit verbazingwekkend hoe talrijk sommige dieren die je zelden of nooit te zien krijgt dan ineens blijken te zijn. Natuurlijk geldt voor natuurvorsers net zo goed als voor jagers dat ze op moe ten passen voor verstoring van vogels en andere dieren. Streng winterweer betekent voor allebei even een pas op de plaats maken. m Tm! ~q5 cl cl co cc CD <D NI Hoewel sneeuw op het gebied van verkeer en bereikbaarheid be hoorlijk belemmerend kan zijn, levert deze tegelijkertijd talloze mooie plaatjes op. Nog voor de kerst is dit jaar het Zeeuwse landschap gehuld in sfeervolle beelden als levende nieuwjaars kaarten. In die besneeuwde wereld zijn de boerderijen opvallend aanwe zig. Meer nog dan in de zomer manifesteren ze zich in het overigens kale polderland, als oases geaccentueerd door de boomgroepen waarin ze, nu nog slechts ten dele, verborgen liggen. Wat zou het landschap zijn zonder deze tekenen van menselijke bewoning? In de mystieke sfeer van de be sneeuwde wereld duiden ze op een weldadig en warm onderkomen. Bedrieglijk want zoals in elk menselijk onderkomen zijn ups en downs ook aan de bewoners van boerderijen niet voorbijgegaan. Dikwijls geven de namen van de hoeven iets prijs van de aardse beslommeringen. Zo duiden 'Nieuwe zorg' en 'Zorgvliet, 'Altijd zorg' en 'Zelden rust' alles behalve op een moeiteloos leven. Gelukkig komen we ook ander uitingen tegen in 'Landbouwlust', 'Rusthoeve' of'Luctor et Emergo'. Namen veran deren ook naar gelang het de eigenaars goed of slecht gaat. Zo heette de hoeve 'Vlietenburg' onder een voormalige eigenaar of pachter 'Magerrib- be'. Niet zelden vertolken namen of ligging ook een culturele en/of ge schiedkundige boodschap. 'Prinsland' behoorde destijds tot de Prins van Oranje en 'Koningsheim' verwijst naar vorstelijke connecties zo niet ei gendom. 'Hoge hoeve' en 'Hoge weie' duiden op plaatsen waar zich eer tijds verhoogde schaapherderstellen bevonden. 'Torenhoeve', 'Keihoogte' en 'Waterhoefje' verwijzen naar voormalige, soms nog gedeeltelijk be staande situaties. 'Heerenhoeve' en "t Hoefje' wijzen duidelijk op standsverschil. Slechts enkele woorden kunnen een reeks vragen op roepen die vervolgens kunnen leiden tot verrassende ontdekkingen of verhalen. Zo vertellen door heel Zeeland heen de hoeven hun eigen verhaal of van hun omgeving. Alleen daarom al hebben ze, naast hun economische, ook een grote geschiedkundige waarde.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 70