61 binnenland 'Het antisemitisme groeit. Het is slim Twee miljard pintransacties in één jaar Voordelig met de TREIN naar BERLIJN Bolkestein: ik deed geen oproep Orka Morgan gaat niet terug de zee in Onze top 4 treinreizen BOEK ONLINE of bel 0900-9697 zaterdag 11 december 2010 JODENHAAT Zoon van rabbijn Evers emigreert naar Israël Benzion Evers, zoon van de Amsterdamse rabbijn Evers, emigreert volgend jaar met zijn vrouw naar Israël. Het stel heeft genoeg van het antisemitisme in Nederland. 'A,.: jj? JPIjS door Hannefioes Pen Benzion (22), keppel op zijn hoofd, opent met een zwaai de deur van de synagoge in de Gerrit van der Veenstraat in Amsterdam, een brede glimlach op zijn gezicht. „Het is geen treurig verhaal hoor", zegt hij meteen. „Emigreren is voor ons een verlossing." Voor Benzion en zijn vrouw (22), die zes maanden in verwachting is, is de beslissing om naar Israël te emigreren niet halsoverkop geno men. Van jongs af aan is hij in Neder land nageroepen en uitgescholden. Zijn keppel moet hij in bepaalde wijken onder zijn honkbalpet ver stoppen. „Het is niet dat je de deur niet uit kan, maar je moet je stelsel matig verbergen." Vooral in bepaal de wijken, zoals Zuidoost, ver schijnt hij niet zonder pet. Maar ook 'achterin de tram' loopt hij ri sico. „Altijd op mijn hoede. Zo ben ik opgegroeid." Benzion is or thodox joods. Hij gaat drie keer per dag naar de sjoel, een intieme synagoge in Zuid, niet veel groter dan een huiskamer. De mannen zitten beneden, de vrouwen, die meestal één keer in de week ko men, op de galerij boven. „De Tho ra staat in de kast, maar als de ver eiste tien mannen voor de dienst er zijn, wordt hij hier gelezen", zegt Benzion en hij wijst naar een tafel met een blauw kleed. Benzion is niet de enige die weg wil: 60 procent van de orthodox joodse jongeren verlaat Amster dam, weet hij. „Voor onze gemeen schap is dat een klap. We kunnen geen opvolgers voor de voorzan gers krijgen." Vijf broers en zussen gingen Benzion - hij geeft liever al leen zijn tweede voornaam - voor. Van hen, maar ook uit eigen erva- AMSTERDAM - Oud-WD-leider Frits Bolkestein betwist dat hij een oproep heeft gedaan aan Neder landse joden om te emigreren naar Israël of de VS. Dat zei hij donder dagavond in het tv-programma Pauw Witteman. Begin deze week bleek uit een artikel in dagblad De Pers dat de WD'er dergelijke ge ring, weet hij dat hij veel meer vrij heid heeft in Israël. „Ik voel me hier verstikt en beperkt." In Neder land heeft Benzion het nodige ach ter de rug. Scheld- en vechtpartij en zelfs op zijn hogeschool in de stad. „Ik was in shock toen drie medestudenten me daar aanvie len. Ik haalde mijn mentor erbij. Ze zei tegen die jongens: 'Jullie hebben hem gekwetst'. Goed be doeld hoor, maar het helpt niets. Ze grijnsden." Hij spreekt van twee soorten antisemitisme: de domme en de 'slimme' soort. „Die eerste soort komt vaak van Marok kaanse jongeren. Ze schelden je uit of bedreigen je. Op straat kun je dat gemakkelijk van je aflaten glij den, hoewel het meer agressie op roept dan de zogenaamde slimme vorm, het antizionisme. Want als ze me aanvallen op het handelen van Israël, is het moeilijk daar niet dachten heeft. Volgens hem zijn media met het bericht op de loop gegaan. „Kranten schreven dat ik een actieve oproep heb gedaan aan joden om te vertrekken. Dat is niet zo. Ik wil alleen niet wegkijken." Bolkestein heeft weinig vertrou wen in het Nederlandse beleid om antisemitisme te bestrijden. op in te gaan." Maar Benzion voert ook de Tweede Wereldoor log aan in zijn argumentatie om weg te gaan. „Mijn oma is de enige uit mijn familie die de oorlog heeft overleefd. Het antisemitisme neemt toe. Het is slim om nu je biezen te pakken." Beide ouders staan achter de keuze van Benzion en zijn vrouw. Sterker: alle broers en zussen van Benzions vader, rab bijn Raph Evers van het Neder lands Israëlitisch Kerkgenoot schap, wonen al in het buitenland. „Onze ouders juichen het toe. Als mijn vader gepensioneerd is, komt hij ook." Ook zijn grootmoeder, Bloeme Evers, heeft haar kleinkin deren altijd aangemoedigd te emi greren. „Natuurlijk geef je iets op. Ik heb hier mijn eigen bedrijf. Daar moet ik helemaal opnieuw beginnen. Maar we hebben het er voor over. We willen niet dat onze kinderen opgroeien zoals wij hier zijn opgegroeid. We willen niet dat ze zich steeds weer moeten ver bergen. We hebben het mijn va der zelfs een beetje kwalijk geno men dat hij ons hier heeft grootge bracht." De uitlating van WD-pro- minent Bolkestein dat orthodoxe Joden vanwege het antisemitisme beter naar Israël of Amerika kun nen vertrekken, vindt hij juist goed. „Bolkestein is realistisch. Het is een goed advies. Orthodoxe Jo den krijgen daar een vrij leven." Benzion Evers (22) in de synagoge in AMSTERDAM - Pinnen, pinnen en nog eens pinnen. Currence, het be drijf achter PIN, meldde gisteren de tweemiljardste pinbetaling bin nen een jaar. Brancheorganisaties zijn blij en jui chen het toe dat steeds meer men sen met de pinpas betalen. „Ik ver wacht dat de groei van het elektro nisch betalen de komende jaren zal doorzetten", zei Currence-di- recteur Piet Mallekoote. Het pinrecord betekent volgens Currence dat per Nederlander dit jaar gemiddeld ruim 120 keer met de betaalpas is afgerekend. Neder land schaart zich daarmee in de mondiale top 5. Alleen de Scandinavische landen blijven ons voor. „We zien dat er steeds meer gebruik wordt ge maakt van elektrisch betalen, voor al in de afgelopen jaren", zegt Henk Kok, bestuurslid van Stich- m sag ting Bevorderen Efficiënt Betalen, een fonds dat projecten onder steunt die de veiligheid en efficien cy van het betalingsverkeer vergro ten. Volgens Kok, die ook directeur is van Detailhandel Nederland, kan er bijna overal elektronisch be taald worden en neemt het aantal betaalautomaten toe. „Pinnen is voor consumenten een gewoonte geworden. Ze weten dat ze bijna overal terecht kunnen met hun be taalpas. Vooral jongeren maken ge bruik van elektronisch betalen. Zij krijgen zakgeld bijvoorbeeld over gemaakt op hun rekening, omdat ze toch alles met de pinpas beta len." Het Centraal Bureau Levens middelen (CBL) ziet een forse groei van het aantal pintransacties. „Het gemiddelde pinbedrag ligt momenteel op 26 euro, terwijl dat vóór de campagne nog meer dan ssmmmsm mm 30 euro was." Het CBL vindt dat consumenten nog meer gestimu leerd moeten worden om te pin nen. „Het is voor zowel de klant als de winkel veiliger om met de pinpas te betalen. Het risico op een overval neemt af als winkels geen contant geld meer in huis hebben", zegt de woordvoerder. De brancheorganisatie start daar om de campagne Liever pinnen dan contant. HARDERWIJK - De bij Lauwersoog gestrande orka Morgan kan niet worden teruggezet in open zee. De kans is miniem dat zij haar ge- boortegroep terugvindt. Dit is de conclusie van zeven inter nationale wetenschappers. Zij bo gen zich in opdracht van het Dolfi narium in Harderwijk over de toe komst van de orka. Het tweejarige zeezoogdier werd eind juni zwaar vermagerd uit de Waddenzee ge haald. Het knapte in het Dolfina rium snel op. Uit een gisteren ge publiceerde studie blijkt dat de or ka waarschijnlijk uit een noordelij ker gebied stamt: Noorse zee, het oceaangedeelte tussen Noorwe gen, IJsland en Groenland. Actie groepen, verenigd in Orka Coali tie, zijn boos dat orka Morgan vol gens een onderzoek niet in zee uit gezet kan worden. De coalitie be raadt zich op juridische stappen. 15 cpm Prijzen zijn per persoon tenzij anders vermeld. Prijzen zijn exclusief reserveringskosten en Calamiteitenfonds. Met onze voordelige en comfortabele treinreizen naar Berlijn begint uw vakantie meteen! Geen kilometers wegdek met files maar ontspannen genieten van hét wisselende landschap dat aan u voorbij trekt. Zo komt u uitgerust aan en kunt u fris de stad verkennen! Bezoek in Berlijn de vele bezienswaardigheden zoals de Brandenburger Tor, de Potsdamer Platz en de Gedachtniskirche. Bij dit arrangement is het volgende inbegrepen: verblijf in een 3- of 4-sterren hotel, ontbijtbuffet en een 2e-klas retourticket vanaf elk station in Nederland naar Berlijn. Ideaal toch? Kies het hotel dat bij u past en boek meteen... Gute Reise! '0,/eraf,5weeV QUALITY HOTEL BERUN 3-/4-/5-daagse treinreis met ontbijtbuffet HOTEL KÖNIGIN LUISE 3-/4-/5-daagse treinreis met ontbijtbuffet 4-sterren hotel in stadsdeel Reinickendorf. bushalte op ca. 100 m o.a. liften, ontbijtruimte en bistro Aankomst: 17/12 t/m 28/3 Zie www.kras.nl/23381 4-sterren.hotel in een rustige groene wijk op ca. 5 km van het centrum van Berlijn o.a. liften, restaurant, bar en wellness Aankomst: 17/12 t/m 28/3 Zie www.kras.nl/23383 SORAT HOTEL AMBASSADOR 3-/4-/5-daagse treinreis met ontbijtbuffet COURTYARD BERLIN CITY CENTER 3-/4-/5-daagse treinreis met ontbijtbuffet 3-sterren hotel op een toplocatie, aan de Kurfürstendamm, nabij warenhuis KaDeWe o.a. lift, restaurant en bar Aankomst: 17/12 t/m 28/3 Zie www.kras.nl/23378 4-sterren hotel in het centrum, op loopafstand van Check point Charlie o.a. liften, bar, restaurant en sauna (gratis) Aankomst: 17/12 t/rri 28/3 Zié www.kras.nl/23382 waarom zou je meer betalen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 6