Ook hogere inkomens in sociale huur Plan voor doorstart Biovalue 33 Meer dan 35.000 gratis OV-kaarten aangevraagd De Rede in het paars voor homo's GRENS 33.614 EURO Zeeuwse corporaties benutten vrije ruimte zaterdag 11 december 2010 door René Schrier MIDDELBURG - Mensen die meer verdienen dan 33.614 euro hoeven zich geen zorgen te maken dat ze niet meer in een sociale huurwo ning mogen. Althans waar het de (woningbouwcorporaties in Zee- iland en deel van Noord-Brabant Jbetreft. Die hebben daar onderling afspra ken over gemaakt. In Brussel is na melijk bepaald dat vanaf 1 januari woningbouwcorporaties 90 pro cent van hun sociale huurwonin gen alleen nog mogen toewijzen aan huishoudens met een jaarinko men tot 33.614 euro. Dat geldt ove rigens niet voor zittende huurders, maar voor nieuwe huurovereen komsten. De Zeeuwse corporaties hebben daar eens kritisch naar gekeken omdat ze die grens van 33.614 veel te laag vinden. Volgens hen dreigt een vrij grote groep huishoudens (de zogenoemde middeninko mens) tussen wal en schip te val len. Die komen dus niet in aan merking voor een sociale huurwo ning omdat ze te veel verdienen. Dat betekent dat ze aangewezen zijn op de particuliere verhuurders of op een koopwoning. Particulie re verhuurders zijn in het alge meen duurder. En vaak zijn koop woningen voor mensen met een middeninkomen niet haalbaar. Directeur Peter Bevers die namens de corporaties spreekt legt uit dat er geen sprake is van burgerlijke ongehoorzaamheid van de corpo raties. Uit een inventarisatie is ge bleken dat de situatie nu al zo is dat 90 procent van hun huurders onder de bewuste inkomensgrens zitten. Dat biedt de ruimte om de overige 10 procent van de sociale huurwoningen aan mensen met een hoger inkomen toe te wijzen. Als de corporaties optimaal ge bruikmaken van de mogelijkhe den die de regeling biedt voorziet hij in Zeeland geen problemen. Voor de zekerheid wordt in 2011 nog een inventarisatie van de resul taten gehouden. De corporaties hebben wel proble men met de administratieve romp slomp die de nieuwe regeling met zich meebrengt. Want nu wordt van hen verwacht dat zij ook nog eens inkomensgegevens opvragen en controleren. TERNEUZEN - Op meer dan hon derd scholen in Nederland droe gen leerlingen en docenten giste ren paarse kleding, als gebaar te gen homodiscriminatie. Op de Zeeuwse scholen was het animo voor 'Paarse Vrijdag' niet groot, maar wél op Stedelijke Scho lengemeenschap De Rede in Ter- neuzen. De zeventienjarige Inez de Jong uit 6 vwo, lid van het jon gerenplatform www.jongenoud.nl van homo-belangenorganisatie COC, hing posters op in de school. Ze riep iedereen op om vrijdag in het paars naar school te komen. Met effect. „Ik weet niet of het al leen door mij komt, want paars is natuurlijk ook wel in de mode", zegt ze bescheiden. „Maar in de au la zag ik allemaal paars. Eén van de leraressen die normaal altijd in het zwart is, draagt nu een paarse legging. Heel leuk!" Inez hoopt dat haar actie zorgt voor meer acceptatie van homosek suele leeftijdsgenoten. „Heel veel jongeren durven niet uit de kast te komen. Ze denken dat het gek is, of dat ze de enige zijn. Voor mij is het de normaalste zaak van de we reld, maar ik wil dat dat voor ieder een geldt. Dat ze niet bang zijn om bedreigd of gepest te worden. Alle docenten weten nu van deze actie. Als zij hun kinderen over Paarse Vrijdag vertellen, dan heb ik al wat bereikt." De zeventienjarige Inez de Jong (midden), leerling van SSG De Rede in Terneuzen, riep iedereen in haar school op om gisteren paarse kleding te dragen als gebaar tegen homodiscriminatie op scholen. In het hele land deden zo'n honderd scholen mee. Het animo in Zeeland was niet groot, foto Peter Nicolai MIDDELBURG - De afgelopen maan den hebben al meer dan 35.000 Zeeuwen de gratis persoonlijke OV-chipkaart met mogelijkheid tot automatisch opladen aange vraagd. Normaal kost deze kaart 7,50 euro, maar de provincie Zeeland biedt haar inwoners de kaart gratis aan. Aanvragers ontvangen bovendien de speciale Zeeuwse editie, als wordt gekozen voor automatisch opladen. De persoonlijke OV-chipkaart is in heel Nederland te gebruiken in tram, trein, bus, metro of op de veerboot. De actie loopt nog in Zeeland tot het moment dat de strippenkaart wordt afgeschaft. Zoals het er nu uitziet wordt dat in het voorjaar van 2011. Er is dus nog" voldoende tijd om de kaart aan te vragen. Niettemin adviseert de provincie niet te lang te wachten met de be stelling van de kaart, zodat de reizi gers met het openbaar vervoer er alvast aan kunnen wennen totdat de strippenkaart niet meer ge bruikt kan worden. Aanvragen op: - www.zeeuwseovchipkaart.nl - 0900-2100800 Binnen 4 weken wordt de kaart klaar voor gebruik opgestuurd. door Jeffrey Kutterink MIDDELBURG - Het bedrijf Was- te4Energy uit Amsterdam heeft sa men met leveranciers en afnemers een plan opgesteld voor de door start van Biovalue, de biodieselfa- briek van Delta in Delfzijl. Delta heeft in de fabriek biodiesel gemaakt. Door concurrentie en overheidsbeleid is de Nederlandse markt ingestort. Delta heeft de fa briek in de verkoop staan. Was- te4Energy wil de fabriek kopen, maar krijgt nog geen gehoor bij Delta, omdat er met een andere partij exclusiviteit is afgesproken. „We willen de fabriek niet gebrui ken om biodiesel te gaan maken", legt directeur John van Nikkelen Kuiper uit. „Na aanpassing van een deel van de fabriek willen we pure plantaardige olie (ppo) gaan produceren uit koolzaad- en zonnebloemolie. Die komt onder meer uit Oekraïne en Frankrijk. De koolzaad en zonnebloemolie wordt verwerkt voor de foodindus- trie (dressings) en als biobrandstof op de markt verhandeld voor warmtekrachtcentrales. Van de te produceren ppo gaat 4000 ton naar twee vaste afnemers als bio brandstof, en 2000 ton wordt ver werkt voor de foodindustrie." Het restant van het koolzaad en zonne bloem - de zogeheten koek - wordt geleverd aan een aantal vee voederbedrijven. Ook hier zegt Waste4Energy afnemers voor te hebben. „Bijna de gehele produc tie voor 2011 is verkocht op basis van principe-overeenkomsten." Daarnaast wil Waste4Energy in sa menwerking met de Universiteit van Wageningen een deel van de fabriek- de veresteringlijn - aanpas sen voor het maken van grondstof fen voor bioplastic (afbreekbaar). „DSM, Akzo Nobel en Basf heb ben toegezegd af te willen ne men." Van Nikkelen Kuiper zegt de 27 werknemers van Biovalue te wil len overnemen en garandeert de continuïteit van de fabriek. „De mensen zitten thuis, krijgen sala ris, maar zijn gemotiveerd en wil len werken. We wachten op tele foon van Delta."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 63