Mw. Cacaoblikje Droste is niet zeldzaam, H 281 zeeland Prima service én een voordelige, vaste prijs? Andere plek molens kost extra geld Illl\ Zierikzeese proeverij JEUGDHERINNERINGEN Toen An Boerma uit Scharendijke in het Renesser museum De Blikvanger het trommeltje van Droste zag, kwamen bij haar allerlei jeugdherinneringen naar boven. Ronde blikjes met pastilles waren niet voor de verkoop bestemd Stoer sierlijk^^M^ Zeeuws Profiteer ook van Zeeuwse zekerheid. DELTA, voordelig en dichtbij. Makelaar Van den Ouden blijft geopend zaterdag.11 december 2010 Schouwen-Duiveland beschikt over diverse musea, elk met een eigen collectie. In deze serie vertellen Schouwen-Duive- landers over een bijzonder voorwerp uit een van de vele vitrines. door Inge Heuff et museum de Blik vanger in Renesse heeft blikken, heel veel blikken, onge veer vierduizend. Daar zit ook een brede verzame ling Drosteblikjes tussen. Het meest bekende is dat van de losse cacao. Op dat blikje staat een ver pleegster afgebeeld die een dien blad vasthoudt met daarop een Drosteblikje waar een verpleegster op staat afgebeeld die een dien blad vasthoudt met daarop een Drosteblikje waar.., enzovoort. Dit wordt het Droste-effect ge noemd. Maar dat is niet het museumstuk dat An Boerma heeft uitgekozen. In het museum van Annemarie Heiligers kwam zij een rond blikje tegen waar ooit chocolaatjes in hadden gezeten. „Toen ik dat zag, was ik wel even onder de indruk", vertelt Boerma. „Dat blikje bracht spontaan jeugd herinneringen naar boven. Mijn ouders hadden een bakkerij in Musselkanaal. In die tijd verkocht Droste zijn chocolade alleen via bakkerijen. Gewoonlijk kregen we bij het kopje thee 's middags een koekje uit een gewone trommel. Maar als er bezoek was, kwam het Drostetrommeltje op tafel met de chocolade pastilles waar Droste zo bekend om was. Dat was dus een echte traktatie. En mijn moeder presenteerde alleen pure chocolaa tjes, want die hoorden bij de thee. Zij vulde de inhoud aan vanuit de voorraad uit de winkel." Boerma heeft jarenlang zelf allerlei blikjes en blikken verzameld. Maar nooit had zij meer aan dat ene De Drostefabriek in Haar lem maakte niet alleen ca cao voor de chocolade melk, maar ook chocolaatjes in al lerlei soorten: pastilles, kattenton- gen, doubletten (half melk, half puur). De vertegenwoordigers van Droste boden de bakkerijen soms ronde blikjes met Pastilles-Droste aan. Dit zijn ronde chocolaatjes die in de volksmond ook wel flikken wer den genoemd. De blikjes waren een geschenkje en niet bedoeld voor de verkoop. De klanten koch ten hun Droste pastilles in fraaie kartonnen doosjes of per gewicht. Chocolade was destijds nog een echt luxe product. Volgens An Boerma behoorde Droste, samen met het Zwitserse merk Lindt, in haar jeugd tot de top van de fa brieksmatig bereide chocolade. Het ronde blikje van Droste was een relatiegeschenk voor de winkelier. NEELTJE JANS - De kans lijkt klein dat de gemeente Veere besluit om de geplande windmolens op een andere plek neer te zetten dan bij de voormalige bouwdokken op Neeltje Jans. Uit een onderzoek door landschapsarchitecten Bosch Slabbers blijkt dat het verplaatsen grote financiële gevolgen heeft. Het bureau brengt naar voren dat de negen windmolen in een vier kant geplaatst moeten worden om zo een zelfstandig en herkenbaar beeld te blijven houden. Volgens het bureau kunnen de ne gen wel wat worden opgeschoven. Maar dat heeft wel financiële gevol gen. Als het cluster iets naar het zuiden wordt verplaatst, komen twee turbines in het water te staan. Bouwen in het water is veel duurder dan op het land, meldt het bureau. „Ook beheer en onder houd verloopt omslachtiger." Als de turbines wat worden opge schoven in zuidoostelijke richting moet ook rekening gehouden wor den met veel extra kosten, aldus Bosch Slabbers. Dan moeten na melijk de strekdammen worden aangepast. Het bureau stelt dat de ze optie misschien haalbaar is door het project te combineren met de aanpak van zandhonger in de Oosterschelde. Uitgebreid on derzoek is in dat geval wel nodig. Langeviele 52/54 Middelburg Bel 0800-5150 en stap in voor 1 januari! DELTA 111 uA the multi-utility company 1. Kermis op centraal terrein (foto) 2. 't wordt elk jaar een beetje gekker 3. Moeder voelt zich nog onveilig Opvallende observaties in de natuur van Schouwen-Duiveland op de blog Buutekieke: www.pzc.nl/buutekieke TIPS NAAR schouwen-duiveland@pzc.nl blikje van thuis gedacht. Droste blikjes associeerde zij altijd met de cacaoblikjes en de verpleeg ster. „Ik ben dat blikje ook nooit meer tegengekomen, behalve dan bij An nemarie. Wij kennen elkaar al heel lang, nog van voordat zij met het museum begon. Ik ben op een gegeven moment gestopt met ver zamelen, al koop ik wel nog een malige uitgaven van blikken. Maar ik sta regelmatig met Annemarie op braderieën en markten met de dubbele exemplaren die zij ver koopt. Ook kijk ik altijd bij rom melmarkten of er iets voor haar tussen zit. Dat is een soort automa tisme." Het is echter lastig om nog iets te vinden wat in het museum ont breekt. Heiligers is kritisch, een blikje moet oud zijn of heel bijzonder. Het Blikmuseum heeft veel bijzon dere exemplaren, onder meer een uniek Drosteblikje uit 1910. Dit is geïllustreerd door Jan Wiegman en ooit zaten er chocoladekorrels voor op het brood in. „Als het goed is, bestaat er daar nog één an der exemplaar van, zo zeldzaam is dit blikje", vertelt Heiligers. Inmiddels heeft An Boerma het museumstuk ook thuis staan. „An nemarie kwam op een gegeven moment precies nog zo'n blikje te gen en dat heeft zij aan mij gege ven. Daar ben ik heel blij mee." door Ali Pankow ZIERIKZEE - „Het is toch best lek ker", hoorde Roos van Stuyven- berg vaak als reactie als zij een wijntje uit de Wereldwinkel ca deau had gedaan. 'Toch best lek ker' duidt op vooroordelen onder het publiek, vond Van Stuyven- berg en die vooroordelen wilde zij graag de wereld uit helpen. Zo ontstond het idee voor de wijn proeverij die morgenmiddag in de Wereldwinkel aan de Verre- nieuwstraat in Zierikzee wordt ge houden. Van Stuyvenberg vond gastrono misch vinoloog Dominique Degue- le uit Schuddebeurs bereid daarbij BRUINISSE Makelaarskantoor Van den Ouden in Bruinisse maakt een doorstart. Het kantoor maakt vanaf heden deel uit van Van den Ouden make laardij Zeeland. De doorstart is zonder consequen ties voor het personeel verlopen. Alle medewerkers hebben hun baan behouden. Van den Ouden Makelaardij Bru bv werd op 23 november failliet var- klaard.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 46